DOLAR 31,5299 0.52%
EURO 34,2653 0.65%
ALTIN 2.123,971,11
BIST %
BITCOIN 20554964,98%
Çankırı

HAFİF YAĞMUR

19:05

AKŞAM'A KALAN SÜRE

141 okunma

Çankırı’da Öğretmenler Günü coşkuyla kutlandı

ABONE OL
26 Kasım 2019 18:18
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çankırı’da Yeni Gün

Geçtiğimiz pazar günü 24 Kasım Öğretmenler günü münasebeti ile Çankırı İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Atatürk Anıtına çelenk bırakma töreni ile başlayan 24 Kasım Öğretmenler günü programı 25 Kasım pazartesi günü 100.Yıl Küktür Merkezinde yapılan kutlama programı ile devam etti.

Programa, Çankırı Valisi Hamdi Bilge Aktaş, AK Parti Milletvekili Salim Çivitcioğlu, Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Çakmak, Çankırı İl Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy, İl Jandarma Komutan vekili Alb. İsmet Kartal, Çankırı İl Genel Meclis Başkanı Mustafa Çıbık, Çankırı İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk. daire amirleri, siyasi parti il başkanları, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan program Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk’un Öğretmenler Günü Mesajının okunmasıyla devam etti.

Sonrasında, Çankırı İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk, günün anlam ve önemini belirten  konuşmasını yaptı.

Konuşmasında Öztürk, “Bugün takvimler ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Millet Mektepleri Başöğretmenlik ünvanını aldığı tarihi gösteriyor. 1981 yılından günümüze kadar kutlana gelen öğretmenler gününü, bir kez daha karşılamanın mutluluğunu yaşıyoruz.  Ayrıca, bu kutsal mesleğin bir neferi olarak aranızda bulunuyor olmaktan, sonsuz mutluluk duyuyorum.

Hayat teknenizde bir yelken, tökezleyip düştüğünüzde sizi kaldıracak desteğinizdir öğretmen. Öğretmen çağları aşan bir gelecek mimarı, İstanbul’u fetheden Fatih’in pusulasıdır, bir harfe kırk yıl hizmet edilesi yüce gönüllerdir, vatanın dört bir köşesine ilim götürmek için, kendi toprağa düşmüş yüzlerce şehittir öğretmen.

Göstermiş olduğunuz çaba, kendinizi tüketirken aydınlattığınız her bir köşe, bu eşsiz memleketin istikbali için çok mühimdir.  Bu yüzdendir ki, öğretmenlik hem vatan hem de tüm cihan için her daim kutsal ve her daim değerli bir meslek olmuştur. Yetiştirdiğimiz erdemli gönüllerle bu topraklar yücelecek ve istikbalimiz yüreğine dokunduğumuz her bir evladımızın ellerinde yükselecektir.  Başöğretmenimizin ifade ettiği gibi “Yeni nesil sizlerin eseri olacaktır.”  Bu şuurla ne kadar ehemmiyetli bir görev üstlendiğimizi  bilmenizi isterim.

Büyük şahsiyetlerin ortaya çıkmasında en etkili kişilerin öğretmenler olduğu yadsınamaz. “Şahsiyeti, şahsiyet bina eder.” sözünü kendimize rehber edinmeliyiz.  Bir öğretmenin kaldırımdaki yürüyüşü, teneffüsteki sohbeti bile derstir. Her an derste olduğumuzun farkında olup bu şekilde hareket etmek bizler için bir gerekliliktir.

Siz değerli meslektaşlarımın öğrencilerinizin o küçük yüreklerine dokunmaya çalıştığınızı biliyoruz.  Akademik bilgilerin yanında; haksız elde edilen beş liradan, alın teri ile kazanılan bir liranın daha kıymetli olduğunu; hata yapmanın, hile yapmaktan daha çok onurlu olduğunu da çocuklarımıza verdiğinizi biliyoruz.

