pet shop Kedi maması Köpek maması
DOLAR 27,3861 0.25%
EURO 29,0664 -0.07%
ALTIN 1.627,83-0,87
BIST %
BITCOIN 7402300,41%
Çankırı
17°

HAFİF YAĞMUR

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

177 okunma

Dr. Müjdat Güller, ”Erken tanı ve kişiselleştirilmiş tedavi ile bu kayıpların önlenebilir”

ABONE OL
13 Ekim 2021 16:18
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çankırı Özel Karatekin Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Müjdat Güller; “Meme kanseri, süt bezleri veya sütü meme başına taşıyan kanalları döşeyen hücrelerden gelişen, kadınlarda en sık görülen kanserdir. Her 8 kadından 1’i meme kanserine yakalanma riski altındadır. Meme kanserinin en sık rastlanan belirtisi, memede ağrısız, zamanla büyüyen bir yumrunun (kitlenin) ele gelmesi, hissedilmesidir. Ayrıca ele gelen yumru (kitle) olsa da olmasa da aşağıdaki belirtiler de meme kanserinde görülebilmektedir. Memede ya da meme ucunda ağrı, meme derisinde kaşıntı ve yanmayla belirgin yangısal durum (ekzema, mayasıl),Meme ucunda çekilmeler, memede portakal kabuğu görünümü, meme derisinde tahriş,Tek taraflı meme ucunda akıntı- özellikle kanlı akıntı, koltuk altında yumru (kitle),Memenin bir kısmında veya tümünde şişlik, memede şekil değişikliği, meme ya da meme ucu derisinde kızarıklık, kabuklaşma, kalınlaşma.”ifadelerini kullandı.

“Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), geçtiğimiz günlerde en çok görülen kanser türünün artık akciğer kanseri değil, meme kanseri olduğunu açıkladı. Meme kanseri her kadının yaşayabileceği, çok sık rastlanan bir hastalık olup, günümüzde bu kansere bağlı kayıplar maalesef hastalığın erken evrede tespit edilmemesinden kaynaklanmakta olduğunu belirten Dr. Müjdat Güller; Hayatı ve kendimizi ertelememeliyiz. Erken tanı ve kişiselleştirilmiş tedavi ile bu kayıpların önlenebilir olması bizim halkımızı uyarma zorunluluğumuzun en önemli kanıtıdır. Bu kanserler ile ilgili risk azaltma stratejileri ve erken tanı yöntemleri konusunda halkımızın farkındalığının artması ve bilinçlenmesi, kanserle olan savaşımızda yüz güldürücü sonuçların anahtarıdır.” şeklinde konuştu. “Pandemi nedeniyle insanların düzenli sağlık kontrollerini aksatmaları, tetkiklerini yaptırmamaları ve Covid-19 korkusuyla doktora, sağlık kuruluşlarına gitmemeleri de erken tanı konulmasının önüne geçerek, özellikle ileri evre kanser vakalarında artışa yol açıyor.  Meme kanserinde, erken teşhisin en önemli faydası memenin korunarak tedavinin yapılabilmesidir. Meme kanseri tedavisinde farkındalığın ve erken tanının önemini vurgulayan Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Müjdat Güller; kanser tedavisinde erken tanı, kişiselleştirilmiş tarama ve tedavi programları ile hastanemiz konunun önemi hakkında bilgilendirmelerde bulunmaktadır.” dedi

“Periyodik kontrollerinizi ihmal etmeyiniz
20-40 yaş arasında doktorunuzun önerdiği sıklıkta, 40 yaştan sonra doktorunuzun değişik bir önerisi yok ise yılda bir kez yaşınıza uygun yada doktorunuzun önerdiği görüntüleme işlemlerini yaptırınız. Çankırı Özel Karatekin Hastanesi olarak, teknolojik altyapımız ile ulusal ve uluslararası sağlık hizmet sunumunda önemli bir rol üstlenirken, topluma karşı sorumluluklarımızın da bilincindeyiz.” diyerek cümlelerine son verdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.