DOLAR 32,1874 0.09%
EURO 34,8626 -0.34%
ALTIN 2.461,05-1,67
BIST 10.899,280,04%
BITCOIN 2238248-0.22652%
Çankırı
20°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

122 okunma

Çankırı Şehit ve Gaziler Derneği’nden Çankırı TÜRKAV’a ziyaret

ABONE OL
13 Aralık 2019 09:14
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çankırı’da Yeni Gün

Çankırı Şehit ve Gaziler Derneğinin Çankırı TÜRKAV ziyaretine Dernek Başkanı Mehmet Uçar, yönetim kurulu üyeleri, Gaziler, Şehit yakınları, Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Hasan Çakır ve yönetim Kurulu üyeleri, Milliyetçi Hareket Partisi Genel Meclis üyesi Kamil Çoban, Türk Haber-Sen Başkanı Celal Ölmez, Türk Tarım Orman-Sen Başkanı Hidayet Yiğit, Ülkü Ocaklarından gençler ve TÜRKAV üyeleri katıldılar.

Savaş Mescidi İmamı İsmail Yavuz tarafından okunan Kur’an Tilavetinden sonra Şehitlerimiz için yapılan Duanın devamında Dernek üyesi Ahmet Ünlü tarafından Şehitlik ve Gazilik üzerine bir sohbet gerçekleştirildi.

Çankırı TÜRKAV toplantı salonunda gerçekleştirilen ziyarette TÜRKAV Çankırı İl Başkanı İsa Bölükbaşı misafirlere hoş geldiniz diyerek çalışmaları hakkında kısa bir bilgi verdi.

Bölükbaşı; TÜRKAV olarak kurulduğu günden beri Milli ve Manevi değerlere sahip çıkma adına yapmış olduğu faaliyetlerden bir tanesi de Şehit ve Gazilerimizi unutmadan onlara olan vefa borcumuzu ödemek içim yapmış olduğumuz Şehitlerimizi anma etkinlikleri düzenlemek olmuştur dedi ve şöyle devam etti.

Kıymetli Şehit yakınları, Gazilerimiz ve misafirler;

TÜRKAV olarak her yerde doğruyu söylemiş, savunmuş haklının yanında olmuşuzdur. Milliyetçi duruşu ile Şehit ve Gazisi olan bir teşkilatız. Bunun için Şehit ailelerinin sıkıntılarını, Gazilerimizin durumunu çok iyi bilmekteyiz. Sizlerin sıkıntısı bizim sıkıntımız, sevinciniz bizim sevincimiz olmuştur diyerek sözü yönetim kurulu üyeniz Ahmet Ünlü hocama bırakıyorum diyerek sözlerine son verdi.

Ahmet Ünlü hocamızda konuşmasına; kıymetli hocam İsmail Bey, değerli katılımcılar, değerli dostlar kıymetli gençler TÜRKAV tarafından yapılan bütün etkinlikleri yakından takip ediyorum. Bu tür sosyal etkinlikleri düzenleyerek bizleri bir araya getirdiği, şehit ve gazilerimize olan vefayı bir nebzede olsa da ödeye bilmek ve sizlerle sohbet edebilmek için bu imkanı bizlere verdiği için Başta TÜRKAV İl Başkanı İsa Bölükbaşı bey ve yönetim kuruluna çok teşekkür ediyorum. Şimdi sizlerle şehitlik ve gazilik üzerine sohbet edeceğiz diyerek konuşmasına başladı.

Kıymetli misafirler;

Şehitlik, vatan, millet, namus, din, devlet, bayrak gibi kutsal değerler uğruna savaşırken ölen kimseye verilen yüce bir rütbedir diyen Ahmet Ünlü hoca şöyle devam etti.

Ölüm olayları içerisinde en şerefli olanı Allah (c.c.) rızası için vatanını, dinini, devletini, namusunu ve milletinin bağımsızlığını korumak uğruna düşmanla savaşırken ölmektir. Yani Şehitlik mertebesidir. Bakara Suresi 154. Ayet ve Ali İmran Suresi 169. Ayette : “Allah yolunda öldürülenlere (şehitlere) sakın ölüler demeyiniz. Bilakis onlar diridirler, fakat siz bilemezsiniz.” Buyurulmaktadır dedi.

