DOLAR 18,8182 0.06%
EURO 20,6865 0.07%
ALTIN 1.183,110,21
BIST %
BITCOIN 4477053,52%
Çankırı

PARÇALI BULUTLU

16:02

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

57 okunma

Çankırı’da Gaziler Günü Kutlandı

ABONE OL
20 Eylül 2019 10:20
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çankırı’da Yeni Gün
Gaziler Günü kutlama programları dün Atatürk Anıtına çelenk koyularak başladı. Kutlamaya Çankırı Valisi Hamdi Bilge AKTAŞ, Çankırı Milletvekili Salim ÇİVİTCİOĞLU, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Hakan TUNÇ, Belediye Başkan Vekili Hasan KERTLEZ, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa ÇAKMAK, Vali Yardımcıları Abdullah ASLANER, Şahin BAYHAN, Vali Yardımcısı Vekili Akın KARAGÖZ, İl Emniyet Müdürü Sadettin AKSOY, İl Jandarma Komutanı J. Albay Hıdır AYÇİÇEK, Adalet ve Kalkınma Partisi İl Başkanı Av. Abdulkadir ÇELİK, Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı İlhan TEKİN, Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Hasan ÇAKIR, İYİ Parti İl Başkanı Muhittin Bora KANAT, daire amirleri, Muharip Gaziler Derneği Başkanı Ahmet ÇELİK, Şehit ve Gazi Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Yüksel TEKE, Çankırı Şehit ve Gaziler Derneği Başkanı Metin KUŞ, STK temsilcileri, şehit aileleri, gaziler ile aileleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
Çelenk konulmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan programda günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan 28. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı’ından Muharebe Yüzbaşı Hüseyin Akçelik, “Bugün her karısı şehit kanıyla sulanmış Mukaddes vatan topraklarının savunulması uğruna hayatlarını feda etmeyi göze alarak gazilik onuruna erişen kahramanların Kıvanç gününü kutlamanın derin heyecanı içindeyiz.
Bugün aynı zamanda sergiledi Üstün komutanlık dehası cesaret ve kahramanlığın kadirşinas milletimizce takdir edilişinin bir nişanesi olarak Türkiye Büyük millet meclisi tarafından ebedi başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e gazilik ünvanı ve mareşal rütbesinin verildiği gününde yıldönümüdür. Sakarya meydan muharebesi’nin kazanılmasında müteakip 19 Eylül 1921’de Türkiye Büyük millet meclisi’nin 79. Birleşiminde alınan karar ve 153 sayılı kanunlarla ebedi başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e mareşallik rütbesi ve gazilik ünvanı verilmiştir. Muharebenin en büyük rütbesi şehitliktir. Vatan ve vazife uğruna seve seve ölüme giden Aziz ulusumuzu şehadet şerbetini içemeyen evlatları hak ettikleri gazilik ünvanı büyük bir gururla taşımaktadır. Gazilik Türk vatanseverliğinin Türk kahramanlarının Türk fedakarlığın yaşayan destanı Gazi ise bu destanı yazan kahramanın adıdır. Ulu önder Atatürk’te gazi ünvanı ile anılmaktan büyük bir gurur ve şeref duyduğunu şu sözlerle ifade etmiştir, “kahraman Türk ordusu sizin kahramanlarımızla kazanılan büyük zafer’in millet tarafından takdirine delalet eden bu ünvanı ve rütbeyi ancak sizi izafi ederek bütün askerlik hayatımın en büyük iftiharı olarak taşıyacağım.” Gazi Mustafa Kemal Atatürk kendisine verilen yeni rütbe ve ünvanı vesilesiyle Türk ordusuna ithafen yayınladığı bildiride “Büyük Millet Meclisi’nin hakkında yeni bir rütbe ve gazilik ünvanı ile tecelli eden iltifatları doğrudan doğruya sizindir milletin verdiği bu rütbe ile yükselen ordudur. Sizin kahramanlarımızla sizin gösterdiğiniz nihayetsiz fedakarlıklar pahasına kazanılan bu büyük Muzafferiyetin millet tarafından takdirini gösteren bu rütbe ve ünvanı ancak size mal ederek tüm askerlik hayatımın en büyük iftar sermayesi olarak taşıyacağım.” İfadeleriyle Muzaffer ve gazi Türk