DOLAR 31,4285 0.2%
EURO 34,1532 0.31%
ALTIN 2.108,490,37
BIST %
BITCOIN 20107113,85%
Çankırı

HAFİF YAĞMUR

13:21

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

223 okunma

Çankırı’nın Huzur Mekanı: Hazımiye Medresesi

ABONE OL
17 Ekim 2019 09:47
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çankırı’da Yeni Gün

Çankırı’nın tarihi mekanlarından birisi olan Buğday Pazarı (Hazımiye) Medresesi, Çankırı turizmi açısından oldukça önemli bir yere sahip.

Çankırı Belediyesi tarafından Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nden kiralanarak kültürel amaçlı kullanılmaya başlanan medrese, kaybolmaya yüz tutmuş el sanatları ve Çankırı’nın sembolü haline gelen kaya tuzundan yapılmış hediyelik eşyaların üretildiği bir yer haline getirildi.

Medrese Çankırı’yı ziyaret eden turistlerin en önemli ziyaret mekanlarından birisi haline geldi.

Kaybolmaya yüz tutmuş el sanatlarının yanı sıra Çankırı’nın son yıllarda öne çıkan kaya tuzu hediyelik eşyalarının üretildiği ve tuz odasının oluşturulduğu Buğday Pazarı Medresesinde kentin geçmişini yansıtan sözel kültürün yaşatıldığı odalar, yaran kültürünün tüm unsurları ve yöresel kıyafetler de sergileniyor.

Buğday Pazarı Medresesi’nde bulunan Kadın El Emeğini Değerlendirme Mutfağı Gözleme Evi’nde Çankırı’nın yerel lezzetlerinin hem tanıtımı hem de satışı yapılıyor.

Medresede bulunan Gözleme Evi’nde Çankırı’nın yerel lezzetleri olan Mantı, Gözleme, Yaprak Sarması ve Çankırı’nın yerel tatlıları yapılıyor. Hem Gözleme Evi’nde satışı gerçekleşiyor hem de sipariş üzerine de bu yerel lezzetler yapılıyor.

“Buraya sırf gözleme yemek için gelenler oluyor”

Gözleme Evi’nde birbirlerinin gelin-görümce olduklarını söyleyen Süreyya Genç ve Müzehher Genç ile yapmış olduğumuz röportajda konuşan Süreyya Genç, “Biz burada Gözleme ve Mantı yapıyoruz. Bunların haricinde dışarıdan istenilen siparişleri yapıyoruz. Yaprak Sarması (Dolma), Erişte, Dutmaç, Çankırı’nın yerel tatlısı olan Hamaylı Tatlısı’nı sipariş üzerine yapıyoruz. Biz Avrupa Birliği Proje Kursu’na gitmiştik. 9-10 sene önce belediye tarafından bize ‘Burada gözleme yapar mısınız?’ şeklinde gelen teklifinden sonra biz de yapabileceğimizi söyleyerek bu işi yapmaya başladık. Bu şekilde hem aile ekonomimize katkı sağlıyoruz hem de Çankırı’nın yöresel lezzetlerinin tanıtımını yapıyoruz. Biz iki grup olarak çalışıyoruz, bir hafta bir grup diğer hafta diğeri olacak şekilde. Buradan elde ettiğimiz gelirle kiralarımızı, faturalarımızı ödüyoruz. Belediye bize düzenlenemesini yaparak yer imkanı sağladı. Özellikle üniversite öğrencileri buraya yoğun ilgi gösteriyor. Öğrenciler tarafından farklı isimler söyleyerek ‘biz buna börek deriz’, ‘biz buna D börek deriz’ yada ‘biz buna çörek deriz’ gibi söylemler de oluyor. Tadı genelde biliniyor öğrenciler tarafından ve en çok da buraya öğrenciler geliyor. Buraya sırf gözleme yemek için gelenler oluyor, hem halktan hem öğrencilerden hem de Çankırı’ya gelen turistlerden.” şeklinde konuştu.

Medrese içerisinde Çankırı’nın sembolü haline gelen kaya tuzundan yapılan hediyelik eşyaları üreten ve satan takı tasarımcısı Ali Bülent Dereli, kaya tuzundan kolye, tesbih, tablo ve anahtarlık gibi hediyelik eşyaları üretiyor.

Kent merkezindeki Buğday Pazarı Medresesi’ndeki iş yerinde hediyelik eşya tasarımı yapan 56 yaşındaki Ali Bülent Dereli, genellikle tuz lambası üretilen kaya tuzundan başka hediyelik eşya ürünleri yapmaya çalışıyor. Yaklaşık 5 bin yıllık ve Hititlerden kalan tuz mağarasından çıkartılan kaya tuzunu, küçük parçalara bölerek anahtarlık yapmaya başlayan Dereli, daha sonra tesbih, bileklik ve kolye  gibi ürünler tasarlıyor.

“Tuz zararlı radyoaktif maddeleri yok ediyor.”

Medrese içerisindeki dükkanında yapmış olduğumuz röportajda konuşan Dereli, “Anahtarlık ve kolyeden sonra tuzdan tespih yaptım. Oldukça da ilgi çekti. Tuz lambaları, anahtarlık ve kolyenin yanı sıra tespih de yaparak hediyelik eşya olarak sunma şansımız oldu. Yağ tuzu dediğimiz daha sert olan tuzdan yaptığımız bu ürünler özellikle üniversite öğrencileri tarafından yoğun ilgi görüyor. Çankırı’dan kendi memleketlerine bir hatıra ve hediyelik eşya olarak bu ürünleri tercih ediyorlar. Farklı şekillerde yaptığımız ürünler, hem sağlık açısından hemde dekoratif olarak kullanılıyor. Tuzun cilde teması insandaki stresi almasının yanısıra vücuttaki zararlı radyoaktif maddeleri de yok ediyor. Buraya yıllar önce Ahmet Maranki gelmişti. Yanında küçük bir yağ tuzu vardı. Ara sıra çıkartıp elinin içerisinde gezdirerek bunun vücuttaki radyoaktif zerrecikleri yok ettiğinden bahsetmişti. Eskiden Roma’lı askerlere de maaşları tuz ile ödenirmiş. Uzun süre at üstünde ve hareketli olduklarından kan şekerleri düştüğünde hemen tuz yalarlarmış. Tuz bu denli önemli bir madendir.” ifadelerine yer verdi.

