DOLAR 30,9916 -0.05%
EURO 33,6333 0.15%
ALTIN 2.015,53-0,12
BIST %
BITCOIN 15954230,73%
Çankırı

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

94 okunma

“Bazı eksiklerimiz olabilir, ancak yanlışımız olmasın”

ABONE OL
7 Eylül 2020 10:01
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çankırı’da Yeni Gün

Devletin parasının hoyratça harcanmaması gerektiğini vurgulayan Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, “Doğruyu söylemek gerekirse Çankırı’da 67 tane park var. Avrupa’da küçük butik parklar yok. Büyük Kent Parklar var. Maalesef küçük parkların bakımı da çok zor. Yetişmeye çalışıyoruz ancak çok zor. Eskiden bir parka beş personel düşerken şimdi beş parka bir personel bakıyor. TYP’nin olmayışı bizi zor durumda bırakıyor. Bazen vatandaşlardan da şikayetler alıyoruz parklar ile ilgili. Bunlar da düzelecek emin olun. Bazı eksiklerimiz olabilir, ancak yanlışımız olmasın. Bir de devletin parasının hoyratça harcanması taraftarı değilim. Hakikaten önce sosyal ihtiyaçları görebilmek lazım. Tabiiki parklar da bizim ihtiyacımız ancak hayatta da öncelik sıramız vardır. Hatta bazen beni bu anlamda eleştiriyorlar, tasarruf yapıyor diye. Tasarruf değil bizim yaptığımız. Akaryakıtta pompa fiyatından alınırken bugünkü avantajımız 450 bin lira. Kırtasiyemizi toptan alıyoruz. Alım gücümüzde %30-%35 avantaja geçtik. Tüm alımlarımız da böyle. İmza kaleminde kaliteli bir marka ile atınca farklı bir imza mı çıkıyor. Bu zihniyeti de oturttum. Ben Milliyetçi Hareket Partisi’nden buraya seçildim. Olayı farklı gören vatandaşlarımız da var. Bizim için çok şey söylendi. Bunları tesbit etmemize rağmen biz sadece uyardık, hiç bir şey yapmadık” ifadelerine yer verdi.

“Hizmetlerimizde bazı aksamalar oldu nedeni de pandemidir”

Alparslan Türkeş Parkının içerisinde kültür merkezleri gibi sosyal yaşam alanlarının da olduğu bir proje olacağını söyleyen Başkan Esen, “Büyük çaplı projelerimiz de var parklarla ilgili. Mesela seçim beyannamemizde de var, Alparslan Türkeş Parkı. Vatandaş soruyor, ‘Hala neden yapmıyorsunuz? diye. Biz çok farklı bir şey düşünüyoruz bununla ilgili. Orada da son noktaya geldik şu anda. Onu da ilk sizinle paylaşırız inşallah. Sadece bir park değil yaşam alanı oluşturmak istiyoruz. İçerisinde kültür merkezleri de olan büyük bir kompleks yapacağız inşallah. Bunun için de bir altyapının sağlanması lazım. Bunun da hazırlığı yapılıyor. 2020 Mart ayı itibarı ile ekonomimizi dengeledik ve yatırımlara hazır hale gelmiştik. Fakat bu pandemi dolayısıyla ödeneğimiz düştü. Nisan ayında ödeneğimizin 3’te 1’i geldi. Ve bu da memur maaşına anca yetiyordu. Akabinde tahsilatlarımız da 10’da 1’e düştü. Hizmetimiz de pandemi sürecinde 3’e katlandı. Ters bir orantı oluştu. Bundan dolayı da hizmetlerimizde bazı aksamalar oldu nedeni de budur. Vatandaşımız bunu bilmeyebilir ancak ülke olarak sıkıntılı bir süreçten geçiyoruz. Sağlık sektöründeki çalışanlarımız olmazsa eğer vatandaşımızın sağlığı da olmaz. Onlara çok teşekkür ediyorum. Ancak bu süreçte sağlıkçılarımızdan sonra en büyük yük belediyelerde. Temizlik, dezenfekte vs pek çok yükümüz var. Hıfzıssıha kurulumuzu biz belediyede önceden kurarak hazırlıklarımızı tamamlamıştık. Maskelerimizi dahi kendimiz üretiyorduk. Ancak şu an yetiştiremiyoruz dışardan da alıyoruz artık. Haftalık 12-13 bin maske dağıtıyoruz. Belediye binamızda, Çarşamba Pazarı, Pazar Pazarı vs halkımıza da dağıtıyoruz. Kendi iş elbiselerimizi dahi kendimiz dikiyoruz. Bize tasarruf ediyor diyorlar, varsın desinler. İktisat farklı, tasarruf farklı, cimrilik farklı. Bu kavramlar karıştırılmamalı. Hizmet aksatacak kadar tasarruf edilirse bu cimriliktir.

Bu doğru da değildir. Ancak hizmet aksamıyor ve 10 liralık şey 5 lira olarak alınıyorsa bu cimrilik değil iktisattır. Bu da hem belediyemize hem ülkemize hem de vatandaşımıza faydalıdır” şeklinde konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.