pet shop Kedi maması Köpek maması
DOLAR 27,4183 0.37%
EURO 29,1373 0.34%
ALTIN 1.650,650,52
BIST %
BITCOIN 7418881,91%
Çankırı
21°

AZ BULUTLU

16:23

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

133 okunma

Çankırı e-ticaret ile dünyaya açılıyor

ABONE OL
29 Ekim 2021 16:17
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çankırı’da ihracatın gelişmesi; , çocuklarımız , geleceğimiz için önemli diyen Uğurlu, ”Türkiye Cumhuriyeti’nin her kuruluşu özellikle de özel sektör yatırımcıları ben nasıl ihracatı geliştirebilmeliyim diye gece gündüz düşünmeli. Üreticiler ben ürünümü nasıl dış dünyaya ihraç edebilirim diye düşünmeli. Bizim en önemli konumuz kurumlar arası koordinasyonu en yüksek seviyede sağlayarak gerekli eko sistemi oluşturmaktır. Yapacağımız çalışmalar ile adeta üreticimizi ihracata zorlamalıyız.

Çankırı’da ki Organize Sanayi Bölgeleri’nde ki ihracatı geliştirme faaliyetleri kapsamında B2B Platformu ihracata dayalı veri tabanı hazırlıkları ve OSB’lerin sürdürülebilir ihracat programına temel teşkil edecek OSB’lerde İhracatımızı Geliştirelim konulu toplantı düzenlendi.

Şabanözü OSB Müdürlüğü ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya Şabanözü OSB’de ki toplantıya, OSB Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Hacıbayramoğu, Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası Hayrettin Çelikten, ÇATSO Proje Koordinatörü Utku Danacı, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Emrullah Celepverdi, Şube Müdürü Mahmut Kaya, Yakınkent OSB  Müdürü Ahmet Usta, Korgun OSB Müdürü Harun Şahin, Çerkeş OSB Müdürü Hüseyin Altunönder ile sanayiciler ile OSB yetkilileri katıldı.

Şabanözü OSB Müdürü Yavuz Uğurlu’nun açılış konuşmasını yaptığı toplantıda hazırlanacak ortak veri tabanı ile Çankırı’da ki sanayicilerin, üreticilerin ortak bir dijital payda ve platformda toplayıp, yakın zamanda dünya ile daha fazla iç içe olup ticaret hacimlerinin arttırılması hedefleniyor. Elektronik (e-ticaret)’in öneminin anlatıldığı toplantıda ilde ki ihracat potansiyelini arttırarak potansiyeli mevcut olan işletme ve şirketleri de sisteme dahil etmek amaçlandı. Kocaeli OSB’ye de proje hazırlayan Global Piyasa Yöneticilerinden olan Abdulkadir Decdeli toplantıya katılan kamu yetkililerine ve OSB yöneticilerine dünya ile Çankırı’yı nasıl bir araya e-ticaret yöntemi ile birleştirilebilir konusunu anlattı.

Farklı illerde bulunan OSB ve şirketler ile yaptıkları programlar ile dünya genelinde birçok ülkeyi Türk firmalarıyla buluşturduklarını belirtti. Abdulkadir Decdeli, hazırladığı sunum ile e-ticaretin ne kadar önemli olduğunu çıkarttıkları istatistiklerle anlattı. Decdeli, ‘’Son iki yıl içerisinde hiç kimse Türkiye’de ve dünyada e-ticaretin bu kadar büyük bir paya sahip olabileceğini tahmin etmiyordu. Yapılan çalışmalarla gördük ki firmalar artık kendi sitelerin den çok ortak platformlarda kendilerine yer bulmaya çalışıyor. Görüldüğü üzere 2019-2021 karşılaştırma istatistiklerinde e-ticaret pazarının en fazla büyüyen yer olduğu görüldü. Bu zaman diliminde en çok artan sektörlerle birlikte daralan sektörlerde oldukça fazladır. İnsanlar artık firmaları sitelerine ziyaret ile birlikte mobil ticaret uygulamalarına geçmeye başladı. Hazırladığımız platformda dünya ticareti ile Türkiye ticaretini buluşturuyoruz. Sistemde şirketlerle birlikte bireysel satıcılar kendi alanı veya başka alanlarda dünyanın hangi ülkesine ne satabiliriz düşünüp buradan birbirleri ile iletişime geçebiliyor.’’ ifadelerini kullandı.