Bir Çankırı’lı olarak tuz lambasının haricinde değişik hediyelik eşyalar yapmanın peşinde olduğunu belirten Dereli, tuzdan kolye, anahtarlık, tablo ve tuzdan yapılmış maket ev yaptığını belirtti.

Aynı zamanda Çankırı Karatekin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nde okuduğunu ifade eden Ali Usta, iyi bir eğitim alıp Çankırı’nın yerel bir ressamı olmak istediğini ve bu resimler ile birlikte sergiler açarak Çankırı’nın tanıtımına katkı sağlamak istediğini söyledi.

Çankırı’nın tanıtımı için aynı zamanda medrese içerisinde gönüllü rehberlik yaptığını da söyleyen Dereli, “Buğday Pazarı Medresesi içerisinde aynı zamanda tuzdan tablolar da yaparak Çankırı kaya tuzunun her evde olmasını sağlamaya çalışıyorum. Çankırı kaya tuzu duvarlarda asılı olsun diye uğraşıyorum. Kaya tuzlarına sanat eseri değeri vermeye çalışıyorum. Tuz bizim her şeyimiz. Çankırı’nın kalkınması için kaya tuzu önemli bir yer teşkil ediyor. Hediyelik eşya konusunu kendime görev bildim. Hiçbir ücret talep etmeden bu işi geliştirmek isteyenlere de kurs veriyorum. Ne kadar çok Çankırı’nın tanıtımına katkıda bulunursak o kadar çok mutlu olacağım.” şeklinde konuştu.

“Tuz Mağarası’nı görmeden ölmeyin”

Medrese içerisinde Çankırı Belediyesi tarafından düzenlenen tuz odası, Çankırı’yı ziyarete gelen turistlerin hizmetine sunuldu. Duvarları Çankırı’nın meşhur kaya tuzu ile kaplanmış olan tuz odası vatandaşlara şifa kaynağı oluyor. Çankırı’ya gelerek Tuz Mağarası’na gidemeyen ziyaretçiler için dizayn edilen Tuz Odası’nda, Tuz Mağarası’ndan çıkarılan ve herhangi bir işlem görmemiş kaya tuzu kütleleri bulunmakta. Burayı ziyarete gelen vatandaşlar, belirli bir süre burada bulunarak nefes darlığı ve astım hastalıklarına şifa arıyor.

Tuz Odası hakkında açıklamalarda bulunan Ali Bülent Dereli, “Burası Çankırı Belediyesi tarafından turizme kazandırılan Buğday Pazarı Medresesi içerisinde yer alan, Tuz Mağarası’na gidip göremeyenler için tavan taban tüm yerleri tuzla kaplanan bir oda. Burada bulunan ekranlar sayesinde buraya gelen ziyaretçiler Tuz Mağarası’nı görüyor ve Tuz Mağarası hakkında bilgi sahibi oluyor. Gelen ziyaretçilerimizin çoğu bu ekran sayesinde tuz mağarasına gitme isteği uyanıyor onları da Tuz Mağarası’na yönlendiriyoruz. Tuz Odamızın özelliği astım, nefes darlığı çeken insanlar için tuzun yaydığı eksi iyonlar ile akciğerdeki bronşların tam açılmasını sağlıyor. Tuz lambaları da bu sebepten dolayı bayağı revaşta. Dünyanın en kaliteli tuzlarından birisi Çankırı Tuz Mağarası’ndan çıkıyor. Tuzlar genelde killi çıkıyor ama bu tuzların beyaz tuzda saflık derecesi en yüksek yemeklik tuz olarak piyasada satılıyor. Tuz Mağarası’nı görmeden ölmeyin diyorum. Çankırı’ya herkesi bekliyorum” dedi.

İl Merkezinde Buğday Pazarı Camii avlusunda yer alan Buğday Pazarı Medresesi (Hazımiye) 18. yüzyıldan günümüze ulaşmıştır. Taş subasman üzerine ahşaptan iki katlı olarak inşa edilen yapı, kuzey güney yönünde sıralanmış tek sıra hücrelerden oluşmaktadır. Buğday Pazarı (Hazımiye) Medresesi hakkında kayıtlarda Sofizade Mustafa Hazım Efendi tarafından yaptırıldığı ve 19 yetişkin öğrencinin eğitim gördüğü bilgisi yer almaktadır.

Çankırı Belediyesince fonksiyon kazandırılan medresede etnoğrafik eserler sergilenmekte, Çankırı mutfağı ve kültürüne ait değerlerin üretimi, satışı ve sergilemesi yapılmaktadır.

Medrese içerisinde; Geleneksel Meslekler ve Ev Aletleri Müzesi, Ağaç Oyma Teşhir Odası, Tuz Odası, Hediyelik Tuz Ürünleri Satışı, Sofizade Mustafa Hazım Efendi Eğitim ve Kültür Sohbetleri Odası, Yaran Odası, Kaligrafi ve Hat Sanatı Odası, Beş Şiş İle Çorap Örme Odası, Çarık Odası ve Gözleme Evi bulunuyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.