pet shop Kedi maması Köpek maması
DOLAR 27,5289 0.28%
EURO 28,8421 0.11%
ALTIN 1.612,830,00
BIST %
BITCOIN 752784-2,19%
Çankırı
12°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

162 okunma

Cumartesi günleri Nöbetçi Eczane sayısı 2’ye çıkıyor

ABONE OL
6 Ocak 2020 18:46
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çankırı’da Yeni Gün

Eczacı Odası Çankırı İl Temsilciliği tarafından, milli ve dini bayramlar, resmi tatiller ve Cumartesi günleri eczanelerde yaşanan yoğunluk sebebiyle adı geçen günlerde iki nöbetçi eczanenin hizmet vermesi kararı alındı.

Eczacı Odası Çankırı İl Temsilciliği tarafından yapılan açıklamada, “Biz 26. Bölge Kastamonu Eczacı Odasına bağlı Çankırı Eczacı Odası İl Temsilciliği olarak halkımızın ilaca ulaşımı ve sağlık danışmanlığı konusunda hizmet vermekteyiz.

Çankırı İlimiz olarak başkanımız Ecz. Özlem ÖNEL yardımcılarımız Ecz. Bahadır Kibar, Ecz. Gürbey Baş yönetim kurulu üyemiz Ecz. Serhat Gökçe, denetleme kurulu üyemiz Ecz. Erhan Kahraman’dır.

İlimizde merkezde 32 olmak üzere ilçelerle beraber 55 eczane bulunmaktadır.

Sağlık sektörü tüm çalışanlarıyla beraber bir zincirdir. Zincirin her halkası çok önemlidir, kırılan her halka sistemi aksatır. Eczaneler de insanların ulaştığı sağlıktaki son halkadır. Hastaya ilacının karşılanması konusunda tüm bilgilendirme hizmetleri verilirken rapor, tahlil sonuçları gibi konulardaki aksaklıklarda son nokta olan eczanelerde ortaya çıkar, çözümü aşamasında da hastaya gerekli bilgi ve destek eczanelerce verilir.

Tüm sağlık ekibi gibi eczaneler dede nöbet sistemi vardır ve nöbet çizelgeleri kanuna göre eczacı odalarınca hazırlanır.

Çankırı ilimiz dede odamız tarafından nöbetler sürekli takip edilmekte istatistikler yapılmakta gelen reçete sayıları değerlendirilmektedir.

2019 yılında özellikle son çeyreğinde reçete sayılarında artış görülmektedir.

Halkımızın acile gitme alışkanlıkları değişmiştir. Acil durum, daha önce beklenmeyen bir rahatsızlığın gelişmesi ve kendisine hızlı bir şekilde tıbbi bakım gerektiren durumdur.

Kırmızı alan- Ağır hastalık, yaralanma

Sarı alan- Hasarı önlemek için hekim bakımı gereken fakat bir süre bekletilebilen hasta grubu

Yeşil alan- Hafif hastalık, yaralılardır uzun süre bekleyebilir.

Bizde halkımız yeşil alanda aşırı yoğunluk oluşturmakta gün içinde çözülebilecek durumu geceye taşıyarak acilde gereksiz bir yoğunluğa sebep olmaktadır, buda sağlık hizmetinde aksamaya sebep vermektedir.

Nüfusumuzdaki yabancı nüfusun eklenmesiyle oluşan yoğunluk ve salgın hastalıklardaki artışlarda buna etkendir.

Halkımızın sağlık okuryazarlılığının çok düşük olması sebebi ile sistemin işleyişini bilmemesi, okuduğunu anlayamaması neyi nasıl kullanıp nasıl yararlanacağını bilmemesinden kaynaklı aksamalar ve iş yükündeki uzamalar söz konusu olmaktadır.

Sosyal devlet anlayışımızla beraber ilaca ve doktora ulaşım çok kolaylaşmıştır. Bu konuda beraberinde yoğunluk getirmektedir.

Muadil ilaç dediğimiz devletinde üzerinde durduğu aynı etken madde ve aynı etkenliğe sahip ilaçlarda yerli ilaca yönlendirme halkımız tarafından anlaşılamamaktadır.

Reçeteler medula sistemiyle karşılanmakta e-reçete çıktığı sürece işlemler çok hızlı yürümekte, manuel reçeteler hem hasta karışıklıklarına sebep olmakta hem de işi uzatmaktadır.

Bütün bunlara rağmen tüm eczacılarımız büyük bir özveri ile çalışarak halkımıza en iyi hizmeti vermeye çalışmaktadır.

Değerlendirmelerimizin sonucu milli bayramlar, dini bayramlar ve resmi tatiller ve cumartesi günleri yoğunluk olduğu görülmüş bu günlerde ilimizde iki eczane nöbetçi olarak hizmet verilmesi kararına varılmıştır.

Halkımızın ulaşımının rahatlığı için ilimizin farklı iki noktası belirlenerek nöbetçi Eczaneler oluşturulmuştur.

Takiplerimiz ve istatistiklerimiz hep devam edecek olup halkımız sağlığı için gereken çalışmalarımız devam edecektir.

Yeni yılla beraber halkımıza tüm eczacı meslektaşlarımız adına sağlıklı, huzurlu güzel bir yıl dileriz.” ifadelerine yer verildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.