pet shop Kedi maması Köpek maması
DOLAR 27,5169 0.21%
EURO 28,8636 0.14%
ALTIN 1.614,060,07
BIST %
BITCOIN 754732-2,16%
Çankırı
12°

AÇIK

05:29

İMSAK'A KALAN SÜRE

130 okunma

“Eğitimciye Şiddete Dur” dediler

ABONE OL
9 Haziran 2019 02:07
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çankırı?da Yeni Gün

22 Mayıs Çarşamba günü ilimde meydana gelen Çankırı İsmet İnönü Ortaokulu öğretmenlerinden olan Türkçe öğretmeni M.S.?nin bir fabrikada güvenlik görevlisi olarak çalışan H.A. isimli öğrenci velisi tarafından okulun ders saatleri arasında okula gelerek Türkçe öğretmeni olan M.S.?yi ders sırasında dışarı çağırarak koridorda fiziksel şiddet uyguladı.

 

Öğretmenler tarafından çağırılan polis ekiplerin H.A.?yı göz altına aldı.

 

Olay sonrasında okulda eğitime yarım gün ara verildi. Olay sonrasında eğitim camiası bir araya gelerek yaşanan şiddet olaylarına karşı tedbirlerin alınmasını istedi.

 

Yaşanan bu üzücü olay sonrasında eğitim camiası dün bir araya gelerek yaşanan olaylara tepki gösterdi.

 

Eğitim camiasına yapılan saldırıların engellenmesi gerektiğini vurgulayan eğitim camiası yaşanan olaylara tepki göstermek için kucaklama taşından başlayıp Karatekin Parkına kadar yürüdüler. Düzenlenen yürüyüşe Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, stk ve siyasi parti temsilcileri, Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşların katıldı. Gerçekleştirilen yürüyüşe öğrencilerde katılarak öğretmenlerine destek oldu.

 

Gerçekleştirilen yürüyüş sonrasında Karatekin Parkında ortak bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

 

Basın açıklaması öncesi yürüyüşe katılan eğitim sendikaları birer konuşma yaptı.

 

İlk konuşmayı yapan Eğitim-iş Çankırı temsilcisi Murat Şamasas, ?Dün bir Öğretmen’imize bir veli tarafından çirkin bir saldırı gerçekleştirilmiştir. Peki bunun tek sorumlusu bu alçak saldırıyı gerçekleştiren veli midir? Bu saldırıların giderek artmasının nedenlerinden biri de, iktidarın öğretmenleri her geçen gün itibarsızlaştıran politikalarıdır? dedi.

 

Güvenlik tedbirlerinin yetersizliğine de dikkat çeken Şamasas, ?Okullarda son bir iki yıldır güvenlik görevlileri bulunmaktadır. Fakat çoğunun bugünkü gibi bir saldırıyı önleyecek etkileri ve yetkileri var mı, bunu merak ediyorum? dedi. Şamasas son olarak ise, ?Milli Eğitim Bakanlığı’na hatırlatıyoruz, Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi, yeni nesiller bizlere emanetse, eğitim çalışanlarının ve öğrencilerin güvenliğini sağlamak da sizlerin asli görevlerindendir? dedi.

 

“Kendisine emanet edilen çocukları iyi insan olarak yetiştirmekten başka gayesi olmayan öğretmenimize yapılan çirkin saldırıyı şiddetle kınıyorum.” Diyen Türkiye Kamu-Sen Çankırı İl Başkanı İsmail Ayhan, ?Öğretmenlerimiz maalesef bugün öğrencisinden ve velisinden korkan bir meslek grubu haline gelmiştir. Öğretmenlerimizin itibarı kaybolmuş, saygınlığı tüketilmiştir. Bu durum eğitimi olumsuz yönde etkilemektedir? dedi.

