DOLAR 32,1928 0.1%
EURO 34,8897 -0.29%
ALTIN 2.461,65-1,65
BIST 10.899,280,04%
BITCOIN 22475300.43918%
Çankırı
20°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

234 okunma

Çankırı’nın silueti yeniden çiziliyor

ABONE OL
5 Mart 2021 09:43
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çankırı Belediyesi Tatlıçay Projesi ile Çankırı’nın siluetini yeniden çiziyor.

Çankırı’da Yeni Gün

Yıllardır gündemden düşmeyen Tatlıçay vahim durumunu geride bırakarak Çankırı’nın vitrinin oluşturmaya başladı.

Çankırı Belediye Başkanlığı tarafından devam eden proje hakkında Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen Tatlıçay Projesi’nde çalışmaların ivedi bir şekilde sürdüğünü belirtti.

Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, Tatlıçay Projesi hakkında Çankırı’da Yeni Gün Gazetesi muhabirine yaptığı açıklamada, İlk etabın tamamlandığı söyledi.

Başkan Esen, “Çankırılıların yoğun ilgi ile takip ettiği projede, ilk etap çalışmaları tamamlanmasının ardından ikinci etap çalışmalarımıza başladık.

3 Etaptan oluşan Tatlıçay Projemizin ilk etabı olan 850 metrelik bölümü 60 günde tamamladık. Vatandaşlarımızın yıllardır kokusundan ve görüntüsünde sıkıntı çektiği Tatlıçay Islah Projemizin tamamlanması için çalışmalarımız devam ediyor.

Çalışmalar ilerledikçe şehrimizi güzelleştiren bir görüntü ortaya çıkıyor. Tatlıçay Projemizde devam eden çalışmalarımızı yakından takip ediyoruz. Bu çalışmalarımız ile ilgili vatandaşlarımızdan aldığımız geri bildirimler bizleri memnun ediyor. Güzelleştirdiğimiz her alan, şehrimize estetik katıyor.

Projemizin ikinci etap çalışmalarınıda başlattık. Allah nasip ederse yakın zamanda tamamlamayı hedefliyoruz. Ekiplerimiz çalışmalarını ivedi bir şekilde sürdürüyor.

Vatandaşlarımızın yıllardır beklediği sürekli gündemde olan ama bir türlü çözüme kavuşturulamayan bu yerinde projeyi Çankırılı vatandaşlarımıza sunmaktan gurur duyuyoruz. Çankırı Belediye Başkanı olarak memleketimiz için yapılan her projede vatandaşlarımız için faydalı her projeyi hayata geçirmekten geri durmayacağız. İnşallah başladığımız Tatlıçay Projesininde çalışması süren son iki etabınıda tamamlayarak sonlandırmayı planlıyoruz” dedi.

Tatlıçay Projesi ile ilgili olarak yapmış olduğumuz röportajda konuşan Çankırı Belediyesi Fen İşleri Müdürü Serdar Bahçeci, “Tatlıçay Projesi Çankırı’nın uzayan bir hikayesiydi. Uzun yıllardır gündemde olan ama neticelenemeyen bir konuydu. 2020 Yılının Eylül ayıydı başkanımız bizi çağırdı burayı yapmak istiyoruz. Nasıl yapabiliriz diye. Bizimde 2011 yılından Devlet Su İşleri (DSİ)’den onaylı bir projemiz vardı. Projeyi kendilerine taktim ettiğimiz zaman bu projeyi kendi imkanlarımızla yapmamız gerektiğini söyleyerek bizi talimatlandırdı. Bizde bu mimvalde çalışmalara başladık. İlk etap için 60 günlük bir hedef koymuştuk. İlk etap yaklaşık 850 metre uzunluğunda bunun içerisinde rigol kanal diye tarif ettiğimiz 650 metresi rigol kanal üstündeki 250 m2’lik kısımda göl ve bent şeklinde.. Bu gölün amacı biliyorsunuz burası bir taşkın deresi, sel gelmesi durumunda ilk rusubatın çamurun o göl alanında çökertilmesi ve daha sonra temizlenmesi aşağıdaki yapısallara zarar verilmemesi hedeflendi. Bu projenin ikinci ve üçüncü etaplarıda var. Bu kapsamda 2021 yılında şu anda ihale hazırlığında olduğumuz. Karataş Köprüsü ile Aşiyan Köprüsü arasıda yaklaşık 400 metrelik bir alandır. Şu anda ihale hazırlıklarıda devam ediyor. 2021 Yılı içerisinde ihalesi yapılıp çalışmalarına başlanacak. Birde bakanlıktan bize verilen 2 milyon TL’lik bir de hibesi var. Bu para orada kullanılacak. Üzerinden kara köprü dediğimiz alanda da yaklaşık 1800 metre bir alanda o bölgenin kesiti uygun değil Q500 dediğimiz 500 yıllık debiyi karşılayacak durumda değil. Biz belediye sorumluluk sahasında olan yol tarafındaki alanı yaklaşık 1,20 cm yüksekliğinde duvarı yükselterek 1800 metre bu işlemi gerçekleştirmek istiyoruz.

