DOLAR 32,2188 0.04%
EURO 34,9649 0.17%
ALTIN 2.461,470,03
BIST 10.899,280,04%
BITCOIN 22396670.09187%
Çankırı
20°

AÇIK

03:25

SABAHA KALAN SÜRE

178 okunma

“Biz de şiddete suskun kalmayacağız”

ABONE OL
29 Mart 2021 14:09
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çankırı’da Yeni Gün

Deva Partisi Çankırı İl Başkanlığı İstanbul Sözleşmesi ile ilgili basın açıklamasında bulundu.

Deva Partisi Çankırı İl Başkanı Mustafa Avşar ve partili avukatlar İl Başkanlığı binasında, Tüm Türkiye’deki Deva Birimleri ile birlikte eşzamanlı olarak 29 Mart 2021 tarihinde saat 11.00’de Basın açıklaması yaptı.

Deva Partili kadınlar Ankara’da Danıştay’a yürüyerek İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının iptali için dava açtılar.

“Bizde Şiddete suskun kalmayacağız”

Deva Partisi İl Kadın Çalışmaları Başkanı Sude Haydar Karadeniz ve Deva Partisi Çankırı İl Seçim İşleri Başkanı Av. Fatma Adam Karakoç tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada, “İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararı hukuka aykırıdır, yok hükmündedir. Tanımıyoruz!

İstanbul Sözleşmesi, tam adıyla “Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi’nden çekilme kararına tepki gösteren DEVA Partili kadınlar kararın iptali için Danıştay’a dava açtı. Eşzamanlı olarak Çankırı’da da Deva Partili Kadınlar davaya müdahil olmak için dilekçelerini verdiler.

Geçen hafta başlatılan ‘Deva Yaşatır’ kampanyası ile birlikte hem ülke genelinde hem de Change.org platformu üzerinden bir imza kampanyası başlatan Deva Partili kadınlar, bugün ise parti Genel Merkez binası önünde buluşarak Danıştay’a yürüdüler. Kararın iptali için Danıştay’a dava açan kadınlar, “Bu hukuksuzluğun ve keyfiliğin düzeltilmesi için Danıştay’a dava açıyoruz, eş zamanlı olarak tüm ülkede birçok ilimizde davalar açılıyor, farklı illerimizde birçok kadın vekaletleriyle bu davaya dâhil oluyor” açıklaması yaptılar. Çankırı Deva Partili Kadınlar olarak bizde davaya dahil oluyor ve bu yanlışlığın Yargı kararıyla düzeltilmesini istiyoruz.

“Geleneksel aile yapısı için tehdit değil”

İstanbul Sözleşmesi aile kurumu ya da geleneksel aile yapısı için bir tehdit değildir. Aksine aile kurumu içinde şiddet gören kadın ve kız çocuklarını koruyan, şiddeti yaşam boyu süren işkence ve kader olmaktan çıkaran bir sözleşmedir. Şiddetin toplum ve aile yapısı içinden arındırılmasını sağlayan koruyan, önleyen mekanizmalar içeren uluslararası uygulanan bir anlaşmadır” ifadelerine yer verildi.

“Şiddet sustukça çoğalır”

Deva Partisi İl Kadın Çalışmaları Başkanı Sude Haydar Karadeniz ve Deva Partisi Çankırı İl Seçim İşleri Başkanı Av. Fatma Adam Karakoç tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada bu karar karşısında susmanın şiddete destek vermek olduğu şu sözlerle ifade edilerek, “Biz kadına yönelik şiddete sessiz kalmanın, şiddete ortak olmak anlamına geldiğini bilerek; şiddet sustukça çoğalır diyerek, şiddet karşısında susmayacağımızı kamuoyuna ilan ediyoruz. Şiddete uğrayan her bir kadının arkasında susmayan Deva’lı kadınlar olarak duracağımızın bilinmesini istiyoruz. Deva yaşatır diyerek, şiddetsiz bir Türkiye, şiddetsiz bir Avrupa ve şiddetsiz bir dünya için mücadelemizi sürdüreceğimizi kamuoyu ile paylaşıyoruz” ifadelerine yer verildi.

“Yok hükmündeki karar düzeltilsin”

Deva Partisi İl Kadın Çalışmaları Başkanı Sude Haydar Karadeniz ve Deva Partisi Çankırı İl Seçim İşleri Başkanı Av. Fatma Adam Karakoç tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada ayrıca 10 yıl önce TBMM tarafından onaylanan bir sözleşmeden ancak TBMM kararıyla çekilmenin mümkün olduğu vurgulanarak, “2011 yılında Ak Parti hükümeti tarafından imzalanan İstanbul Sözleşmesi’nden şimdi, üzerinden 10 yıl geçmişken, sırf bazı kesimleri memnun etmek adına çekilme kararı verilmesi yersizdir, hukuksuzdur, mesnetsizdir. 10 yıl boyunca yürürlükte kalan bir sözleşmeyi sudan bahanelerle, üstelik usule aykırı olarak geçersiz saymaya kalkmak kimsenin yetkisinde değildir. TBMM’den onaylanarak geçen uluslararası bir sözleşmeden ancak TBMM kararı ile geri çekilmek mümkündür. Çıktık, oldu, bitti açıklamaları tek taraflıdır. Hukuken yok hükmündedir. Biz bugün bu hukuksuzluğun, yok hükmündeki çekilme kararının düzeltilmesi için Danıştay’a davamızı açıyoruz. Danıştay yetkililerinden beklentimiz; iptal kararını hiçbir etki altında kalmadan, tüm şiddet gören kadınları vicdanlarında hissederek, vicdanlarının sesini dinleyerek Türkiye’deki tüm kadınlar için vermeleridir.

Biz inanıyoruz ki Türkiye devleti bir hukuk devletidir” ifadelerine yer verildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.