DOLAR 32,4712 0.06%
EURO 34,8671 0.33%
ALTIN 2.476,890,61
BIST %
BITCOIN 2018040-3,03%
Çankırı
15°

AZ BULUTLU

13:09

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

48 okunma

Çankırı Hıfzısıhha Kurulu Kararları

ABONE OL
3 Haziran 2021 09:54
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kademeli normalleşmenin ikinci etabı başladı.

İçerisinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminde Covid-19 salgını ile mücadelenin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra salgının seyri ve olası riskler göz önünde bulundurularak hayatın her alanına yönelik uyulması gereken kurallar ve önlemler belirlendi. Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde alınan kararlar ve İç İşleri Bakanlığı ‘tın 01.06.2021.tarih ve 89780865-153-8878 sayılı genelgesi gereğince 1 Haziran 2021 Salı günü saat 05.00’ten itibaren hayata geçirilecek ve Haziran ayı boyunca uygulanacak olan kademeli normalleşme sürecinin ikinci etabında istinaden İl Umumi Hıfzısıhha Kurulumuzca, Çankırı’yı kapsayacak şekilde bir takım kararlar alındı.

Kademeli normalleşmenin ikinci etabında Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma ve Cumartesi günleri 22.00-05.00 saatleri arasında, Pazar günleri ise Cumartesi günü 22.00’den başlayarak Pazartesi günü 05.00’te tamamlancak şekilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmasına karar verildi.

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak süre ve günlerde üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması, sağlık, tarım ve orman faaliyetlerinin sürekliliğinin sağlanması amacıyla aşağıda belirtilen yerler ve kişiler kısıtlamadan muaf tutulacaktır. 

 Sokağa çıkma kısıtlamalarının uygulanacağı süre ve günlerde istisna kapsamında olduğunu belgelemek ve muafiyet nedeni/güzergahı ile sınırlı olmak kaydıyla, kamu düzeni ve güvenliğinin sağlanmasında görevli olanlar (özel güvenlik görevlileri dâhil), zorunlu kamu hizmetlerinin sürdürülmesi için gerekli kamu kurum ve kuruluşları ile işletmeler (Havalimanları, limanlar, sınır kapıları, gümrükler, karayolları, huzurevleri, yaşlı bakım evleri, rehabilitasyon merkezleri, PTT vb.), buralarda çalışanlar ile ibadethanelerdeki din görevlileri, Acil Çağrı Merkezleri, Vefa Sosyal Destek Birimleri, ile daha önceki alınan kararlarda belirtilen kişiler ve işyerleri yasaklardan muaf sayılacak.

 Tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak Pazar günlerinde bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılar 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek.Fırınlarda yasaklar dışında satış yapabilen işletmeler arasında faaliyetlerini sürdürecekler.

  İhtiyaç sahipleri VEFA Destek Grupları tarafından ihtiyaçları karşılanacak. Şehirlerarası seyahatler belirtilen yasakların haricinde yapılabilecek. Yasak olan hallerde ise daha aönce alınan kararlar gereğince valilikten izin alınacak.

 İşyerlerinin faaliyetleri yeme-içme yerleri (restoran, lokanta, kafeterya, pastane gibi) Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde belirtilen tüm kurallara uyulması, masalar arasında her yönden 2 metre, yan yana sandalyeler arasında 60 cm mesafe bırakılması, aynı anda aynı masada açık alanlarında üç, kapalı alanlarında ise ikiden fazla müşteri kabul edilmemesi kaydıyla müşteri alabilecekler.

 Halihazırda faaliyetlerine devam etmekte olan kreşler ve anaokulları kademeli normalleşmenin ikinci etabında da faaliyetlerine devam edecek olup diğer tüm okul ve sınıf seviyeleri için Milli Eğitim Bakanlığınca kamuoyuna duyurulduğu şekilde uygulama sürdürülecektir. Kamu kurum ve kuruluşları esnek çalışmaya devam edecek.

 Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde nikah törenleri ve düğünlerle ilgili belirlenen tüm kurallara eksiksiz riayet edilmesi,  masa ve sandalyeler arasında gerekli mesafenin bırakılması ile temizlik, maske, mesafe kurallarına uyulması şartıyla yapılabilecek.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.