ordusunu yücelmiş ve bu ünvanın bizim kültürümüze taşıdığı müstesna değeri veciz bir şekilde ortaya koymuştur. Fedakarlık timsali değerli gazilerimiz ulusumuzu birbirine bağlayan değerlerin başında tarih sayfalarına altın harflerle yazılan kahramanlıklar Toprak bayrak ve vatan uğruna verilen canlar gelmektedir. Ülkemizin bugün ulaştığı seviye başta Kurtuluş savaşı olmak üzere Kore’de Kıbrıs’ta teröristle mücadele harekatı’nda 15 temmuz hain darbe girişiminde Fırat kalkanı ve zeytin dalı hareketlerinde cerablus’ta elbab’da ve afrin’de ayaklarını kaybeden Aziz şehitlerimiz ve gazilerimizin eseridir.”dedi.
Akçelik’in ardından İsmet İnönü Orta Okulu öğrencisi Sabri Ersoy “Gazilerimize” isimli şiiri okudu.
Ersoy’un şiiri sonrasında Muharip Gaziler Derneği üyesi Kore gazisi Mustafa Kurt şiirini okudu.
Şiirden sonra konuşan Muharip Gaziler Derneği Başkanı Ahmet ÇELİK, Gazilerin ülke tarihindeki önemine değindi.
Çelik,”Değerli Konuklar, 19 Eylül Gaziler Günü törenine hoş geldiniz.
1.Dünya Savaşı sonrasın, vatanımızı bölerek parçalamak isteyen yedi düvere mensup düşman dört bir yandan topraklarımızı işgal etti. Amaçları Anadolu’daki Türk varlığını tamamen ortadan kaldırmak. Emperyalist küresel düşman bu işgali kolaylaştırmak ve Sevr Anlaşması’nı milletimize zorla kabul ettirmek üzere Yunan Ordusunu Anadolu içlerine sürdü.
Tarih boyunca hür ve bağımsız yaşamış, esarete alışık olmayan asil Türk milletinin bu işgale dur diyeceği şüphesizdi. Yunan ordusunun Anadolu’daki ilerleyişi Polatlı önlerinde, Başkomutan M. Kemal ATATÜRK komutasındaki kahraman Türk ordusu tarafından durdurulmuştur.
Türk ordusu 13 Eylül 1921 ‘de 22 gün 22 gece süren, dünyanm en uzun ve en kanlı muharebelerinden birisi olan, Sakarya Meydan Muharebesi’nde mağrur Yunan ordusunu tarihin en büyük bozgununa uğratmıştır. Yunan Ordusu kurtuluşu muharebe meydanından kaçmakta bulmuştur. Yunan ordusu bir sene sonra Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nde birliklerinin birçoğu imha edilmiş olarak hezimete uğratılmış ve topraklarımızdan tamamen atılmıştır.” dedi sözlerine devam eden Çelik, “Sakarya Meydan Muharebesi son savunma muharebesi olup, Türk Ordusunun 1683 ikinci Viyana Kuşatmasından beri süre gelen geri çekilişine son vermiştir. Anadolu’da çakan milli mücadele kıvılcımları Sakarya’da, Dumlupınar’da alev topuna dönüşerek bir volkan gibi patlamıştır. Anadolu halkının ölüm-kalım mücadelesi olan ve yokluktan var edilen bir ordu ile gerçekleştirilen Sakarya Meydan Muharebesi, Anadolu’nun karanlık günlerini aydınlığa dönüştürerek bugünün hür ve bağımsız Türk Cumhuriyeti’nin yolunu açmıştır.
Sakarya Meydan Muharebesinin mimarı, muzaffer ve ebedi başkomutanı M. Kemal Atatürk’e, 13 Eylül 1921 tarihinde TBMM tarafından Mareşal rütbesi ile Gazilik unvam verildi. Bugün, bu unvamn verilişinin 98’inciyıldönümünde Gazi M. Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşlarına minnet ve şükranlarımızı ifade ediyoruz.
“Gaziler Günü” olarak kutladığımız 19 Eylül aynı zamanda Türkiye Muharip Gaziler Demeği’nin de kuruluş günüdür. 19 Eylül Gaziler Günü, Kurtuluş Savaşı’nda, 1950’de Kore’de, 1974 ‘de Kıbrıs’ta savaşan Muharip Gaziler ile Türkiye Cumhuriyeti’nin, üniter yapısı ve toprak bütünlüğü uğrunda vatan hainlerine karşı kahramanca mücadele eden asker, polis, güvenlik korucusu ve vatandaşların, tüm Malul Gazilerin Kahramanlık ve Şeref Günü’dür. Kahraman gaziler, “Gaziler Gününüz” kutlu olsun
Sizler, En Büyük Gazi M. Kemal Atatürk’ün yaşayan birer temsilcisisiniz
Sizler, Şehitlerimiz ile birlikte cumhuriyetimizin teminatı ve temel taşlarısınız
