DOLAR 19,0856 0.16%
EURO 20,5668 0.26%
ALTIN 1.207,11-0,38
BIST %
BITCOIN 5318540,86%
Çankırı

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

189 okunma

ÇAKÜ Yürütücülüğünde Çankırı’ya Türkiye Birinciliği

ABONE OL
27 Temmuz 2019 10:21
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çankırı’da Yeni Gün

Çankırı Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ) ve Çankırı il Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ekip çalışması Çankırı’ya Türkiye birinciliği getirdi.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından, il temsilciliğini ÇAKÜ Dr. Öğr. Üyesi İlkay Çorak Öcal’ın yürüttüğü “4006-Bilim Fuarları Destekleme Programı” kapsamında, 2018 yılında Milli Eğitim Bakanlığı kurumları içerisinde on bin öğretmen başına düşen proje başvurusu ve kabul sayısı il sıralamasında Çankırı, Türkiye birincisi oldu. 

Öğrencilere bilimsel araştırma süreçlerini yaşayarak öğrenme fırsatı veren program kapsamında 39 proje ile Çankırı, 81 il içerisinde birinci olarak İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirleri geride bıraktı.

Programın öğrencilere doğru bir şekilde aktarılabilmesi için önce öğretmenlerin süreci doğru bir şekilde anlamasıyla başarılı sonuçlar alınabildiğini belirten ÇAKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı, TÜBİTAK’a il temsilcisi olarak önerdikleri Dr. Öğr. Üyesi İlkay Çorak Öcal’ın, gösterilen bu başarıda büyük pay sahibi olduğunu belirtti. Bu başarının gelişinde özellikle fuarların planlanması, hazırlanması ve gerçekleştirilmesi aşamalarında Öcal’ın öğretmenlere yapmış olduğu doğru rehberliğin büyük rol oynadığını ifade eden Ayrancı “Daha önce de birçok kez dile getirdiğimiz gibi, üniversitemizde çok iyi eğitim almış ve donanımlı akademisyenlerimiz var. İşte İlkay hocamız da bunlardan bir tanesi ve kendisi bu başarısı ile akademisyenlerimizin ne kadar iyi bir seviyede olduğunu bir kez daha bizlere göstermiş oldu. Çankırı Karatekin Üniversitesi olarak TÜBİTAK-4006 Bilim Fuarı düzenleyen okullarımızın öğrenci, öğretmen ve yöneticilerini yürekten tebrik ediyoruz.” dedi.

Program hakkında bilgilendirmelerde bulunan Dr. Öğr. Üyesi İlkay Çorak Öcal ise, bu programın TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’ın yeni TÜBİTAK anlayışı ile hayat bulan programlardan bir tanesi olduğunu belirtti. Her öğrencinin bilimsel bir proje yapabileceği ve her okulun da bir bilim fuarı gerçekleştirebileceği öngörüsü ile yola çıkıldığını ifade eden Öcal, 4006 Bilim Fuarları Programı ile TÜBİTAK’ın, öğrencileri hem motive ettiğini hem de bilim fuarları ile buluşma imkânı sağladığını ifade etti.

Fuarların esas amacına da değinen Öcal, yarışma ortamı olmaksızın “Her Fikir Değerlidir” ilkesi doğrultusunda yola çıkıldığını ve bu anlamada da öğrencilerin neredeyse her türlü projesinin değerlendirildiğini söyledi. Etkinliklerin planlanması, hazırlanması ve gerçekleştirmesi aşamasında öğrencilere kazandırılmak istenen becerileri de aktaran Öcal, bu süreçte öğrencilerin; eleştirel düşünme, zaman yönetimi, problem çözme, yazılı ve sözlü sunum ile bilimsel araştırma becerisi geliştirilme, sabırlı bir şekilde çalışmayı öğrenme, özgüven geliştirme ve liderlik vasfı kazanma gibi pek çok becerilerinin geliştirmesi amaçlandığını belirtti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.