DOLAR 32,2188 0.04%
EURO 34,9649 0.17%
ALTIN 2.461,470,03
BIST 10.899,280,04%
BITCOIN 22396670.09187%
Çankırı
20°

AÇIK

03:25

SABAHA KALAN SÜRE

183 okunma

Çivitcioğlu, “Çankırı’da Bugün itibarı ile bir Milat olsun”

ABONE OL
25 Haziran 2019 10:50
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çankırı’da Yeni Gün

Çankırı Milletvekili Salim Çivitcioğlu ve İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Çıbık geçtiğimiz bir yılı değerlendirmek için, kendilerinin tabiri ile seçilmişlerin neler yaptığını ve yapacağını açıklamak adına, dün basın mensupları ile bir araya geldi. Bugüne kadar bir seçim yoğunluğu olması nedeni ile çalışmalarına bu yönde ağırlık vermesi gerektiğini ifade eden Çivitcioğlu; “Çankırı’da bugün itibarı ile bir milat olsun.” diyerek Çankırı’da hizmetin artırılması gerektiğini vurguladı.

Bir yıl içerisinde yapılan icraatları paylaşmasının ardından; “Zaman su gibi akıp gidiyor. 1 yıl önce 24 Haziran’da daha bu saatlerde okullarda sandıkları geziyorduk, Hemşerilerimize merhaba diyorduk. Sohbet ediyorduk. Akşam 5’ten sonra da zannedersem 8.30, 9.00 gibi de neticeler açıklanmıştı. Ben öncelikle Allah’ımızın emriyle, Çankırı’mızın insanının teveccühüyle Cumhurbaşkanlığı başkanlık seçiminde yüzde yetmiş altı buçuk oy oranıyla Türkiye 4, Milletvekili seçiminde yüzde elli dokuz nokta dörtlük oy oranıyla Türkiye üçüncülüğünü kazanmıştık. Tabii o günden itibaren çalışmalarımıza başladık. Malum yemin töreninden sonra bir tatil süreci oldu, tatil süreci bitti 1 Ekim’de meclis başladı. Arkasından da yerel yönetimlerle ilgili seçim heyecanı başladı. O seçim heyecanını da, işte belediye başkan aday adaylığı süreçleri, il genel meclisi aday adaylığı, belediye meclisi adaylığı oldu. Tabii süre çok hızlı gelişti. Ekim’den itibaren temayüller, yoklamalar, teşkilat çalışmaları, anketler, hepsi birbirini izledi ve arkasından da yıl sonuna doğru bütün belediye başkan adaylarımızın isimleri açıklandı. Sahalarda çalışmaya başladık. Neticesinde Çankırı’da 31 Mart’ta başarıya imza attığımızı düşünüyorum. Çünkü ilçelerimizde sayımızda artış oldu. Belgelerimizi aldık ve arkasından da hem AK Parti belediyelerimizi, hem de MHP’li belediyelerimizin hepsini ziyaret ettik” diyen Çivitcioğlu sözlerine şöyle devam etti:

“Kaldı ki Çankırı belediye başkanımıza ziyaretimizde de şunları söyledik, ‘Sayın başkanım Allah hayırlı mübarek etsin, hayırlara vesile olmasını diliyorum İnşallah sizler ve bizler de beraber müştereken Çankırı için hayırlı hizmetler yapabilmek için elimizden geleni yapacağız’. O da sağ olsun bizi iyi bir şekilde karşıladı. Kendisine Çankırı’nın 50 yıllık geleceği ile ilgili altyapı sorununun çözümündeki kanalizasyon işleminin çözümü ile ilgili Avrupa Birliği’nden hibe olarak aldığımız kredinin gerçekleştiğini, 30 milyon Euro’luk yani aşağı yukarı eski para ile 200 trilyon liralık hibenin gerçekleştiğini ve bunun yapımı ile ilgili de ne yapılması gerekiyorsa bizlerin hazır olduğunu sizlere de bu konudaki teşviki tabiri caizse kendisine altın tepside sunduğumuz şeklinde ifademiz oldu. O da sağ olsun bizde bu konu ile ilgili alakalı ilgiliyiz dedi. Bunun yapımı çalışması ile ilgili de elimizden geleni de yapacağız, birbirimize destek vereceğimizi söyledik. Bunun yanında Çevre Bakanımız seçimlerden önce geldiğinde ilçelerimiz ile ilgili bir toplantı yapmıştık. O toplantı esnasında tüm ilçelerimizde imkanlar dahilinde destek verildi. Bu imkanlardan bütün ilçelerimiz aldı. Yapraklı ve Korgun o ilçerimize de destek çıktı. Ve ben o ilçelerle ilgili de desteğin verilmesi yönünde tekrar ricacı oldum. Çünkü kimseyi kimseden ayırt etme gibi bir lüks içerisine girmeyeceğiz. Yapraklı da bizim, Korgum da bizim. Bayramören de bizim. Tüm ilçelerimiz bizim.”