Şehitler, canlarını cennet karşılığında kahramanca feda etmiş kişiler olup, hem Allah’ın hem de insanlığın yükselttiği şahsiyetlerdir. Bu hususta Sevgili Peygamberimiz (s.a.v) şehitlerin ulaşmış olduğu yüce mertebeyi ifade için şöyle buyururlar: “Ah ne olurdu Allah yolunda öldürülseydim, sonra dirilip yine öldürülseydim, sonra dirilip yine öldürülseydim.”

İnancımıza göre, savaş meydanlarında şehit olanların dışında, malını, namusunu korurken öldürülen, yanarak, suda boğularak veya tedaviye rağmen çaresi bulunmayan hastalıklardan ölen kimselere de şehit sevabı verilir.

Bir milleti ayakta tutan en önemli ideal; “ölürsem şehit, kalırsam gazi” inancıdır diyen Ahmet Ünlü konuşmasına şöyle devam etti.

Şehitlik mertebesinden sonra en yüksek derece “gazi”’liktir. Gaziler, savaşa katılan vazifelerini hakkıyla yaparak salimen geriye dönen kahraman ve yiğit askerlerdir. Vatanı, dini, milleti, bayrağı ve hürriyeti uğrunda sayısız yararlıklar gösteren gaziler amelleri ve kahramanlıkları Allah katında zayi olmayacaktır. Onlar her zaman düşman karşısında geride bıraktıklarının namus, şeref ve haysiyetini korumak; milletinin ve devletinin bağımsızlığını devam ettirmek için savaşırken bin bir sıkıntıyla karşılaşırlar. Bazen yaralanırlar, bazen aç ve susuz kalırlar. Allah onlara en büyük mükafatı verecektir dedi.

Ünlü; Gazilik, iki şekilde sınıflandırılır.

1- Muharip Gazi: Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarından harbe fiilen katılanları ifade eder. 2- Malul Gazi: Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarından, Türkiye Cumhuriyeti Devleti sınırlarını korumak ve güvenliğini sağlamak görevi ile harpte veya devletin bekasını hedef alan terör örgütlerine karşı yurt içi ve yurt dışı mücadelede her çeşit düşman ve terörist silahlarının tesiriyle veya harp bölgesindeki harekat ve hizmetler sırasında, bu harekat ve hizmetlerin sebep ve tesiriyle yaralanarak tedavileri sonucunda sakatlığı rapor ile kesinleşenleri ifade eder.

Gazi kahramandır. Cumhuriyetimiz en büyük Gazisi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, yaşayan canlı temsilcisidir Gazi. Asildir, vakardır, yüksek şeref ve fazilet sahibidir. Devletine her zaman şükran borçludur. Gazilik şanını kullanarak kendisine menfaat sağlamaya çalışmaz. Arkadaşlarını sever, hoşgörülüdür. Atatürk sevdası, vatan ve bayrak sevgisi, Cumhuriyet aşkı ve Türk tutkusu her Gazinin kalbinde daima kaynayan bir volkan gibidir.

Bütün şehit ve gazilerimizi rahmet ve saygıyla anıyor, minnet ve şükranla yad ediyoruz.

Bizleri burada misafir ettiğiniz için başta TÜRKAV İl Başkanı İsa Bölükbaşı Bey ve yönetim kuruluna beni sabırla dinlediğiniz için siz değerli katılımcılara sonsuz şükranlarımı sunuyorum diyerek sözlerime son veriyorum dedi.

Daha sonra soru cevap şeklinde gecenin geç saatlerine kadar devam eden söyleşiden sonra TÜRKAV Çankırı İl Başkanı İsa Bölükbaşı katılımlarından dolayı Çankırı Şehit ve Gazileri Dernek Başkanı yönetim kurulu üyelerine teşekkür ederek Ahmet Ünlü Hocaya günün anısına TÜRKAV yayın organı olan ASİL Dergisini takdim ettiler.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.