Gururla taşıdığımız Gazi unvanı, Ata’mızdan biz gazilere intikal eden en büyük mirastır. Üzerinde yaşadığımız toprakların bir vatana dönüşmesi ve bekasının sağlanması, bayrağımızın özgürce dalgalanması şehitlerimizin ve gazilerimizin kahramanlık ve fedakârlıkları sayesindedir. Bu kahramanlık ve fedakârlığın şifresi “ölürsem şehit, kalırsam gazi” anlayışıdır.
Türkiye Cumhuriyeti bugün, dünden daha fazla olmak üzere, iç ve dış kaynaklı terör örgütlerinin tehdidi altındadır.
Ortadoğu’da, güçlü ve kuvvetli bir Türkiye emperyalist güçler tarafından istenmemektedir. Bu kapsamda terör örgütlerinin hedefi; ülkede karışıklık çıkartmak,
Türk ordusunu yıpratmak, Türkiye Cumhuriyetini ekonomik ve iktisadi alanda zayıfbir ülke haline getirmek, dolayısıyla, emperyalist güçlerin menfaatleri doğrultusunda sömürü planı olan Sevr’in gerçekleşmesini sağlamaktır.
Aziz Türk milleti ve onun kahraman ordusu bu hainlere hiçbir zaman firsat vermeyecektir. Her geçen gün daha da güçlenen, şan ve şeref timsali
Türk ordusu dün olduğu gibi yarında vatanımızın, hürriyet ve bağımsızlığımızın en büyük güvencesi ve dayanağıdır.
Topraklarımızın bir daha istila edilmesine, bölünmesine, hürriyet ve bağımsızlığımıza göz dikilmesine ne biz, nede bizden sonraki nesiller hiçbir zaman müsaade etmeyecektir.
İnanıyoruz ki kan dökülerek vatan olan bu topraklar, bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonrada Türk Milleti tarafından en kutsal emanet olarak korunacaktır.
Sevgili gençler, Atatürk, Cumhuriyetimizi sizlere emanet etmiştir. Sizlerin de Atamıza ve Türk Gençliğine yaraşır bir şekilde durmadan çalışarak İlim ve İrfanla bu yüce devleti layık olduğu seviyeye getireceğinize ve gerektiğinde canınız pahasına koruyacağınıza inanıyoruz.
Şehitlerin ve Gazilerin emaneti olan bu Vatanı teslim ederken Türk gençliğinden beklentimiz budur.
Sayın konuklar, Kore ve Kıbrıs’ta savaşarak gazi olanların genel sayısı 59.000’dir. Halen hayatta olan ve yaşları 66-90 olan Kore ve Kıbrıs Gazilerin sayısı bugün 28.000 civarındadır.
Üzülerek şunu ifade etmek isterim ki, Kore ve Kıbrıs Gazilerine gösterilen ilgi ve Ahde Vefa istenilen düzeyde olmayıp yetersizdir. Birçok sorun ve istekleri bugüne kadar giderilmemiştir.
Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK bu konuda şunları söylemektedir;
“Milli bağımsızlığımızı vatanın milliyeti ile bölünmez bütünlüğünü muhafaza etmek maksadıyla, vatanımızın her karış toprağına kanlarını akıtan,
Türk tarihine altın sayfalar yazdıran gazilerimizin, can veren Şehitlerimizin hatıralarım yüceltmek, onlara olan minnet ve şükran duygularımızı ifade etmek milli görevimizdir. Gazilere sahip çıkmak ve saygılı olmak milletimizin tarihine ve mazisine bağlılığının bir ifadesidir.”
Değerli konuklar; Şanlı tarihimizin zaferleri hiçbir zaman unutulmamalıdır. Zafer günlerine ve bu zaferlerin kahramanlarına layık oldukları değer, her zaman her yerde verilmelidir.
İlgisizlik, şanlı tarihimizle olan bağı koparır. Aziz Şehitlerimiz ve Gazilerimiz her zaman, her yerde hatırlanmalıdır.
Şahit ve Gazi Toplumun ortak değerleridir.
Değerli Konuklar, Gaziler günümüzde mutluluğumuz bizlerle paylaştığınızdan dolayı sizlere teşekkür ederim.
Çankırı Muharip Gaziler Demeği adına, ebedi başkomutanımız Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşlarını, Tüm Şehitlerimizi ve aramızdan ayrılan Gazilerimizi saygıyla anar, hayatta olan gazilerimize sağlık ve mutluluklar dilerim. “ diyerek sözlerine son verdi.
Çelenk töreninin ardından protokol üyeleri, Muharip Gaziler Derneği, Çankırı Şehit ve Gazi Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile Çankırı Şehit ve Gaziler Derneği’ni ziyaret etti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.