DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
ALTIN 2.496,260,50
BIST %
BITCOIN 2080067-1,00%
Çankırı
16°

KAPALI

13:08

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

145 okunma

Ayrancı dünyayı bir araya getirdi

ABONE OL
13 Aralık 2019 09:18
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çankırı Karatekin Üniversitesi’nde öğrenim gören 30 farklı ülkeden yabancı uyruklu öğrenciler için “Uluslararası Öğrenciler Kültür Gecesi” düzenlendi.

Çankırı’da Yeni Gün

Çankırı Karatekin Üniversitesi’nde (ÇAKÜ) öğrenim gören 30 farklı ülkeden yabancı öğrencilerin kültürlerini tanıtması ve Türk kültürüyle kaynaşması amacıyla “Uluslararası Öğrenciler Kültür Gecesi” düzenlendi.

ÇAKÜ Spor Kompleksi’nde düzenlenen ve 30 farklı ülkeden yabancı uyruklu öğrenciler, akademisyenler ve idari personelin katılımıyla gerçekleştirilen program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Akabinde ÇAKÜ’de öğrenim gören öğrencilerin ülkeleri tek tek sırasıyla okunarak sinevizyon ile bu ülkeler tanıtıldı.

Ülke adlarının okunmasının ardından salonda bulunan yabancı uyruklu bütün öğrenciler ‘Türkiye’ tezahüratları ile salonu adeta inletti.

Açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı, “Dünyanın 6 ayrı kıtasından, her dilde ve her renkte buraya ilim irfan için gelen değerli arkadaşlarım, arkadaşlar hepiniz hoşgeldiniz sefa geldiniz.” diyerek konuşmasına başladı.

“Bugün bizim düğün günümüzdür.”

Yabancı uyruklu öğrenciler ile bir arada olmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Rektör Ayrancı, “Bugün güzel bir gün. Bizde bir söz vardır. Derler ki; düğünü düğün gibi yapın, cenazeyi cenaze gibi defnedin. Bu bizim düğün günümüzdür. Burada üzülmeyeceğiz; neşeleneceğiz, coşacağız, oynayacağız. Bugünden büyük hatıralarla çıkacağız hep beraber. Çünkü karşımda gerçekten çok heyecanlı, çok dinamik ve çok farklı insanlar görüyorum. Arkadaşlar biz hepinizi çok seviyoruz. Sizinle birlikte olmaktan sonsuz bir mutluluk duyuyoruz. Burada 30 ayrı ülkeden temsilci öğrencilerimiz var. Esasen toplamda bin 500 civarında yabancı uyruklu öğrencimiz var. Tabii hepsi buraya gelemediler. Bu gece, 30 ayrı ülkenin bizimle bir kardeşliğinin, kaynaşmasının, dostluğunun, dayanışmasının bir göstergesidir. Bundan sonra bu kardeşliğimiz sonuna kadar devam edecek.” şeklinde konuştu.

Yabancı uyruklu öğrenciler ve ülkeler ile kurulan dostlukların gelecek nesiller için övünç kaynağı olacağını söyleyen Ayrancı, “Sizlerle biz artık bugünden itibaren çok yakın dostlar olduk. Bu bitemeyecek dostluk, ülkelerimizin, halklarımızın ve yarın çocuklarımızın övünç kaynağı olacaktır. O nedenle böyle bir topluluk karşısında bulunmaktan ve bu duygularımı açık yüreklilikle ifade etmekten büyük bir mutluluk duyuyorum.” ifadelerine yer verdi.

“Biz size elimizden gelen yardımı yapacağız.”

