DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
ALTIN 2.496,260,50
BIST %
BITCOIN 21010720,62%
Çankırı
°

04:36

İMSAK'A KALAN SÜRE

67 okunma

Çankırı Barosu tarihi çarpıtmak isteyenlere sessiz kalmadı

ABONE OL
26 Nisan 2021 14:19
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Baro Başkanı Av. Erkan Köroğlu, “Dahili ve harici bedhahların işbirliği ve çabalarına rağmen soykırım günahı bu milletin üzerine yapışmayacak, bu hususta başımız asla eğilmeyecektir.” dedi.

Başkan Köroğlu, “ABD Başkanı’nın tarihi gerçeklerden uzak olan ve sadece Ermeni Lobilerine hoş görünmek için yaptığı 24 Nisan tarihli açıklamasını reddedip kabul etmiyoruz.

Tarihsel gerçekliğe baktığımızda;

Radikal Ermeni çetelerinin 1890’dan 1896’ya kadar devam eden isyanları ve 1. Dünya savaşında paramiliter unsurların yarattığı tedhiş ve katliamlara karşı Osmanlı Devleti “Muvakkat Sevk ve İskan Kanunu” ile meşru müdafada bulunmuştur. Sonraki yıllarda Anadolu’da başlayan Kurtuluş hareketi bu yasa ile daha kolay örgütlenme zemini bulmuştur.

1915 yılının 27 Mayıs’ında kabul edilen bu kanun neticesinde Ermeni toplumunun bazı kesimlerinin bir yerden başka bir yere, -ama başka bir ülkeye değil- devletin bir noktasından yine başka bir noktasına nakillerini ön gören bir kanuni düzenleme yapmıştır. Söz konusu olağanüstü süreçte Ermeni toplumunun paramiliter örgütleri cephe gerisindeki masum insanlara yönelik katliamlara girişmesi ile Osmanlı Devleti acilen bu konuyu hukuk zeminine taşımıştır.

Sevk ve İskân Kanunu’nu ile Osmanlı Devleti, kendine isyan etmiş ve silah doğrultmuş olan Ermenileri hâlâ vatandaş olarak görmüş, bunları sınır dışı etmek yerine bir başka noktada yaşamlarını sürdürebilecek şekilde karar almıştır.

Osmanlı Devleti topraklarında, İngiltere ve Fransa’nın desteğinde ve ABD’nin himayelerinde bir Ermeni Devletinin kurulmasına yönelik çalışmalar Türk milletinin 19 Mayıs 1919 tarihinden itibaren Mustafa Kemal Paşa liderliğinde yürütmüş olduğu “İstiklal Harbi” neticesinde 24 Temmuz 1923 tarihli Lozan Barış Anlaşması’yla da Yeni ve Milli Türk Devleti’nin hukuki varlığı ve sınırları tüm dünyaya kabul ettirilmiştir. Böylece son elli yıldır batılı devletlerin istismarına açık olan “Ermeni Meselesi” veya “Şark Sorunu” da kapatılmıştır.

Bu çerçevede, hukuki veya tarihi hiçbir dayanağı bulunmayan, tamamen Türkiye’ye karşı bir şantaj maksadı taşıyan ABD Başkanı Biden’in açıklaması kabul edilemez. Son iki yüz yıl boyunca kaybettiği coğrafyalarda soykırım, katliam ve etnik temizliğe maruz kalan Türk Milleti soykırım faili olamayacak yegane topluluktur.

İki yüz yıl önce Müslüman ve Türklerin çoğunlukta olduğu Mora ve bugünkü Ermenistan topraklarında tek bir Türk kalmamış olması, kimin veya kimlerin soykırım faili, etnik temizlik sorumlusu olduğunu ortaya koymakta yeterlidir.

Koca bir Amerika kıtasını, zamanının biyolojik silahlarıyla yerli halklarından arındıran, dünyanın hemen her tarafında vahşet ve yıkımlarla birlikte büyük katliamlar, soykırımlar gerçekleştiren; gözünü kırpmadan nükleer silahlarla iki şehri yok eden ABD, 1915 olayları ile ilgili söz söyleyebilecek son ülkedir. Daha dün Körfez Operasyonu ile yarattığı yıkım dünya kamuoyunun hatıralarında olanca canlılığı ile yaşamaktadır.

Dahili ve harici bedhahların işbirliği ve çabalarına rağmen soykırım günahı bu milletin üzerine yapışmayacak, bu hususta başımız asla eğilmeyecektir.” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.