DOLAR 31,1344 0.09%
EURO 33,8135 0.03%
ALTIN 2.035,860,20
BIST %
BITCOIN 17458298,98%
Çankırı

PARÇALI AZ BULUTLU

13:22

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

71 okunma

Çankırı Karatekin Hastanesi 15 yaşında

ABONE OL
16 Aralık 2019 12:41
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çankırı’da Yeni Gün

Çankırı Karatekin Hastanesi 15’inci yıl dönümünde, basın mensupları ile bir araya gelerek basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda Karatekin Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kayabaşı, 15’inci yıla dair açıklamalarda bulundu.

Kayabaşı, iş körlüğünden dolayı göremedikleri yönleri basın mensuplarının dışarıdan şeffaf gözle daha iyi gördüğüne vurgu yaptı.

Kayabaşı sözlerine şöyle devam etti:

“2020 yılında inşallah, Allah nasip ederse, birlik beraberlik içerisinde tüm çalışan arkadaşlarımızla ve siz basın mensupları ile beraber görülen aksaklıkları ortadan kaldıracağız ve kaldırmak için çaba sarf edeceğiz. Tabii ki 2020 yılında bazı plan ve hedeflerimiz var. Çankırımızın ihtiyacı olan bir MR cihazının değişmi söz konusu. MR cihazını değiştirmek için bir çalışma var. Onun yanı sıra diğer tıbbi teknolojilerde de miadını doldurmuş, metal yorgunluğuna ulaşmış olan teknolojilerin tespiti yapılıyor. O metal yorgunluğa maruz kalan ne varsa 2020 yılında onları yenilemek hedefimiz ve arzumuz.

2020 yılında tıbbi teknolojide değişmesi gerekenleri değiştirerek modernizasyonu sağlamak istiyoruz. Çalışanlarımızın eğitim eksikliği söz konusu ise eğitimlerini tamamlayarak daha kaliteli ve daha konforlu hizmet vermek istiyoruz. Gelen vatandaşımızı da memnun etmek istiyoruz. Vatandaşı memnun etmek için de alınan fark ücretlerini mümkün mertebe artışa gitmeden sağlamak istiyoruz.”

Karatekin Hastanesi Mesul Müdürü Üroloji Uzmanı Op. Dr. Cem Dilmen, “Yaptığımız istatistik çalışmalarında il dışına en çok sevk edilen hasta grubu kanser hastaları. Dünyada bir kanser trendi başladı. Kanser oldukça fazla görülmeye başladı. Sürekli yapay gıdalar tüketiyoruz. Su içmiyor bol bol çay içiyoruz. Bu da kanseri tetikliyor. Bundan dolayı da biz hastane olarak Çankırı’da bu insanların sorunlarını nasıl çözebiliriz, başka illere muhtaç etmeden burada kendi şehirlerimizde nasıl çözebiliriz bunu biraz araştırdık. Burada da özellikle en sık gördüğümüz kanser çeşitleri arasında, benim kendi branşım olduğu için de biliyorum, böbrek kanseri ve prostat kanseri çok sık görülüyor. Genel cerrahide kolon kanserleri ve miğde kanserleri görülüyor. Şu an 2019 yılı içerisinde kolon kanserlerinde ve mide kanserlerinde kapalı ameliyat ve açık ameliyat yöntemleri hastanemizde başladı ve yapılıyor. Prostat kanserlerinde tam kapalı tedaviye başladık. Son bir yıl içerisinde bu, Çankırı için hakikaten iyi ve ileri bir seviye. Bu Çankırı için güzel ve iyi bir kazanım.” dedi.

Konuşmaların yapılmasının ardından yapılan basın açıklamasında, “15 yılı geride bıraktığımız bu günde, ilimizin halen tek özel hastanesi ve kollektif yatırımcılığın başarılı bir örneği olan kuruluşumuzda 30’u hekim olmak üzere, 270 civarında personelle hizmet verilmekte, ilimiz ve yakın çevresinin olduğu kadar, diğer illerden başvuran hastaların sağlık ihtiyaçları da karşılanmaktadır.

