DOLAR 32,2362 0.05%
EURO 34,8819 -0.03%
ALTIN 2.460,15-0,02
BIST 10.899,280,04%
BITCOIN 2230822-0.4659%
Çankırı
20°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

85 okunma

Bireysel Çalgı ve Birlikte Seslendirme Dersi Dönem Sonu Konseri Yapıldı

ABONE OL
7 Haziran 2019 18:07
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çankırı?da Yeni Gün

Çankırı Karatekin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü öğretim elemanları tarafından hazırlanan bireysel çalgı ve birlikte seslendirme dersi dönem sonu konseri yapıldı.

Konser sunumunda yapılan açıklama,

“Yoğun geçen bir yıl daha bitirdik her yıl düzenlediğimiz bu konserimize bu sene daha anlamlı katılmak istedik. Müzik teknolojisi anabilim dalı öğrencileri olarak bir dönemlik emeklerimizi sergilerken “Müzik Engel Tanımaz” sloganıyla sizlere farkındalık yaratmak istedik.

10-16 Mayıs haftası engelliler haftası…

Bu kapsamda ülkemizde bu yönde farkındalık oluşturmak için çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir konserimize hazırlarken özel gereksinimli bireylere bizler de farkındalık yaratmak ve Otizmli birey olan Alper’i sizlerle tanıştırmak istedik.

İç dünyalarında ve gerçek hayatta engel tanımıyorlar. Bizlerden sadece saygı görmek istiyorlar. Engelli birey olmak hayatı yaşamak için engel değildir. yapacakları sınırlı olan ama ufukları çok geniş olan engelli bireyler… Bizde askılık en büyük engel SEVGİSİZLİKTİR diyerek sadece bu hafta değil her gün için sizin yanınızdayız diyoruz.

Konserimiz ilk olarak vali Ayhan çevik Özel eğitim uygulama Okulu 3.kademe 12. Sınıf öğrencisi Ahmet Alper Geyik’le başlayacaktır. Ahmet Alper Geyik Otizm Spektrum bozukluğu olan bir bireydir. Otizm son yıllarda çok fazla artış gösteren bir sorundur. Otizm Spekturmbozukluğu doğuştan gelen ya da yaşamın ilk yıllarında ortaya çıkan karmaşık bir nöro-gelişimsel bir bozukluktur. İletişim ve sosyal etkileşim sorunları kısıtlı ilgili alanlarda tekrarlayan davranışlarla ortaya çıkan bir rahatsızlık olup ömür boyu devam eden bir gelişim bozukluğudur. Bu tanı konulmuş bireylerin yaklaşık yüzde onu da çok güçlü bellek müzik yeteneği ve üstün özelliklere rastlanır. Alper ve güçlü bir müzik yeteneği olan bireydir. sadece 4 ay gibi kısa bir süredir piyano çalıyor olmasına rağmen görsel ve işitsel yeteneği sayesinde piyano eğitimi alan pek çok öğrenci oranı hızlı yol almıştır. Alper’in bu yeteneği Vali Ayhan Çevik Özel Eğitim Uygulama Okulu müzik öğretmeni Ali Özen tarafından keşfedilmiştir. Alper müzik öğretmeni ile önce melodika sonra ise org ve piyano çalışmaları yapmıştır.

Alper’in sosyal yönden gelişimine katkıda bulunmak yeteneğini geliştirmek ve otizm konusunda farkındalık yaratmak amacıyla çeşitli etkinliklere katılmasının faydalı olacağını düşüncesindeyiz”denildi.

Ardından Çankırı Karatekin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyeleri Dr. Öğr. Üyesi Elvan Karakoç, Dr. Öğr. Üyesi Tuğba Çağlak Eker, Ögr. Gör. Yağmur Yaşar, Öğr. El. Cemre Arslan’ın Hazırladığı Bireysel Çalgı ve Birlikte Seslendirme Dersi Dönem Sonu Konserine geçildi.

Programa Çankırı Valisi Hamdi Bilge Aktaş’ın Eşi Hanımefendi Aktaş, Çankırı İl Kültür ve Turizim Müdürü M. Kemel Karatatar, Dekan yardımcıları Müzik Bölüm Başkanı Doç.Dr. Emin Soydaş, Doç.Dr. Ersoy Yılmaz Öğretim üyeleri, öğrenciler ve öğretmenler katıldı.

Konserin solo ve koro bölümünün dinlenmesinin ardından konser veren tüm öğrenciler ve öğretim görevlileri sahneye davet edildi.

Toplu fotoğraf çekimi ve sahnedekilere çiçek verilmesinin ardından program sona erdi.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.