DOLAR 32,2188 0.04%
EURO 34,9649 0.17%
ALTIN 2.461,470,03
BIST 10.899,280,04%
BITCOIN 22396670.09187%
Çankırı
20°

AÇIK

03:25

SABAHA KALAN SÜRE

224 okunma

Bakan Varank, “Biz Çankırı’nın, Orta Anadolu’daki güçlü üretim merkezlerinden biri olmasını istiyoruz.”

ABONE OL
26 Eylül 2019 09:28
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Varank, “Çankırı, insan kaynağı ve lojistik açıdan sunduğu avantajlarla, üretim için çok doğru bir adres.”

Çankırı’da Yeni Gün

Çerkeş Organize Sanayi Bölgesi açılış programı yapıldı. Program Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımlarıyla gerçekleşti.

Programa, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Çankırı Valisi Hamdi Bilge Aktaş, Çankırı Milletvekili Av. Muhammed Emin Akbaşoğlu, Çankırı Milletvekili Muhammed Emin Akbaşoğlu, İlçe Kaymakamları, İlçe belediye başkanları kamu kurum ve kuruluşları temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Programda açılış ve selamla konuşmasını yapan Çerkeş Belediye Başkanı ve Çerkeş Organize Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Sopacı, “Çerkeş Organize Sanayi Bölgesi birinci etap açılış törenine hoşgeldiniz.

1990 yılında başlayan Çerkeş Organize Sanayi Bölgesi Serüveni bu gün ilk etabın açılışında 11 fabrika ve 800 çalışanıyla bizi heycanlandırıp onurlandırıyor. Burası 2014 yılına kadar 1 fabrika ve 40 istihdam vardı bu gün ise 5 yıl içerisinde organize sanayi bölge başkanlığı yaptığımız, beledi başkanlığına başladığımız süre içerisinde bu güne kadar 11 fabrikanın açılışı ve üretime başlaması Çerkeş’te AK Parti AK Belediyeciliklerinin hangi durumda olduğunu net bir şekilde göstermesi bizi gururlandırıyor.”dedi.

Başkan Sopacı  1. Etap, 2.Etap ve 3.Etap çalışmalarının dev ettiğini ve 2. Etap çalışmalarında 1500 kişi istihdam ön görüldüğünü soyledi. 1000 dönüm arazi üzerinde kurulan 3. Etap çalışmalarında da 2000 kişinin istihdamı ön görülüyor dedi.

Sopacının ardından konuşma yapan Çankırı Milletvekili Salim Çivitcioğlu ve Av. Muhammed Emin Akbaşoğlu, yatırıma yönelik çalışmalara ve yatırımcıya her zaman destek olacaklarını dile getirdiler.

Akbaşoğlu’nun ardından Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank konuşması için sahaneye davet edildi.

Varank, “Yarenler diyarı Çankırı‘da sizlerle birlikte olmaktan büyük mutluluk duyuyor, hepinizi saygıyla, muhabbetle selamlıyorum.  Bugün Çerkeş OSB’de 10 fabrikamızın resmi açılışını gerçekleştiriyoruz. 600 milyon liralık yatırıma ev sahipliği yapan bu üretim merkezi, tam kapasiteyle çalıştığında 2 binin üzerinde vatandaşımıza ekmek kapısı olacak.

Burada tekstilden mobilyaya, makineden metal işlemeye varıncaya dek pek çok farklı sektörde üretim gerçekleşecek.  Burada üretilen ürünler sadece iç piyasaya sunulmakla kalmayacak, ihracatla da ülke ekonomisine katkı sağlayacak.

Çankırı, yılın ilk 8 ayında, yüzde 28’lik bir ihracat artışını yakaladı. Bu yatırımlarla birlikte, ihracat artışlarının artarak devam edeceğinden hiç kuşkum yok.”diyen Varank sözlerine şöyle devam etti.

“Değerli Kardeşlerim,

Açılışını yaptığımız fabrikaların pek çoğunun, ülkemizin diğer şehirlerinde de faaliyetleri bulunuyor. Çerkeş’in seçilme sebebi, elbette hem coğrafi hem de lojistik açıdan sahip olduğu avantajlarla ilişkili.

Biz Çankırı’nın, Orta Anadolu’daki güçlü üretim merkezlerinden biri olmasını istiyoruz.

Bu amaçla da; Şehrimize çeşitli alanlarda destekler sunmaya devam edeceğiz. Baktığımızda; 17 senede 5 milyar liralık sabit yatırımı teşvik edip, 13 bin kişinin istihdam edilmesini sağladığımızı görüyoruz.

Finansman, girişimcilik, Ar-Ge ve Ür-Ge gibi alanlarda Bine yakın KOBİ, KOSGEB’ten faydalanıyor.

Bugün açılışını yaptığımız fabrikalardan altısını KOSGEB desteklemiş. İlgili kuruluşumuz TÜBİTAK Ar-Ge ve yenilikçiliğe yatırım yapan firmalarımıza katkı sağlıyor.