İlimizdeki tedavi hizmetinin % 20’si hastanemizce karşılanmaktadır.

Hastane için 1998 yılında teşebbüse geçilmiş, binası Hastane standartlarına göre inşa edilmiş, 2004 yılı içerisinde poliklinik olarak faaliyete başlanmış olup, eksiklikler tamamlanarak 14 Aralık 2004 tarihinde hizmete girmiştir.

26 Temmuz 2005’te resmi açılışı o dönemde ki Başbakanımız olan Sn. Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından  yapılan hastanemiz, yıllar içerisinde gelişimini sürdürmüştür. Kuruluşta 35 yatak olan kapasite 2006’da 78’e, 2014’te ise 95’e çıkarılmıştır. Halen 95 yatak kapasitesi ile hizmet verilmektedir.

Yıllar içerisinde branş ilavelerinin yapılması, diyaliz ünitemizin kurulması ve 2014 yılında hastane binasının arkasındaki binaya taşınması, ilimizde mevcut olmayan MR, Endoskopi, EEG – EMG gibi teşhis ve tedavi cihazlarının ilimizde ilk defa hizmete alınması, sonrasında ise bu teknolojilerin sürekli güncel tutulması, erişkin yoğun bakım seviye yükseltilmesi ve bunun gibi pek çok değişiklik, yenilik kamuoyunun malumudur.

Geride bıraktığımız 15 yıl süre zarfında, sağlıkta dönüşüm programıyla yaşanan gelişmeler çerçevesinde her bir yılda pek çok faaliyetin icra edildiğini, her bir yılın ayrı bir dinamizminin olduğunu fark etmekteyiz.

Sektörümüz dahilinde hemşehrilerimizin de desteği ile hızlı ve güvenli hizmetlerimizin gelişimini sürdürecek, Çankırı için alanımızda yeni katkılar sunacağız.

HER YIL SÜREGELEN YENİLİKLERE 2019 YILINDA EKLENENLER:

Hasta yataklarının değişimi, odaların tefrişi yapıldı. Erişkin Yoğun Bakım ve servis hastalarına mahsus diyaliz sistemi kuruldu. Çocuk Nefroloji üst ihtisas branşı olarak kuruldu.

Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Branşlarımız güçlendirildi, hizmetler çeşitlendirildi. Klinik Psikoloji Bölümü  hizmete başladı. Kapalı Mide fıtığı ameliyatı, endoskopik böbrek, idrar yolları taş ameliyatları, böbrek hastalıkları ve kanseri kapalı ameliyatı ve prostat kanseri kapalı ameliyatları, sinir monitorizasyonu ile guatır ameliyatı gibi yeni vaka ve tekniklerle cerrahi hizmet çeşitliliğimiz artırıldı. Proloterapi, ameliyatsız bel fıtığı ve boyun fıtığı tedavisi yaygınlaştırıldı. Mide CA ve Kolon CA ameliyatları kapalı şekilde Çankırı’ da ilk defa hastanemizde gerçekleştirildi. Özellikle yüz estetiği olmak üzere medikal ve cerrahi estetik hizmetlerimiz geliştirildi. Sağlık Bakanlığı 2017 düzenlemeleri kapsamında gerekli standartlar sağlanarak uluslararası sağlık turizmi birimi açıldı. Kalite çalışmalarımız sürdürüldü, İldeki ilgili kuruluşlarının da katılımı ile ulusal basına da konu olan afet ve tahliye tatbikatımız yapıldı. Montaigne dediği gibi “Hedefsiz olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez.” Bu vesile ile 2020 yılına ait hedeflerimizi de sizlerle paylaşalım istiyoruz.

