DOLAR 30,9808 -0.09%
EURO 33,6461 0.16%
ALTIN 2.014,13-0,19
BIST %
BITCOIN 15997870,73%
Çankırı

PARÇALI AZ BULUTLU

06:21

İMSAK'A KALAN SÜRE

108 okunma

Çankırı masalları notalardan sonra şimdi de kitaplarda hayat buldu

ABONE OL
10 Mart 2020 10:06
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çankırı’da Yeni Gün

Bir Çankırı Karatekin Üniversitesi Bilimsel Araştırmalar Projesi (BAP) olan ve düzenlenen konserlerle halkla buluşturulan “Çankırı Masallarının Müzikle Anlatımı” çalışması, ÇAKÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Teknolojileri Anabilim Dalı Dr. Öğretim Üyeleri Elvan Karakoç ve Tuğba Çağlak Eker tarafından kitap haline getirilerek “Masal Şarkıları” ismi ile yayımlandı.

Eser sahibi akademisyenler yayımlanan ilk kitabı, projeye büyük destek veren Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı’ya takdim ettiler.

Rektör Ayrancı, başlangıç aşamasından beri yakından takip ettiği, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında canlı dinlediği ve çok beğendiği Masal Korosu’ndan sonra “Masal Şarkıları” kitabının da halkla buluşmasından dolayı çok mutlu olduğunu ifade etti.

Ayrancı, “Masallar çocukların sınırlandırılmamış hayalleridir ve halk edebiyatının önemli bir ürünüdür. Derler ki, insanlığın anavatanı çocukluğudur. Bütün kişiliğimizin temelini çocukluğumuzda atıyoruz. Sonra alana ve eğitime göre geliştiriyoruz. Masallar zihn-i muhayyileyi uçuşturan ve büyük bir dünyaya, daraltılmamış bir dünyaya hazırlayan unsurlardır. Masallar, tayy-i mekân, tayy-i zaman denilen, “zamanın üstüne çıkma” veac “mekânla bağımlı olmama” ile bir kabul havzası olan Anadolu’nun çocuklarının muhayyilelerini geliştirmek için çok önemlidir. “Bir varmış, bir yokmuş” diye başlayan masalların felsefesini iyi anlamak lazım. Masallar bize öğretir, bizi geliştirir, bir okuldur. Doğruyu, yanlışı, gelişimi, iyiliği, erdemi, ahlâklı olmayı güzel ve doğal bir şekilde öğretir. En baştan söylediğimiz o kişilik harcımızın temelini oluşturur. Anadolu’nun kadim şehri Çankırı’nın masallarının müziğe dökülmüş hâlinin bugün alanında ilk kaynak eser olarak kitaplaştırılması bizi ziyadesiyle mutlu etmiştir. Emeği geçen tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

Projenin yürütücüsü ve Masal Şarkıları kitabının yazarlarından biri olan Dr. Öğr. Üyesi Elvan Karakoç, “2017 yılında çalışmalarına başlanılan ve bir Çankırı Karatekin Üniversitesi BAP projesi olan “Çankırı Masallarının Müzikle Anlatımı” konulu bu araştırmanın amacı, Çankırı ilinde anlatılan halk masallarının derlenip bestelenerek şarkıya dönüştürülmesiyle halk kültürümüzün mirası olan masalları yaşatmak, masalların 8-10 yaş grubu çocukların gelişimlerine etkisini incelemek, nihayetinde sonuca uygun öneriler geliştirmektir. Çalışmada, Çankırı ilinde yıllar boyu anlatılan masallar içinden halk bilimci bir uzmanla birlikte seçilen 10 masal, anlatıcının ağzından olduğu gibi değil, yeniden kurgulanarak ele alınmıştır. Bu 10 masal belirlenirken, Çankırı’da yaygın olarak anlatılan masallar olmasına, 8-10 yaş grubu çocuklara hitap edebilmesine, masalın sonunda çocuklara değerli öğütler verebilmesine ve şarkı sözüne dönüştürülebilir nitelikler taşımasına dikkat edilmiştir. Masallar kurgulanırken ise masal metinlerinin temel yapısını korumak esas alınmıştır. Masallar özetlenerek şarkı sözüne çevrilmiş ve her masal bestelenerek şarkıya dönüştürülmüştür. Çalışmanın sonunda şarkıya dönüşen bu masallar, millî kimlik duygularının gelişmeye başladığı ilk yaşlar olan 8-10 yaş grubu öğrencilerden oluşturulan bir koro ile uygulamaları yapılmıştır. Bugün bu çalışmayı kitap olarak yayımladık. İlk kitabı da projemizin her aşamasında bizim yanımızda ve destekçimiz olan Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Hasan Ayrancı’ya hediye ediyor ve kendisine bir kez daha teşekkür ediyoruz.”  dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.