“Çankırı Teknoloji Geliştirme Bölgesi’ni kurduk.”

İnovasyon alanında yetkinliği arttıracak çalışmalar yapılabilmesi için, Çankırı Teknoloji Geliştirme Bölgesi’ni geçen sene kurduk. Yakınkent OSB’de 125 dönümlük alanda yapılaşma süreci devam ediyor. Teknoparkta; savunma, biyoteknoloji, elektronik, haberleşme, yazılım, nanoteknoloji ve ileri malzemeler alanlarında kümelenmeler olmasını planlıyoruz.

Biliyorsunuz Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle birlikte bölgesel kalkınma destekleri de Bakanlığımız kontrolünde yürütülüyor. Bu manada; Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansımız (KUZKA), Çankırı’da yüzden fazla projeye 65 milyon liralık destek sağladı.

Ajans desteğiyle kurulan Güneş Enerjisi Santrali sayesinde; temiz enerji üretimi yapılarak, belediye bütçesine her yıl 1 milyonun liranın üzerinde net katkı veriliyor.

“TCDD Açık Hava Müzesi Projesini destekliyoruz.”

Şehrimizde butik müze konseptini geliştirerek Ankara-Zonguldak tren yolunu turistik güzergâh haline getirmek için TCDD Açık Hava Müzesi Projesini destekliyoruz.

Çerkeş OSB’nin doğalgaz altyapısı, Ajansımızın destekleriyle tamamlandı.Biliyorsunuz şehrimizde sicil almış 6 Organize Sanayi Bölgesi bulunuyor.Korgun, Şabanözü ve Çerkeş OSB’lerinin altyapı inşaatları büyük ölçüde tamamlanmış durumda. Ancak, doluluk oranları hala arzuladığımız seviyelerde değil. Bakınız finansman maliyetleri ve enflasyon düşüyor, döviz kurlarında istikrarı yakaladık.

Dün Eylül ayı sektörel güven endeksleri açıklandı. Hizmet, perakende ve inşaat sektörlerinde güven göstergeleri yukarı yönlü hareket ediyor. Yani ekonomideki beklentiler her geçen gün daha iyiye gidiyor.Biz bu iyileşmeyi kalıcı hale getirme gayretindeyiz. Bu vesileyle tüm yatırımcılara bir çağrıda bulunmak istiyorum…

Ekonomi günden güne daha da güçlenecek.Hazır kurulu üretim altyapıları varken; kaynaklarınızı yatırıma ve istihdama yönlendirmenin tam zamanı.

Çankırı, insan kaynağı ve lojistik açıdan sunduğu avantajlarla, üretim için çok doğru bir adres. OSB’lerimiz emrinize amade…

Buradaki imkânlardan en iyi şekilde faydalanmaya odaklanın. Değerli Konuklar, Önümüzde 4 yıllık kesintisiz, bir reform ve atılım dönemi var.

Daha Güçlü bir Türkiye için kollarımızı sıvadık ve yönümüzü belirledik. Ülkemizde, katma değerli üretim ve teknoloji liderliğinde yeni bir başarı hikâyesini inşallah hep birlikte yazacağız. Bu yolda atacağımız adımları, geçtiğimiz günlerde açıkladığım 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejimiz belirleyecek. Bu stratejiyi Milli Teknoloji Hamlesi ruhuyla hazırladık ve cumhuriyetimizin yüzüncü yılına giderken oldukça somut ve iddialı hedefler koyduk. 5 ana politika eksenimiz var. Bunlardan ilki Yüksek Teknoloji ve İnovasyon. Burada amacımız; ülkemizi kritik teknolojilerde rekabetçi bir yapıya kavuşturup, küresel ligde önemli bir oyuncu haline getirmek.

Dijital Dönüşüm ve Sanayi Hamlesiyle, teknoloji odaklı sanayileşme için somut adımlar atacağız.

Girişimcilik alanında uygulayacağımız politikalarla, fikirden ürüne kadar tüm süreçte girişimci sayısını artıracak ve ekosistemi daha da güçlendireceğiz. Beşeri Sermaye’nin Dönüşümü ve Altyapı Alanında hayata geçireceğimiz politikalar, temel ihtiyaç yatırımlarını sağlarken başarıya giden yolu hızlandıracak. Bu politikaların alt bileşenlerini, detaylı yol haritalarıyla destekleyeceğiz. Sürecin başarısında reel sektörümüzün desteği ve işbirliği bizim için çok önemli.