 

Ayhan son olarak ise, ?Buradan ilan ediyoruz; şiddet konusunda gerekli mevzuat düzenlemeleri yapılmaz ise, bundan sonra yaşanabilecek şiddet vakalarının sorumlularından birisi olarak bu tedbirleri almayan makamları göreceğiz? dedi

 

?Tek derdi toplumun geleceği olan öğrencilerimizi yetiştiren öğretmenlerimiz maalesef şiddete maruz kalmaktadırlar? diyen Eğitim Bir-Sen Çankırı Şube Başkanı Ahmet Dönmez  ise,  ?Bana bir harf öğretene kırk yıl köle olurum? düsturu ile  yetişen bir toplumun nasıl olupta öğretmenini muallimini köleleştirir duruma geldiğini bu sistemi buralara getiren sistemi nefretle kınıyor, yetkilileri kınama mesajları yerine öğretmen meslek kanununu Destek kanunu olarak çıkartılmasına davet ediyor, kınama mesajlarını kendilerine saklamalarını, icraat beklediğimizi, icraat yapmayanların koltukları işgal etmemeleri gerektiğini hatırlatıyoruz? dedi.

 

Sendika temsilcilerinin konuşmaları sonrasında ortak basın açıklaması yapıldı. Ortak basın açıklamasını okuyan Eğitim Bir Sen Basın ve İletişim Şube Başkan  Yardımcısı M. Volkan Kavak, ?Sebebi ne olursa olsun, bir  öğrenci velisinin  elini kolunu sallayarak okul idaresinin izni ve bilgisi haricinde öğretmenimiz dersteyken onu dersten dışarı çıkarıp öğrencilerinin önünde  öğretmen arkadaşımıza hareket etmesi ve okul koridorunda darp etmesi şiddetin vardığı noktanın en açık göstergesidir. Öğretmenimize bu elim olaydan dolayı acil şifalar diliyoruz. Şiddeti nefretle kınıyor, reddediyor, telin ediyoruz. Öğretmene şiddet konusunda bütün eğitim çalışanlarının yekvücut şekilde dimdik ayakta olduğunu yerelde sizlere genelde tüm Türkiye kamuoyuna ilan ediyoruz?diye konuştu.

 

?Bu saldırılar geleceğimizi karartmakta, eğitim camiasını tedirgin etmekte, birçok mağduriyete neden olmaktadır? diyen Kavak, ?Eğitimcilere yönelik her saldırı, aklımızı körleştirmekte, ruhumuzu karartmakta, benliğimizi esir almakta, irfanımızı yok etmektedir. Bu sebeple, cehalete dayanan şiddeti veya şiddete dayanan cehaleti bir an evvel ortadan kaldırmalıyız? dedi

 

Okullardaki güvenlik önlemlerine de dikkat çeken Kavak, ?Okullarda güvenlik önlemlerinin daha ciddi alınması (özellikle okullarımızda son bir iki yıldır güvenlik görevlileri bulunmakta fakat çoğunun bugünkü gibi bir saldırıyı önleyecek etkileri ve yetkileri var mı? Merak konusu) Sözde kaldırılmış 147 garabeti vs. gibi düzenlemelerin yanı sıra hepsinden öncelikli olarak öğretmenlerin itibarının artırılmasına yönelik tedbirlerin alınması kaçınılmazdır. Öğretmene verilen değer hususunda öğrenci ve ailelerin bilinçlendirilmesi, öğretmene şiddet vakalarının önünün alınması anlamında gözden kaçırılmaması gereken hususların başında gelmelidir? şeklinde ifade etti.

 

Kavak konuşmasının sonunda ise, ?Son dönemlerde öğretmenlerin emeğini yok sayan, itibarını örseleyen, eğitimdeki etki alanını daraltan, eğitimin aktörünü neredeyse bir figürana dönüştüren, bu mesleği her türlü haksızlığa ve saldırıya açık hâle getiren anlayış, bugün geldiğimiz noktanın sebebidir? şklinde ifadeler kullanıldı.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.