E- ticaret 2019’da yüzde 25, 2021’de yüzde75 arttı

Yapılan istatistiklerden de bahseden Decdeli, ’’Alışverişlerin birçoğu Pazartesi günleri yapılmakta. Hafta sonuna kadar ise azalmakta. İnsanlar hafta sonları alışveriş yerine gezmeyi ve dışarıda vakit geçirmeyi tercih ediyor. Yapılan bu alışverişleri de artık büyük oranda e-ticaret üzerinden gerçekleştiriyor. 2019 yılında yüzde 25 civarında iken 2021 yılında yüzde 75’i geçmiş durumda. Bizlerde bu durumun farkına vararak insanları e-ticaret kanalıyla dünya çapında ihracat yapabilmelerini sağlamayı amaçladık. Türkiye’de OSTİM OSB, Kocaeli Sanayi Odası, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası gibi bir çok kurum ve kuruluş firmaları ile çalışıyor ve onların ihracat hacimlerini büyütüyoruz. Hizmet verdiğimiz Kocaeli Sanayi Odasında farklı ülkelerden gelen firmalar ile Türk firmalarını 15 dakikalık yuvarlak masa toplantılarında buluşturarak ihracatın kapılarını açmaya çalışıyoruz. Daha sonra ise firmalar birbirleri arasında platform üzerinden iletişime geçerek ihtiyaçları doğrultusunda ihracata başlıyorlar.”diyerek firmaların artık dijital ortamda birbiri arasında ticari bağlar kurabileceğini böylece ihracatlarını arttırarak pazar paylarının artacağını belirtti.

Oluşturulan platformun B2B alışveriş sitelerinden çok büyük farkı olduğuna işaret eden firma yetkili Abdulkadir Decdeli, ” Alışveriş steleri en çok satılan ürün üzerinde dururken  bizim sistemimiz satışı az olan ürün ile ilgilenmekte. Amacımız bu ürünleri başka alıcılar ile buluşturarak ihraç edilen ürünlerin çoğaltılması. Sisteme kayıtlı 40 binin üzerinde firma mevcut ve yaklaşık 500 milyon dolarlık ticaret hacmi oluşturuyoruz. ” ifade etti.