Ekim ayında stratejimizin omurgasını oluşturan Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı için çağrıya çıkacağız. Programla birlikte; yüksek katma değerli ürünlerin, yerli imkân ve kabiliyetlerle üretimini amaçlıyoruz. Bunun için odak sektörlerdeki öncelikli ürünleri belirledik, bunları destekleyeceğiz. Bu kapsamda; tüm destekleri bir bütün halinde yönetecek; alıcı ve üreticiyi aynı anda teşvik edeceğiz. Bakın bu Türkiye’de ilk defa oluyor… Yani ilk defa işin hem arz hem de talep tarafını buluşturan ve somut desteklere döken bir program uygulanacak. Program kapsamında; stratejik ya da proje bazlı yatırım teşviklerimizi girişimcilerin hizmetine sunacağız. Pilot uygulama olarak makine sektörüyle başlıyoruz. Ürün listemiz geçen hafta Resmi Gazetede yayımlandı. Önümüzdeki günlerde ilk yatırım başvurularını almaya başlıyoruz.  Bu Programı lütfen yakından takip edin, müşterinizi de bulup kapımızı çalmanızı bekliyoruz…

Değerli Misafirler, Biz güçlü ve dinamik bir ülkeyiz.  Küresel ekonomide daha üst basamaklarda olmayı hak ediyoruz. Hedeflerimize ulaşmak için her türlü imkanı seferber ediyor, üzerimize düşenleri fazlasıyla yerine getirmeye çaba gösteriyoruz.  Ekonomiye yönelik son bir yıldaki saldırıları sizler çok iyi biliyorsunuz. Aldığımız etkin tedbirlerle hamdolsun pek çok göstergede toparlanma eğilimi sürüyor. Bölgemizde ülkemize yönelik tehditlerle mücadele ederken, ekonomi alanında da mücadeleyi eş zamanlı götürüyoruz. Çünkü bunlar birbirinden bağımsız konular değil.

Türkiye’nin 2002 öncesi dönemine özlem duyanların olduğunu, aynı kara günleri bizlere tekrar yaşatmak isteyenlerin olduğunu biliyoruz. Ekonomide yaşanan olumsuzluklara karşı neredeyse zil takıp oynamadıkları kalan ana ve yavru muhalefet, hatırlarsınız, hükümetimizi IMF ile anlaşma yapacaklar diye itham edip duruyordu. Biz defaatle, Türkiye’de IMF defterinin açılmamak üzere kapandığını ifade ettik. Şimdi görüyoruz ki, bize iftira atan muhalefetin kendisi IMF ile gizli görüşmeler gerçekleştiriyor. İMF heyeti normalde bütün toplantılarından Hazineyi bilgilendirmesi gerekirken bu bilgilendirmeyi yapmıyor.

Teamül gereği Parti Genel Merkezlerinin şeffaf bir şekilde ziyaret edilip bu görüşmelerin yapılması gerekirken.  İki bağımsız partinin yetkilileri aynı anda gizlice otellerde IMF heyetiyle buluşuyor. 

Kamuoyuna açık bir şekilde görüşmek varken, gizli kapaklı görüşmelere yeltenen muhalefetin niyetinin halis olduğunu düşünmemizi kimse beklemesin. Muhalefetin her türlü spekülasyona gayet açık bu görüşmenin içeriğini hala tam anlamıyla açıklayamıyor oluşu, bizleri derin düşüncelere sevk ediyor. Muhalefetin IMF gibi uluslararası bir kuruluşla pazarlık ediyor görüntüsüne girmesi asla kabul edilebilir bir durum değil. Şunu herkesin iyi bilmesi lazım. Türkiye’nin yarınlarını hiç kimseye ipotek ettirmeyiz. Muhalefetin bu tutumunun, milli mücadele döneminde yabancı güçlerle pazarlık yapan zararlı cemiyetlerden, mandacılardan hiçbir farkı yok… İşte bu yüzden bu işin sorumlularının çıkıp milletimize hesap vermesi bu görüşmelerin içeriğini anlatmaları gerek.

Değerli Misafirler, Bizi diğer ülkelerden ayıran çok önemli artılarımız var. Genç ve eğitimli nüfusumuz, değişime ayak uydurabilen sanayimiz, üzerinde yaşadığımız bu eşsiz coğrafyanın jeopolitik konumu bunlardan sadece birkaçı. Reel sektörün aktörlerinin, tüm bu artıları en iyi şekilde değerlendireceğine olan inancım tam. 

Memleketimizi aydınlık bir gelecek bekliyor. İnşallah hep birlikte Türkiye’yi daha ileriye, hak ettiği yerlere taşıyacağız. Sözlerime son verirken; bu yatırım kararlarını alıp ekonomiye değer katan girişimcilerimizi yürekten tebrik ediyor, yeni girişimcileri üretim yapmaya güzel Çankırımıza davet ediyor, ve atılan tüm bu adımların hayırlı sonuçlara vesile olmasını diliyorum. Saolun, varolun… Allaha emanet olun.”diyerek sözlerine son verdi ve protokol üyeleri ile birlikte fabrikaları gezdiler.

Programın ardından Şabanözü OSB ve Yakınkent OSB’de ziyarette bulunarak ilimizden ayrıldı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.