2020 YILI HEDEFLERİMİZ

Hasta ve çalışan memnuniyeti odaklı olarak hizmetlerimizi geliştirmek. Boş olan branşlarımıza uzman ve ihtiyaç duyulan branşlara ilave uzman istihdam etmek. Güncel sağlık teknolojisini takibe ve ilimiz potansiyeline uygun yenilikleri kazandırmaya devam etmek.. Göz iğnesi olarak bilinen uygulama ve bu grup hastalıklar için gerekli OCT (Göz Tomografisini) hastanemize kazandırmak. Sağlık Turizmi Birimizi güçlendirmek, yerli ve yabancı şahısların sağlık ve turizm maksadıyla başvurularını arttırmak. MR cihazımız 2020 yılında yeniden yatırım planına dahil edilecek. (Yenileme/upgrade ile ilgili görüşmelere başlandı.) Hastane binamız arkasındaki arsamıza, yine sağlık alanında hizmetlerimizi destekleyecek tesisler kurmak için hazırlık çalışmalarına başlamak. İlimizin sektörel ihtiyaçlarının tespiti ile buna ait imkanları hastanemiz bünyesinde hizmete sokmaktır. Yani en önemlisi de ilk gün verdiğimiz söze sadık kalıp “SİZİN İÇİN SİZİNLE “ olmak. Halkımıza, hemşehrilerimize aramızda köprü olan siz güzide basınımıza teşekkür ediyor, sağlık diliyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Çankırı Karatekin Hastanesi Yönetim Kurulu tarafından açıklanan, göz iğnesi olarak bilinen uygulama ve bu grup hastalar için gerekli OCT (Göz Tomografisi)’nin 2019 Ocak ayı içerisinde Çankırı’ya kazandırılacağı belirtildi.

“Yakından uzaktan hiçbir şekilde ilgi alakamız söz konusu değildir.”

Çankırı Devlet Hastanesinde bozulan tomografi cihazı hakkında çıkan haberlere ilişkin cevap veren Çankırı Karatekin Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kayabaşı, “Tek bir kelime ile cevap vereceğim. Fitne! Fitne! Fitne! Fitneci odakların ürettiği bir fitnedir. Asla biz Devlet Hastanesi’nin bir teknolojisini arızalanması veya arızalı konuma getirilmesi ve oradan bize bir hasta gelsin noktasında değiliz. Olmayız ve olamayız. Orası da bizim hastanemiz. Oranın hakkında olumsuz iftira niteliğinde. Kim ne derse desin bu memlekette yaşayan insan olarak iki elim yakasındadır. Öyle bir şey yok, tamamen fitnedir. Devlet hastanesi tomografi cihazı arızalandığında bizim hastanemizi tercih eden hastalarımıza hizmetindeki aksaklığa sebebiyet veriyoruz. O yönden biz onların tomografisini 7/24 hiç aksatmadan hiçbir arızaya maruz kalmadan çalışması bizim onurumuzdur. Asla bu söylenenlerle yakından uzaktan hiçbir şekilde ilgi alakamız söz konusu değildir. Bir an önce yaptırmaları için de bizzat tomografi cihaz bakım ekibi ile Şahin Bey’in yaptığı sözleşmeye ek bir sözleşme yapın 7/24 deyin, haftalık deyin 3 gün deyin. Süre koyun, olmazsa yenisini monte edilecektir deyin, diye şartlar koyun diye öneren kişi benim. Devlet hastanesinden gelen hastaya tomografi çektiğimizde devlet hastanesinin hasta başına bize ödediği para 42 lira 2019 yılının başından beri yapılan çekimlerin ödemesini daha geçen hafta aldım. Kendi hastanemizi tercih eden hastalardan daha yüksek bir rakam alırken 42 lira gibi bir fiyata çekim yaptık. Benim devlet hastanesindeki cihazın arızalanması da artım değil eksim var. Bu yarın bizim de başımıza gelebilir dedik ve bir anlaşma yaptık. Bunun gibi laflar fitnedir, yalandır.” şeklinde konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.