E-ticaret artık ihracat için oldukça mühim

Şabanözü OSB Müdürlüğü tarafından düzenlenen toplantıya katılan ÇATSO Başkanı Hayrettin Çelikten, yapılan bu toplantının oldukça verimli geçtiğini ve önemli olduğunu belirtti. Çelikten, ”E-ticaret artık ihracat için oldukça mühim. Çankırı’da faaliyet gösteren firmalarında bu tür platformlarda yer alması ve ihracat yapmaları bizi sevindirir. Bizim bu sisteme girdiğimizde döngüyü karşılar karşılamaz bilemiyoruz.ÇATSO öncülüğünde yapılmasını istiyorsunuz haklısınız. Bir arkadaşın görevlendirip ilgilenmesi gerekli  oda içerisinde. Bir başlasın duruma göre şekillenir olmaz. Başlayınca en iyisini yapmak gerek. Oda olarak müsait bir alanımızda var. Orasını tahsis edebiliriz. Odamıza kayıtlı 2 bin 100’ün üzerinde üyemiz var fakat bin 300 civarı faal olarak hizmet vermekte. Sanayi üretiminde bulunan ise 200 civarı üyemiz bulunmakta. Tabi ihracat yapacak ve e-ticaretle satış yapabilecek sayıya da ulaşabiliriz diye düşünüyorum .Her yerde olduğu gibi ilimizde de e-ticaret önemseniyor. İnsanlar akşam otururken sipariş veriyor sabah kapısında bizim tüccarımızında bundan geri kalmamamız lazım. Artık hiç kimse vitrinden bakmıyor herşey dijitalde. Odamıza da bu yönlü lansman çalışmalar aptık ve yapacağız. Üyelerimize çağrıda bulunur ve bizlere külfeti nelerdir oturup değerlendiririz. Çeşitlendirme zenginleştirir. Sizin kurduğunuz platforma elbete yer almak isteri. Genel olarak sıkıntı aslında algılamada zorluk çekilmesi. Firmalar çoğu zaman aylık aidatlarını ödemelerinde bile zorluk yaşıyor. Şunun altını çizmekte fayda görüyorum artık esnaf altın kaplama vitrin bile yapsa artık malını atmakta bu yönlü çalışmalar içinde olması gerekiyor. İnsanları o noktaya getirmemiz lazım. Sanayicilere konuyu anlatmamız kolay am diğer üyelerine anlatmamız gerek. Reelde neler kazanacağız bunları bilmemiz gerek. Bu tür toplantıları düzenleyen herkese çok teşekkür ediyorum. Çankırı’nın ticaretinin gelişmesi çok önemli.’’  dedi.

Çankırımızın dijital veri tabanın oluşturulması gerekmekte

ÇATSO, kamu kurumları, ilimizde ki diğer OSB müdürlerini ve sanayicilerin bir araya gelmelerini sağlayan Şabanözü OSB Müdürü Yavuz Uğurlu, e-ticaretin ve B2B sistemleri ile ihracatın geliştirilmesi amacıyla yaptıkları toplantının oldukça verimli geçtiğini ve ilerleyen süreçte önemli meyveler vereceğini belirtti.  Çankırı’da ki ihracatın artması için çalışmalar yaptıklarını söyleyen Yavuz Uğurlu, ”Toplantıya katılan bütün paydaşlarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Toplantıda özellikle Çankırımızın ihracatının geliştirilmesi, ihracat yapmayanlarında ihracat potansiyellerinin ortaya çıkartılması amaçlanmakta. Toplantıda ufkumuzu açmakta Samsun Ticaret Odasına, OSTİM’e ve bir çok kuruluşa dijital veri tabanı hazırlayan bir firmanın da bugün sunumunu izlemiş olduk. Amacımız başta Çankırı’da ki OSB’lerde bulunan firmalar olmak üzere tüm üretim ve hizmet sektöründe bulunan firmaların nasıl ihracat yapabilirim, nereden başlayabilirim, ihracatı nasıl geliştirebilirim sorularına çare bulabilmek için bir istişare   toplantısı yaptık.  Biz şunu biliyoruz ki ihracatla ilgili kurumsallaşmasını tamamlamış olan organize sanayi bölgeleri, ticaret ve sanayi odalarının sağlıklı çalışan bir dijital veri tabanı mevcuttur. Bu nedenle öncellikle Çankırı’da üreticilerin dijital veri tabanın oluşturulması gerekmekte. ” diyerek veri tabanı oluşturulmasının önemine değindi.

Çankırı’nın eksik olan dijital veri tabanı oluşturulmasında koordinatör olma misyonunun  ÇATSO’da olması gerektiğini belirten Uğurlu, ”Çankırı’da ki tüm OSB’lerle birlikte bizler neler yapabilirizi konuştuk ve istişare etme fırsatı bulduk. Böyle bir sisteme ihtiyacımız var. Şabanözü OSB’de dahi KOBİ üzeri firmalarımız hariç olmak üzere  az sayıda firma ihracat yapabilmekte. İhracat kolay bir hadise değil. Burada ihracat yapabilmesi için firmanın kendisini iyi tanıması lazım, firmanın bu konuda bir alt yapıya sahip olması gerekmekte. Firmanın ürünlerinin teknik olarak ihracata hazır hale haline gelmesi gerekmekte; bir firmanın ihracatının sağlıklı bir zemine oturabilmesi için üretim, kalite kontrol, sipariş, üretim sürecinin kontrolü, sevkiyat faaliyetlerinin sürdürülebilir şekilde yapılması gerekmekte.  Çankırı’nın ihracatının geliştirişmesi için ekonomik kalkınma adına tüm kamu kurumlarımız, OSB’lerimiz ve ihracata day firmalarımızla birlikte gerekli eko sistemi oluşturarak, veri akışlarının sağlanacağı bir sisteme dahil olmamız lazım.

