DOLAR 30,9821 -0.08%
EURO 33,6271 0.11%
ALTIN 2.014,24-0,18
BIST %
BITCOIN 15982570,81%
Çankırı

PARÇALI AZ BULUTLU

06:21

İMSAK'A KALAN SÜRE

94 okunma

ÇAKÜ’ye üç turuncu bayrak verildi

ABONE OL
28 Ağustos 2020 10:41
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çankırı’da Yeni Gün

Çankırı Karatekin Üniversitesi Fen Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Mühendislik Fakültesi “Engelsiz Üniversite ödülleri 2020” kapsamında mekânda erişim konusunda yapmış olduğu düzenlemelerden dolayı “Turuncu Bayrak” (Mekânda Erişilebilirlik Bayrağı) aldı.

Uluyazı Kampüsü ve Edebiyat Fakültesi ise Turuncu Bayrak almaya aday gösterildi.

Açık, yarı açık ve kapalı alanların özel gereksinimli bireylere yönelik düzenlenmesine ilişkin kanun, tüzük, imar planları, yönetmelik hükümleri, TS9111 ve farklı uluslararası standartlar gözetilerek, fen, sağlık ve çevre şartlarına uygunluk açısından belli bir düzeyde gayret gösteren üniversiteler “Turuncu Bayrak”a lâyık görülüyor.

Ayrıca Uluyazı Kampüsü “Engelsiz Üniversite Ödülleri 2020” kapsamında engellilerle ilgili sosyo-kültürel faaliyetlerde erişim konusunda yapmış olduğu düzenlemelerden dolayı  “Mavi Bayrak” (Sosyo-Kültürel Faaliyetlerde Erişilebilirlik Bayrağı) adayı olmaya hak kazandı.

Üniversitelerden rekor sayıda başvuru alındı

YÖK tarafından 2018 yılından bu yana geleneksel olarak verilen ödüllerin üçüncüsü, her yıl olduğu gibi bu yıl da üniversiteler tarafından yoğun ilgi gördü. 2020 yılı ödülleri için YÖK’e 116 üniversiteden toplam 841 adet olmak üzere rekor sayıda başvuru yapıldı.

Yükseköğretim kurumlarındaki engelli bireylerin mekânlara, eğitsel imkânlara ve sosyo-kültürel faaliyetlere erişimleri konusunda farkındalık yaratmak ve iyi uygulamaları yaygınlaştırmak amacıyla düzenlenen “Engelsiz Üniversiteler Ödül Töreni”, bu yıl Kovid-19 salgını dolayısıyla video konferans yöntemi ile gerçekleştirildi. Törende Engelli çalışmalarına yönelik öncelikli alanlar belirlendi.

YÖK’ün uzaktan eğitimde engelli öğrenciler için alınan tedbirleri anlatan YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, “Yükseköğretim sistemimizde bugün itibarıyla öğrenci sayımız 7 milyon 852 bin 51’dir. YÖKSİS verilerine göre farklı engel düzeylerindeki bu öğrencilerimizin sayısı ise 50 bin civarındadır. Bu sayı yükseköğretim sistemimizdeki öğrencilerin yaklaşık yüzde 0,66’sını teşkil etmektedir.” diye konuştu.

Engelli öğrencilerin eğitim öğretim faaliyetlerine, ayrıca sosyal ve kültürel faaliyetlere de katılımına destek olmak, gerekli uyarlamaların, alt yapının ve donanımların sağlanması ve üniversitelerde engelsiz bir ekosistemin oluşturulmasını teşvik etmek üzere 2018’den bu yana Engelsiz Üniversite Ödülleri verildiğini anlatan Saraç, “Engelsiz üniversite dediğimizde sadece mekân ile ilgili düzenlemeler değil, sosyal ve kültürel faaliyetleri de içinde barındıran bir üniversite tasavvur edilmelidir. Diğer taraftan bu ödüller vesilesi ile engelli bireylerin yükseköğretime tam, etkin ve eşit katılımını sağlamak amacıyla gerçekleştirilen çalışmalar ayrıca sevindiricidir. Ödüller sadece fiziki erişilebilirliği değil aynı zamanda engelli öğrencilerimizin doğrudan katkı sağladığı, içinde bulunduğu sosyokültürel faaliyetleri ve eğitime erişilebilirlikte yapılan çalışmaları da içermektedir” ifadelerini kullandı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.