DOLAR 31,5375 0.54%
EURO 34,3003 0.71%
ALTIN 2.130,221,41
BIST %
BITCOIN 20848166,66%
Çankırı

KAPALI

19:05

AKŞAM'A KALAN SÜRE

56 okunma

“Çanakkale Zaferi, kahraman Türk milletinin ve askerinin iman ve kahramanlığının destanıdır”

ABONE OL
17 Mart 2021 15:58
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çankırı’da Yeni Gün

Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Ahmet Kurt, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü münasebetiyle bir mesaj yayınladı. Başkan Kurt mesajında, “ “Allah yolunda öldürülenleri sakın ölüler sanmayın.” (Âl-i imrân: 169)

Şehitlik yüce Allah’ın mümin kullarına bahşettiği en yüksek mertebelerden birisidir. Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’in farklı ayetlerinde şehitler övülmekte, Allah yolunda hayatlarını feda etmekten çekinmeyen muhterem şehitlerin yüksek mertebeleri, ilâhî lütuflara mazhar kılındıkları, ruhani bir haz içinde ebedî bir hayat ile berhayat oldukları haber verilmektedir.

Tarihi şan ve şerefle dolu büyük Türk milletinin vatan sevgisinin, şehadetle imtihan olduğu Çanakkale Zaferi’nin bir yıldönümünü daha kutlamanın gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz. 18 Mart 1915 tarihinde kazanılan Çanakkale Zaferi, kahraman Türk milletinin ve askerinin iman ve kahramanlığının destanıdır. Metrekareye 6 bin merminin düştüğü bu zafer vatanın bütünlüğü ve milletin bağımsızlığı söz konusu olduğunda, Türk Milletinin neleri başarabileceğinin en güzel örneğidir. Tarihte eşine rastlanmayan bu büyük destan, yaklaşık 850 sene süren fetihler ile üç kıtada hükümran olan atalarımızın, yurt edindikleri topraklarda yıllar süren bir geri çekilmenin ardından, bu büyük imparatorluğun temellerinin atıldığı Anadolu’yu savunma ve vatan ilan etme savaşıdır.

Ecdadımızın yedi düvele karşı sergiledikleri bu direniş, mukaddesatımızın zedelenmemesi için asil Türk evlatlarının kendilerini feda etmekten asla çekinmedikleri, tarihi ve emsalsiz bir meydan okuma olarak zihinlerimize kazınmıştır. Bu zafer aynı zamanda aziz milletimizin, varlığına yönelmiş ve artık sabır sınırlarını zorlayan tehditler için neleri göze alıp, neleri başarabileceğimizin emsalsiz bir örneği olmuştur. Çanakkale Zaferi, vatanın ve milletin, bekası ve mutluluğu için canlarını feda edecek kadar benliklerinden vazgeçmiş yüz binlerce milli kahramanın, ilahi bir mücadele gücü ile Türk milletini yüceltme ülküsünün de ihtişamlı ve mukaddes bir hatırasıdır.

Bu muhteşem zafer yalnızca bir askeri başarı değil, izzeti nefsi ve haysiyeti ile oynanmak istenen büyük Türk milletinin topyekûn ayağa kalktığı bir diriliş ve yükseliş abidesidir. Çanakkale, Türk milletini boyunduruk altına almaya yeltenenlerin yerle bir edildiği kutlu bir yerin adıdır. Nitekim namlularını, öfkelerini ve kinlerini üzerimize çeviren mihraklar hiç unutamayacakları acı derslerini Çanakkale’de almışlardır. Cephanesi biten kahramanların süngüleriyle ateşin üzerine yürüdüğü ve en kesif orduların hakkından geldikleri yerdir Çanakkale. ‘Ben size ölmeyi emrediyorum’ emri sonrasında ‘Allah Allah’ nidalarının gök kubbeyi kapladığı ve dalga dalga düşman saflarını perişan ettiği tarihi zaferin adıdır Çanakkale. Bu zaferi, mermi sağanağına aldırmayan, gülle bombardımandan çekinmeyen, denizlerimizi dolduran, düşman gemilerine takılmayan muhterem ecdadımız kanlarıyla yazmıştır. Doğudan batıya, kuzeyden güneye Türk milleti tek nefes, tek ses ve tek yürek olmuş ve üzerine çullanan sömürgeci güçlere haddini bildirmiştir. Cumhuriyet’in ilanına giden süreç ve milli mücadeleye rehber olacak manevi ruh Çanakkale’nin bereketli ve nurlu ufkunda doğmuştur.

Çanakkale’de hiç kimsenin kökeni, yöresi, mezhebi, inancı, ideolojisi gündeme gelmemiş; farklılıkları hatırlatarak değil, birlik ruhuyla yabancı postallar topraklarımızdan def edilmiştir.

Çanakkale dirilişi, Türklüğü küçümseyen, onuruna ve kutsallarına el ve dil uzatmaya yeltenen, Türk milletinin gücünü imtihan etmeye kalkışan bugünkü ihanet odaklarını nasıl bir sonucun beklediğini anlamaları açısından ders almaları gereken tarihi bir ibret ve ihtar vesikasıdır. Bu vesile ile kutlu vatan topraklarında huzur içinde yatan ve bizim varlık ve yaşama nedenimiz olarak kendini feda eden o meçhul kahramanların aziz hatıralarını hürmet ve hayranlıkla yâd ediyorum.

Ez cümle Çanakkale anlı, şanlı koskoca bir destanın adıdır! Türk’ün ateşle imtihanı, Türk’ün gurur levhasıdır. Gözünü kan bürümüş vampirlere mezar, şehitlere peygamber aguşudur Çanakkale. Tüm dünya küfrü bir olup gelse de, onun cehennem ateşini söndüren zemzem suyudur. İşte Çanakkale budur! Milletleri millet yapan değerlerin başında milli hafıza gelir. Milli hafızadan yoksun bir millet, bugününü bilemez ve geleceğini de göremez. Bunun sonucu da haliyle hüsran ve yok oluştur. Türk İslam Ülkücüleri, geçmişte Çanakkale’de atalarımızın bize göstermiş olduğu ve Mehmet Akif’in ‘Asım’ın Nesli’ diye tarif ettiği, iman ve vatan aşkıyla hareket etmeye ant içmiş bir nesildir. Bu vatan için ölmesi emrolunduğu gün gözünü kırpmadan cepheye koşacak olan nesildir.

Bu münasebetle Türk milletinin son yurdu olan Türkiye’mizin varlığı, birliği ve bütünlüğü konusundaki sarsılmaz ve tavizsiz inancımızın bütün dünya tarafından bilinmesini istiyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin, ülkesi ve milletiyle bir bütün olarak tarihteki yolculuğuna devam ettirilmesinin hepimiz için bir vatan görevi olduğunu vurguluyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle, Çanakkale Deniz Zaferi’nin 106. yıldönümünü gururla kutluyor; başta ebedi Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını, bize bu zaferi yaşatan aziz şehitlerimizi ve tüm kahraman ecdadımızı rahmet, hürmet ve hayranlıkla yâd ediyorum.

Ruhları şad, mekânları cennet olsun” ifadelerine yer verdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.