Bu eko sistemin oluşturulması için önderliğin ÇATSO tarafından başlatılması ve ÇATSO Başkanımızın tecrübelerinin ışığı altında Çankırı ilimizde bir ihracat seferberliğinin hayata geçirmesi gerekmektedir.”dedi.

Dış ticaret istihbarat merkezi şart

Yavuz Uğurlu, ‘’Çankırı OSB’leri, OSTİM gibi, Antalya OSB gibi kurumsallaşmasını tamamlamış değil. Bu nedenle müştereken olarak bir Dış Ticaret İstihbarat Merkezi kurmamız şart. Dış ticaret istihbarat kavramını çok iyi bilmeliyiz.  Gerekli iklimi oluşturmalıyız. Günümüzde dünyanın ar-ge bütçeli ve en büyük tedarikçisi olan Çin, her yıl 3 bini aşkın dış ticaret uzmanını uluslararası piyasaya sürmekte. Dış ticaret uzmanını nerelere ne satabilirler ayrıntılı bir şekilde araştırırlar.Hedef ülkelerin gümrüklerini araştırırlar. Uluslararası dış ticaret raporlarını derinlemesine araştırırlar. Sonuç olarak ellerinde ki ürünleri ve uluslararası ticarette ki rekabet seviyesini net bir şekilde ortaya koyarlar. Bizler Çankırı’da da bu tür ritimlerin verilmesi alt yapısını hazırlıyoruz. Biliyoruz ki bu işin daha başındayız. Dış ticaret istihbarat merkezleri takip ettikleri ürünlerle ilgili raporlar hazırlarlar, hedef alıcılara yönelik detaylı bilgiler sunarlar.  Bazı gelişmiş merkezler heyetler arası toplantılar da düzemektedir.Yaptığımız bu toplantıda neler yapılabileceğini detaylı bir şekilde konuştuk. Bu toplantı Çankırı’nın ihracatı stratejisinin belirlenmesi için bir milat olmuştur.” diyerek ihracatın önemine değindi.

İhracatla firmaların ömrü uzayacak

Çankırı’da ihracatın gelişmesi; , çocuklarımız , geleceğimiz için önemli diyen Uğurlu, ”Türkiye Cumhuriyeti’nin her kuruluşu özellikle de özel sektör yatırımcıları ben nasıl ihracatı geliştirebilmeliyim diye gece gündüz düşünmeli. Üreticiler ben ürünümü nasıl dış dünyaya ihraç edebilirim diye düşünmeli. Bizim en önemli konumuz kurumlar arası koordinasyonu en yüksek seviyede sağlayarak gerekli eko sistemi oluşturmaktır. Yapacağımız çalışmalar ile adeta üreticimizi ihracata zorlamalıyız. Birçok ham madde ihtiyacımızın dışardan sağlandığı şu dönemde, enerjimizin ithal olduğu bu atmosferde şu organizasyonu yaparak ihracat trenini yakalamak zorundayız. Firmalarımızın faaliyet ömürlerini uzatabilmeleri ihraçtan geçiyor. Çankırı’da Yeni Gün Gazetesi’ne de bu önemli organizasyonda bizleri yalnız bırakmadıkları için ve iştirak ettikler için  teşekkür ediyorum ” ifadelerini kullandı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.