Tüm kurum ve kuruluşlar ile birlik ve beraberlik içerisinde Çankırı için hizmet etmesi gerektiğini ve kendisinin Çankırı’ya hizmet için her şeye hazır olduğunu vurguladı.

Çivitcioğlu’nun yaptığı açıklamaların ardından soru cevap bölümüne geçildi.

Basın menupları tarafında, “Üniversite kurulduğunda biz her tarafı vermeye hazırız. Yeter ki üniversite gelsin denildi ama şimdi Çankırı Valiligi şehir dışına çıkıyor, Karatekin Üniversitesi ve PTT de mahkemelik durumdalar. Ve yüksek bir kira bedeli değişimi olmuş. ÇAKÜ de binadan ayrılacağını söylüyor. Şimdi şehir içerisinden bir fakülte çıktığı zaman, bu 4-5 caddedeki esnaf da esnaf da büyük bir şekilde etkilenmiş olacak. Bu iki kurum arasında uzlaşı sağlanabilir. Öncesinde üniversiteye yaklaşımlar iyi durumda iken arada birşeyler mi oldu? Üniversiteye yapılan yaklaşımlar değişti mi?” şeklinde sorular yöneltildi.

“Üniversiteye yapılan yaklaşım değişti”

Yöneltilen bu sorulara yanıt veren Çivitcioğlu; “Üniversiteye yapılan yaklaşım değişti. Üniversiteye yapılan yaklaşım Prof. Dr. Hasan Ayrancı hocamız geldiği tarihten itibaren ve bizim de milletvekili olduğumuz tarihten itibaren tamamen değişti. Yani çok yakınlaştık Gönül birligimiz de var. İştirak olarak işbirliği içerisinde çalışma birliğimiz de var. Hiçbir sıkıntımız yok. Hocam üniversite ile ilgili ne sıkıntı var bize aktarıyor sağ olsun. Kendisi Ankara’da etrafı geniş olan, ağırlığı olan bir hocamız ve Çankırı için bana göre bir kazanımdır. Kendisi sorunlarla ilgili bize bilgi aktarıyor, grup başkanvekilimize de aktarıyor. Biz de gereken çözüm için elimizden geleni yapıyoruz. Biliyorsunuz, Hukuk Fakültemiz ve Diş Hekimliği fakültemiz geldi, Spor Fakültemiz ve Ziraat Fakültemiz inşallah açılacak. Bunlarla ilgili çalışmalarımızın hepsi devam ediyor. Malum Türk Telekom’un PTT müdürlüğü’nün olduğu yerdeki noktada kira ile ilgili bir arada bir sıkıntı var ve bu sıkıntı ile ilgili ben iki haftadan beri olayı takip ediyorum. Rektörümüz bu konuyu bize arz ettiler. Bizler de takipçisiyiz. 56 bin TL gibi bir rakam çıkmış. Hepinize aynen katılıyorum çünkü yarın buradan hükümet binasının gitmesi, arkasından diğer kurumların Ankara yoluna doğru çıkışı ile beraber o bölgedeki insan trafiğinde bir azalmanın söz konusu olabileceği gerçektir. Biz bu noktada en azından öğrencilerimizle kapatabilmenin gayret içerisinde olmak adına, üniversitemizin kiralama sistemi ile devamı yönünde çalışmasını sağlamak yönünde çalışıyoruz”dedi.