Yabancı uyruklu öğrencilerin bütün isteklerini çok büyük bir dikkatle takip ettiklerini belirten Rektör Ayrancı, “Sizlere daha iyi bir eğitim vermek için daima hazırlıklıyız ve sizler için buradayız. Sizlerin eğitimini sağlamak, kültür hayatınıza katkı sağlamak, sanat anlayışınızı değiştirmek, bir bilim alanında uzman olmanızı sağlamak, bir memleketi aydınlığa kavuşturacak bilgiler öğrenmeniz için ve bunların tamamını dört senelik kısa bir zamanda yapmak için üniversitemizin bütün hocaları tam anlamıyla hazır. Çok nitelikli ve alanında çok iyi uzman hocalarla birlikte çalışıyorsunuz. Her bakımdan uluslararası standartların üzerine çıkmış bir üniversitede öğrenim görüyorsunuz. Bu bizi heyecanlandırdığı kadar sizleri de heyecanlandırmalı. Ülkelerimizin, halklarımızın kardeşliği bizler için çok önemli. Burada çok uzun kalmanızı, ama bir gün gelip de ayrıldığınız zaman çok değerli hatıralarla geri dönmenizi istiyoruz. O nedenle sizin bütün isteklerinizi çok büyük bir dikkatle takip ediyoruz. Sizin hayatınızı kolaylaştırmayı sizin önünüzdeki zorlukları ortadan kaldırmayı hedefliyoruz. Sizden de bazı beklentilerimiz var. Sizden sadece genç olmanızı ve yaşamayı sevmenizi, burada bulunduğunuz süre içerisinde alanlarınızı iyi öğrenmenizi, eğlenmenizi ve iyi dostluklar kurmanızı istiyoruz. Bizlerin sizden tek istediği bu. Sadece ve sadece bu ülkenin, Türkiye’nin güzel memleketinin maddi, manevi ve uhrevi güzel ortamından yararlanalım. Çünkü ülkemiz gerçekten hem coğrafya olarak, mevsim olarak, yemekleri olarak ve arkadaşlıkları bakımından hemde manevi ikliminin kültür coğrafyası bakımından çok büyük bir zenginliğe sahiptir. Bundan yararlanmak sizin elinizde. Bu konuda biz size elimizden gelen yardımı yapacağız.” dedi.

Rektör Ayrancı sözlerine şu şekilde devam etti:

“Konuşmamın başında da söylediğim gibi, bugün bizim düğün günümüz. Bugün eğleneceğiz, neşeleneceğiz, coşacağız ve güzel hatıralarla bugünlerimizi hatırlayacağız. Bugün Çankırı şehri için de çok önemli bir gün. İlk defa bu kadar farklı ülkelerden gelen dostlarımızla bir aradayız. Artık Çankırı, Türkiye’nin bir merkezi olarak çok kültürlülük ile karşı karşıya. Hepimiz çok kültürlü ve çok farklı anlayışlara sahip olarak hayatımıza bundan sonra devam edeceğiz. Artık basma kalıp düşüncelerin, dar düşüncelerin zamanı geçmişte kaldı. Eğer biz, bu 30 ayrı ülkeden gelen arkadaşlarımızla birlikte bu güzel helvayı yapabilirsek, bütün dünyaya örnek olacak güzel bir birliktelik olacaktır.”

Rektör Ayrancı’nın konuşmasının ardından ÇAKÜ Bir Yudum Anadolu Efsanesi Halkoyunları Topluluğu tarafından halkoyunları gösterisi yapıldı. Akabinde programda, Cibuti, Gambiya, Azerbaycan, Afganistan, Türkmenistan, Sudan, Irak, Kosova, Mali uyruklu öğrencilerin yöresel kıyafetlerini giyerek şarkı söylediler ve dans gösterileri yaptılar.

Yabancı uyruklu öğrenciler tarafından açılan stantlarda sergilenen yöresel kıyafetler ve eşyalara etkinliğe katılanlar tarafından yoğun ilgi gösterildi.

Tüm ülke öğrencilerinin sahneye çıkıp Rektör Ayrancı ile birlikte toplu olarak şarkı söylemesi ile birlikte program sona erdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.