Yine mevcut şu anda istasyon kavşağında projenin bittiği yerden yaklaşık 800 metre  Devlet Su İşleri’nin köprüsünün olduğu yere kadar ki kısımda Belediyemiz gene kendi imkanlarıyla kendi ekipleriyle 2021 yılı içerisinde yapılıp bitirilmesi planlanmaktadır. Bu kapsamda dere tabanının temizlenmesi için iş makinalarımız çalışıyor. Özellikler şu an çalıştığımız bölge yukarıda yapılan birinci etap bölümünün zemini kadar zemini sağlam değil. Yukarıda daha sağlam bir zemin vardı. Burada biraz daha çamur diye tarif edeceğimiz malzeme var. Bunu biz bu aylarda dere tabanını temizleyip biraz daha kurumasını ve daha sonra zemin sağlamlaştırma çalışması yapmayı planlıyoruz. Eğer programımızda ve ihalelerimizde bir aksama olmaz ise çayın yaklaşık 2 kilometrelik alanı 2021 yılı sonuna kadar tamamlanmış olacak” şeklinde konuştu.

Projede yaklaşık 25 kişilik bir ekibin görev aldığını dile getiren Bahçeci, “İlk olarak araç makine ekipman kısmı çalışıyor. Kamyon şöförleri ekskavatör veya kepçelerin operatörleridir bunlar alt yapıyı hazırladıktan sonra bu ekip çıkıyor. Daha sonra kalıpcı veya demirci ekibi giriyor bunların hepsinin aynı anda bulunma şansı yok. Çünkü ayrı vasıfta işler yapıyorlar. Ama toplamda hepsini bir düşündüğümüz zaman yaklaşık 25 kişilik bir ekipten bahsede biliriz. 10 civarında kalıpcı ekibimiz çalışıyor. Sayılar değişmekle beraber 15 civarında da iş makinası operatör yardımcı eleman vs. çalışıyor. Tabi bizden sonra bu işin birde park bahçeler ayağı var. Buranın çimlendirilmesi sulama tesisatlarının yapılması ve güzelleştirilmesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafında yapılıyor. Onlar 15 20 kişilik bir ekiple girip bir iki gün içerisinde işlerini hızlıca yapıp çıkabiliyorlar. Buradaki sayılar genelde değişken ama ortalama çayın içerisinde 20 kişinin altında personel bulunmuyor diyebiliriz” dedi.

Çankırı Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü olarak personel konusunda bir zafiyet bir sıkıntı yaşamadıklarını vurgulayan Çankırı Belediyesi Fen İşleri Müdürü Serdar Bahçeci, “Çalışmalarımızda aksama olmuyor. Biz zaten işlerimizin belli bir kısmını ihale yöntemi ile dışarıdan hizmet alma şeklinde bir kısmınıda kendi ekipmanımızla yapıyoruz. Fen İşleri Müdürlüğü olarak personel konusunda bir zafiyet bir sıkıntı yaşamıyoruz. Bu konuda başkanımızdan da Personel takviyesi veya ekipman takviyesi ve iş makinası takviyesi konusunda destek alıyoruz. Mesela yeni şu anda iki tane silindirimiz müracatımızı yaptık iki tane silindirimiz geliyor. Geçtiğimiz günlerde yine bir ekskavatör talebimiz olmuştu. Oda belediyemize teslim edildi. Bizim personel anlamında bir sıkıntımız yok. Ama tabiki her işi kendi personelimizle yapma şansımız da yok. Bu tür durumlarda Sosyal Tesiste olduğu gibi ihale yöntemi ile yapıyoruz. İşte bu yıl yapacağımız Aqua Park Projemiz var. Yukarıda lojistik deponun ikinci kısımları yapılacak bunlarda ihale yöntemi ile yapılacak” diye konuştu.

Haber: Burak Kaya

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.