“Ankara yolunun daha uygun olabileceği düşüncesi hasıl oldu”

Hastanenin Ankara yoluna yapılacağını açıklayan Çivitcioğlu’na yöneltilen “Neden Ankara yolu?” sorusuna cevaben Çivitcioğlu, “Biz milletvekili olduğmuz süreçte, bir kesim grup Yapraklı yolu, bir kesim grup ise Ankara yolu üzerinde tabiri caizse bir inatlaşma içerisindeydi. Biz bu inatlaşma içerisine girmek istemedik. Tabii bu anlamda da Bakanlığımıza bilgi verdik. Oradan İnşaat Emlak Yapı Dairesinden arkadaşlarımız geldi. Lokasyon anlamında en uygun nokta neresi, yani hasta transferi ile ilgili zaman kaybımızın en az olacağı ve en fazla ilçelerden geldiğinde nerede nasıl toparlanabileceği ve trafiğin akışı, trafiğin sıkışma ile ilgili problem yaşanabileceği noktasında neresi olabileceği konusunda bir çalışma yaptık. Hatta bunun içerisine helikopterin iniş çıkışının da rahatlıkla yapılabileceği bir mekan anlamında değerlendirme yapıldı. Malum biliyorsunuz Yapraklı yolunda hem Makine Kimyamız var hem de Cezaevi’nin olduğu nokta. Bu konuda değerlendirilerek bütün kriterler göz önüne alındı ve Ankara yolunun daha uygun olabileceği düşüncesi hasıl oldu. Kaldı ki, hastalarımızın çoğunluğu transfer anlamında Ankara’ya geçiyor ve bizim bunu yapabilmemiz için de Ankara yolunun doğru olduğu kanaatine vardık. Bunu İl Başkanımız ve Valimiz ile de paylaştık. Bu şekilde olabileceğini ve Çankırı için en mantıklı bunun olacağı düşüncesi hasıl oldu ve bu şekilde karar aldık”dedi.

“İleriye dönük düşünceler; Tıp Fakültesi”

“Sağlık turizmi açısından üniversite ile işbirliği içerisinde bir planlamanız var mı?” sorusuna yanıt veren Çivitcioğlu, “Şimdi Diş Hekimliği Fakültesi Çankırı’ya kazandırıldı, biraz önce bahsettim. Diş hekimliği Fakültesi’nin yeri ile ilgili de eski devlet hastanesi, yani şehir içinde bulunan yer, ile ilgili bir çalışma içerisindeyiz. Malum orada ağız diş sağlığı hastanemiz hemen karşısında. Orayı da Diş Hekimliği Fakültesi yaparsak hem üniversitemize kazandırmış oluruz, hem de o bölgede biraz daha bir hareketliliği sağlamış oluruz. Bunun yanında da aşağı tarafta da bir Sağlık Bilimleri Fakültemiz var. Orayla ilgili de ileriye dönük düşünceler, Tıp Fakültesi şeklinde değerlendirilmesi. Yani orayı sağlık sektörünün buluşma, Tıp Fakültesinin olduğu ve üniversitenin tamamen bir sağlık bölgesinin olması noktası haline getirmek için çaba harcıyoruz”dedi.

“Çankırı ilimizin çevre yolu akıbeti ne durumda?” sorusuna ise Çivitcioğlu, “Çevre yolu ile ilgili bakanımızla da görüştük. Ödenekler ile ilgili bir sıkıntı oldu. Ama bu süreçten itibaren de takip edilerek 2019 senesinin sonuna veya 2020’nin başına yetiştirileceği bilgisi bize geldi.” dedi.

“Yazmanız ile ilgili en ufak bir sıkıntı duymuyorum”

Basın mensuplarının eleştirilerini dile getiren Çivitcioğlu, “Basınımız olarak ben her birinize saygı duyuyorum yazmanız ile ilgili en ufak bir sıkıntı duymuyorum ama şunu bilin ki biz her konu hakkında bilgi sahibiyiz. Bunun özellikle bilinmesini istiyorum. İşte Çankırı’ya gidilmiyor muş, gelinmiyormuş, vatandaşların dertleri sıkıntıları problemleri takip edilmiyormuş, böyle bir şey yok.”

Basın mensuplarının “Mesela biz hastane konusunda bölge olamazmıyız? İnsanımız hastane için Kırıkkale’ye gidiyor.” şeklinde yönelttiği soruya Çivitcioğlu; “Kırıkkale’de tıp fakültesi var. Bizim de olduğumuz bir ortamda sağlıkla ilgili yöneticileri de çağıralım. Bu soruları sorun. Biz de takipçisi olalım, gereği neyse yapalım. Yani şunu yapalım, bu saatten sonra birbirimizi tabii ki eleştireceğiz, tabii ki yazacağız ama Çankırı hepimizin, şu süreçte, bulunduğumuz zaman zarfında birtakım hizmetleri, birtakım eserlerin gelmesi ile ilgili çalışmalar yapalım. Birbirimizi germek yerine eleştirirken birbirimizi de eleştirip eksiklerimizi onarmak şeklinde gerçekleştirelim.” dedi.