Ne kaybedecek zamanımız ne de kaybedecek bir evladımız var. Bir insanı kurtarmanın, bir âlemi kurtarmak kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. İyi eğitilen bir insan, huzurlu bir toplum, mutlu bir gelecek demektir. Bunun için muhatabı insan olan öğretmenin, yapacağı hatanın telafisi yoktur. Hatamızın, toplumun felaketi olacağını asla unutmamalıyız. Milletin geleceği için sizlere gerçekten ihtiyacımız var. Siz değerli öğretmenlerimizin güler yüzlerinizle bu sorumluluğun üstesinden geleceğinize inancım tamdır.

İnsan yaşadığı yere benzer, o yerin suyuna, o yerin toprağına benzer, Kızılırmak’ta yüzen balığa, Bayramören’de süzülen kuşa,  Ilgaz’daki dağların dumanlı eğilimine benzer,  Eldivan’ın kirazına, Şabanözü’nün havasına, Çankırı Kalesinden şehre umutla bakan insanlara benzer… Her çocuk ama her çocuk yaşadığı ve yaşlanacağı yere benzer. Bizler bazen bu çocuk kime çekmiş, kimlere benziyor  sorusunun cevabını başka yerlerde ararız. Cevabı çok kolay. Biz ancak bize benzeriz. Biz kendimiz olursak, emin olunuz çocuklarımız da biz olacaklardır. Bizler ve sizler ailelerimizin geleceğine umut, çocuklarımızın gözüne ışık olmak için uğraş veriyoruz.

“Mutluluk Veren Bilgi” kitabında Hacib, başkalarına öğretilemeyen bilginin, değerinin anlaşılamayacağını şu misalle anlatıyor: “ İnsan gönlü, dibi olmayan bir deniz gibidir; bilgi onun dibinde yatan inciye benzer. İnsan inciyi denizden çıkarmadıkça, o, ister inci olsun, ister çakıl taşı fark etmez. Kara toprak altındaki altın, taştan farksızdır, oradan çıkınca beylerin başına tuğ tokası olur.” Mutluluğun sırrı bildiklerimizi uygulamaktan geçer, bilgi, günlük hayatın problemlerine çözüm bulduğu ölçüde kıymetlenir, değerlenir.

İlim ve irfan aşkıyla memleketin her bir bucağında görev başında şehit düşmüş yüzlerce öğretmenimizi , saygıyla yâd ediyor ve yüce Allah’tan kendilerine rahmet diliyorum. Uzun yıllar boyunca öğrencilerini büyük bir fedakârlıkla yetiştirmiş, bugün artık emeklerinin karşılığını toplumda gözlemleyecek eğitim çalışanlarımıza da sağlıklı, hayırlı ve uzun ömürler diliyorum. Zira öğrenme ve öğretmenin emekliliği olmaz…

2023 Vizyonu doğrultusunda “Mutlu Çocuklar, Güçlü Türkiye” için  iyi ki varsın öğretmenim ve iyi ki bizlere umutla bakmışsın öğretmenim, diyor.” şeklinde konuştu.

Devamında Şehit Korhan Kuruçay Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (Ticaret Meslek Lisesi) öğretmenlerinden Mine Özer “Son Ders” adlı şiiri okundu.

Özer’in şiir okumasının ardından Emekli öğretmenler adına konuşma yapan emekli öğretmen Abdulkadir  Ay, konuşmasında, “Emekliye ayrılmış öğretmenler adına burada konuşma yapmaktan çok mutluyum. Öğretmenler ömrünün sonuna kadar milletine hizmet eden ve etrafına ışık saçan insanlardır. Her ne kadar emekli olsakda içinde yaşadığımız toplum bizleri hep bu şekilde kabul etmiştir.

Eğitim öğretimin ana unsuru insandır. İnsan içindeki cevheri işleyen ve onu mücevhere dönüştürenlerde öğretmendir. Öğretmenin bilgi ve beceriden önce öğrencisine sevgi vce şevkat vermesi öğrenme etkileşiminin en önemli kısmıdır.” dedi.

Programın devamında Öğretmen Günü konulu şiir, Resim, Kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Öğretmen arasında düzenlenen müsabakalarda dereceye giren öğretmennlerin ödülleri verilmesinin ardından program sona erdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.