DOLAR 32,2810 0.17%
EURO 34,9489 0.24%
ALTIN 2.420,39-0,03
BIST 10.479,16-1,86%
BITCOIN 2193749-0.9786%
Çankırı
16°

HAFİF YAĞMUR

12:48

ÖĞLEYE KALAN SÜRE

128 okunma

ÇAKÜ çıtayı yükselterek büyümeye devam ediyor

ABONE OL
5 Haziran 2020 09:22
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çankırı’da Yeni Gün

İstihdama dönük ve çağın şartlarına uygun olarak geçtiğimiz dönemde açtığı 108 bölümle ‘2019 yılında en fazla program açan üniversite’ olan Çankırı Karatekin Üniversitesi, aynı zamanda hızla teknik ve altyapı çalışmalarını da tamamlayarak Hukuk ve Diş Hekimliği gibi iki önemli fakülteyi bünyesine dâhil etmeyi başarmıştı.

3 Haziran 2020 tarihinde üniversitelerin yeni akademik yıl kontenjanları için toplanan YÖK Yönetim Kurulu tarafından, yeni açılan bu iki fakülteden Hukuk Fakültesine 200, Diş Hekimliği Fakültesine 60 öğrenci kontenjanı verildi. Ayrıca Kurşunlu Adalet Meslek Yüksek Okulu’na 40 öğrenci kontenjanı verilirken, ilk defa öğrenci alacak diğer bölümler için de önemli sayıda kontenjanlar sağlandı.

Göreve geldiği ilk günden itibaren ÇAKÜ’nün akademik kalitesini yükselterek büyümesi için çalışan ve yeni açılan 3 fakülte, 108 bölüm ile adeta yeniden bir üniversite kurarak bunu büyük ölçüde gerçekleştiren Rektör Prof. Dr. Hasan Ayrancı yaptığı değerlendirmede;

“Göreve geldiğimizde, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile Edebiyat Fakültesi bölümleri üzerine inşa edilen, Fen ve Mühendislik Fakülteleri olup buralarda öğrencisi olmayan ÇAKÜ, adeta Amerikan filmlerinde olduğu gibi uçuruma giden, makinisti bulunmayan bir trene benziyordu. Biz, bu durumu proaktif bir yaklaşımla ele alarak çok hızlı ve etkin bir şekilde üniversitenin bu makûs talihini değiştirme gayretlerinde bulunduk. Üniversitemizin şu anda geldiği yeri gerçek anlamda değerlendirmek için nereden geldiğimizi öncelikle görmek, bu durumu anlamak ve tespit etmek gerekir.” dedi.

Rektör Ayrancı değerlendirmelerine, “Yanlış giden bir şeyi düzeltmek için bazı ek tedbirler alabilirsiniz ve bu bazı iyi sonuçlar verebilir ama biz üniversitenin rayını tamamen değiştirerek yeni bir yola girdik. Olanı muhafaza edip geliştirdik. Yeni açtığımız fakülte ve bölümlerle adeta yeni bir üniversite kurarak bir devrime imza attık.” sözleriyle devam etti.

Ayrancı, “Çabamız adeta uçuruma doğru giden treni bir vinç ile alıp doğru yöne, yani medeniyete, aydınlığa, zenginliğe, bilime, kültüre, sanata doğru döndürmek olmuştur. Doğrusunu ifade etmek gerekirse tam olarak yaptığımız budur. Zaman değişirken nesil de değişiyor ve siz buna ayak uydurmak zorundasınız. Artık öğrencilerimiz ağırlıklı olarak istihdamı esas alıyor. Biliyorsunuz, Türkiye’nin en büyük sorunlarından birisi ‘diplomalı işsizler’ meselesidir. Dolayısıyla kimse bu kervana katılmak istemediği için istihdamı da hesaba katmak gerekiyor. Günümüzde istihdama yönelik bölümlerin tercih edildiğini görüyoruz. İşte biz üniversiteyi geliştirirken yeni neslin ve memleketin ihtiyaçlarını düşünerek istihdam merkezli bölümler açmaya azami gayret gösterdik. Hukuk Fakültemiz ve Diş Hekimliği Fakültemiz, bugün bu esaslara uygun olarak hem istihdama yönelik hem de üniversitemizin akademik çıtasını ve öğrenci portföyünü yukarı çekecek nitelikte çok önemli fakültelerdir. Yine bu fakülteler için aldığımız kontenjanlar da büyük çabalar ve fikr-i takip sonucu elde ettiğimiz azımsanmayacak rakamlardır.

Sonuç olarak Üniversitemiz; evrensel düzeyde eğitim, öğretim ve araştırmada öncü, öğrenciler ile akademik ve idari personel tarafından tercih edilip benimsenen, toplum yararını ilke edinen bir kurum olarak, uluslararası arenada bilimsel, sanatsal ve sosyo-kültürel çalışmalarına hız kesmeden devam edecektir.

Bu anlamda hem Hukuk ve Diş Hekimliği fakültelerimizin açılmasında hem de bu fakültelere önemli derecelerde kontenjan verilmesinde her zaman bizlere destek olan Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere, Sayın YÖK Başkanımıza, YÖK Yönetim Kurulu Üyelerine, Komisyon Üyelerine, Eğitim Öğretim Başkanlığı Çalışanlarına ve tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ederim” dedi.

Yeni Kontenjanlar:

Hukuk Fakültesi: 200

Diş Hekimliği Fakültesi: 60

Kurşunlu Adalet MYO: 40

SBF Sosyal Hizmet Böl: 50

SBF Ergoterapi : 40

SBF Gerontoloji: 40

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.