“Bugünden itibaren bir milat gerçekleşsin”

Bugünden itibaren bir miladın olmasını istediğine vurgu yapan Çivitcioğlu sözlerine şu şekilde devam etti: “Bugünden itibaren bir milat gerçekleşsin, bugünden itibaren yapıyı değiştirelim. Evet haklı olduğunuz noktalar var mı? Var. Kızdığınız noktalar var mı? Var. Bizim de kızdığımız noktalar var mı? Var. Ama bunların çözümü birbirimize buğuz ederek, birbirimize selam vermeyerek, birbirimize kızarak değil, aynı masa etrafında toparlanıp çözüm üreterek gerçekleştirelim. Bunu yapalım. Çankırı için bunu gerçekleştirelim. Bugün itibarıyla bir milat olsun.Biz bu basın toplantılarımızı fazlaca yapalım. Sıkça yan yana gelelim. Bakın arkadaşlar lafım lütfen yanlış anlaşılmasın. Neticede hepi topu Çankırı’nın iktidarı ile ilgili temsilci olarak iki tane insan var. Beni sevmeyebilirsiniz. Beni istemeyebilirsiniz. Ama şöyle veya böyle iktidarın şu anki süreçte yetkilisi ve buradaki temsilcisi Ankara ile Çankırı arasında köprü olabilecek işlerin çözümü ile ilgili uğraşabilecek kişi biziz.”

“Biz yanlışımızı düzeltmekle, bu halka doğru olan neyse onu
yapmakla mükellefiz.”

Çivitcioğlu sözlerine, “Bir haber geliyor yerden yere vuruyor. Bir konu oluyor yerden yere vuruyoruz. Bir yere gidiyoruz nerede devlet nerede insanlar nerede hükümet. Elimizden geleni yapıyoruz. Ben, Ramazan’ın 8 10 günü herhalde, mecliste olmadığım zaman diliminde, köylerdeydim. Ve Allah nasip ederse Temmuz aylarında yine köylere gideceğim. 115-120 ye yakın köyü gezdim. 5 tane büyük ilçemiz kaldı. Çerkeş, Ilgaz, Kızılırmak, Orta ve Yapraklı. Buranın köylerini gezeceğim ondan sonra merkezdeki köylerimizi gezeceğim. Buraların hepsinde insanlarımızın dertleri sorunları sıkıntıları nedir, çözüm arayışındayız. Bunları yapıyoruz, bunları yaparken göremediğimiz eksik kalan nokta olabilir mi? Olabilir. Ama bununla ilgili yan yana gelelim. Ben şunu istiyorum. Benim STK’ların hiç birisiyle alıp veremediğim yok, bürokratların hiç birisiyle bir alıp veremediğim yok. Siyasilerin hiç birisi ile bir alıp veremediğim yok. Ne zaman alıp veremediğim var biliyor musun? Bu millete burada yaşayan insanlara sıkıntı verdiği zaman alıp veremediğim var. Bunun adı ne olursa olsun en tepesinden en alt noktasına kadar kim olursa olsun bu millet emanet edilen konularla ilgili kendisinin taleplerine sıkıntı veren yapıyı bize gelecek şikayet edecek. Biz de gereği neyse yapacağız. Bak vatandaş verdi mi bize ceza, 31 Mart’ta bizim kulağımızı çekti mi? Çekti. Biz yanlışımızı düzeltmekle mükellefiz. Bu halka doğru olan neyse onu yapmakla mükellefiz. İnsanlar bize korkularından mı 15 senedir oy veriyorlar? “Siz bizi temsil ediyorsunuz bizim gönlümüzden geçeni aklınızdan geçeni vicdanen doğru olanı yap.” diye oy veriyorlar. Demek ki bizim bir yerlerde göremediğimiz noksan kalan noktalar var. Bunları kontrol edeceğiz ve kaldığımız yerden, gönül almaya, insanlarımıza hizmet etmeye, insanlarımızın memnuniyetini artırıp Çankırı’mızı daha farklı bir noktaya getirmek için var gücümüzle çalışacağız.” şeklinde devam etti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.