DOLAR 19,0953 0.21%
EURO 20,5787 0.36%
ALTIN 1.200,11-0,96
BIST %
BITCOIN 5330850,80%
Çankırı
12°

AÇIK

16:43

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

91 okunma

Çankırı’da yerli tohumla patates yetiştiriciliği artıyor

ABONE OL
22 Eylül 2022 18:35
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığınca desteklenen, Korgun İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Niğde Patates Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ile ortaklaşa yürütülen “Yerli Tohum Güçlü Ekonomi Yenilik Yayım Projesi” kapsamında; Korgun İlçesinde ekimi yapılan patates yetiştiriciliği hasat tarla günü etkinliği Korgun İlçe Merkezinde gerçekleştirilmiştir.

Etkinliğe Vali Yardımcısı Recep Yüksel, Korgun Kaymakamı Durdu Yavuz Öğüt, Korgun Belediye Başkanı Hasan Hüseyin Kozan, İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Hüseyin Düzgün, Ziraat Odası Başkanları, İl Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri, İl ve İlçe Müdürlüklerinden teknik personel ve çiftçiler, sivil toplum örgütü temsilcileri ile çok sayıda üretici katıldı.

Tarla günü etkinliği, Korgun İlçe Tarım ve Orman Müdürü Erkan Karadeniz’ in açılış konuşmaları ile başlayıp, İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Hüseyin Düzgün’ün konuşmaları ve Vali Yardımcısı Sayın Recep Yüksel’in ile devam etti.

Korgun İlçe Tarım ve Orman Müdürü Erkan Karadeniz konuşmalarında ‘İlçemizde 3 farklı lokasyonda ikişer dekarlık alanlarda yerli 2 çeşit tohumluklarımızla ekilişlerini gerçekleştirdiğimiz projemizde nihayet hasat aşamasına gelmiş bulunmaktayız. Bu proje ile başlıca amaçlarımız; ilçemiz hafızasında bulunan patates yetiştiriciliğinin tekrar canlanmasını sağlamak, genelde hububat tarımı yapılan ilimizin ürün yelpazesinde patatesin payını arttırmak, aynı zamanda Patates Araştırma Enstitümüz tarafından tescili yapılan yerli tohumluk çeşitlerini kullanarak bu çeşitlerin tanıtımını yapmaktır. Yerli tohumlarımızın üretim alanlarının arttırılması ile çiftçilerimize, ülke ekonomimize çok önemli katkılar sağlayacağına inandığımız Projemizin her aşamasında her türlü desteklerinde dolayı Niğde Patates Araştırma Enstitümüze, İl Müdürlüğümüze, önder çiftçilerimize, emeği geçen herkese ve katılımlarınızdan dolayı sizlere teşekkür ediyorum.’ dedi.

İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Hüseyin Düzgün konuşmalarında; “Bakanlık projelerimiz kapsamında ve yerel unsurlar ile çiftçilerimizin daha çok üretim elde etmeleri için hem teknik, hem makina ekipman yönünden destek vermekte, hem de maddi olarak tarımsal kaynak sağlamaktayız. Coğrafi olarak toprak miktarımızı arttıramayacağımıza göre, birim alandan elde edilen ürün miktarı, çeşitliliği ve kalitesinin yükseltilmesine yönelik böyle projelere devam ederek çiftçilerimizin her daim yanında olacağız’ dedi.

Vali Yardımcısı Recep Yüksel konuşmalarında; ‘Çiftçimizin üretimi teşvik eden birimlerimiz ile işbirliği yapmasını çok önemsiyoruz. Çiftçilik, Anadolu kültüründe üretimle, tohumla ve geçmişle beraber süregelen bir gerçektir. Tarım Bakanlığımız ve bağlı kuruluşların desteklerinin her geçen yıl daha da artarak devam ettiğini biliyoruz. Yaşadığımız pandemi döneminde üretimin ne kadar değerli olduğunu gördük. Yerli tohum, güçlü ekonomi ilkesi ile üreticimizin çiftçimizin her zaman yanında olmaya devam edeceğiz.’ ifadelerine yer verdi.

Niğde Patates Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nce tescil edilen ve bölgede uygun çeşitlerin ilçe çiftçilerine tanıtılması amacıyla Leventbey ve Niğşah çeşitleri, Korgun Merkez, Hıcıp Köyü, Alpsarı Köyü olmak üzere toplam 3 yörede 6 dekarlık alanda projeli olarak uygulanmıştır. Tarla günü etkinliği, patatesin makinalı hasadı yapılarak ikram ile sona ermiştir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.