pet shop Kedi maması Köpek maması
DOLAR 27,5138 0.22%
EURO 28,8646 0.16%
ALTIN 1.613,770,05
BIST %
BITCOIN 754049-1,89%
Çankırı
12°

AÇIK

05:29

İMSAK'A KALAN SÜRE

158 okunma

Esen, Merak edilenleri yanıtladı

ABONE OL
4 Eylül 2019 10:16
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çankırı’da Yeni Gün
Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen düzenlemiş olduğu basın toplantısında Çankırı’nın yerel ve ulusal basın muhabirlerinin sormuş olduğu soruları yanıtladı.
Esen’e yöneltilen yeraltı şehri ile ilgili çalışmalar ne durumda ? Toplamda ne kadar Maliyet olacak turizmine
kazandırılması için?
Esen, “Şimdi ilk etapta biz önümüzdeki 2 yıl için düşünüyorduk ama çok oyalanıldı ora için bizde bir an evvel başlayalım istedik. Biliyorsunuz projenin başında Selahattin bey var başkan yardımcımız bununla ilgili bir proje çizildiği Allah nasip ederse bu ay içerisinde yapımına başlanacak, kendi bünyemizde yapacağız ilerleyen süreçte KUZKA’nın desteği de olacak. Bununla birlikte büyük bir proje hazırlanacak. 2 Etap’a böldük tuz mağarası projesini kalkınma ajansından hibe alabilmemiz için öncelikle onların çağrıya çıkması gerekiyor. Çağrı’ya çıkmalarını bekliyoruz çağrı’ya çıktıklarında halihazırda ana projesini çıkarttık ana projesi baslayacak ama bundan önce de bir an önce hizmete açılması için gelen ziyaretçiler rahat etsin diye giriş meydanın’da otopark olarak düzenlemek orada da bir müracaat binası yapmak satış alanları yapma tuvaletlerini kafeteryaların yapmak gibi önden yapılacak bir projeye başlayacağız onun projesi hazır ona bu sezon Kendi iş gücümüzle başlayıp yapacağız.
Bir de içeride sürekli bahsedilen sağlık gölümüz vardı. O küçük gölün olduğu yer o bölüme de bir projemiz var devam ediyor bitmek üzere onu da kendi iş gücümüz de yapacağız ama asıl projeyi hibeyi kazandıktan sonra yapacağız.
Kalkınma ajansı genelde güdümlü projelere 5 milyon lira hibe veriyor en fazla ama tabii bu zorlanacak en fazla ne kadar alınabilir diye genelde kalkınma ajansı projeleri enfazla yüzde yetmişini karşılıyor, kalanınım belediye bütçesinden karşılanması gerekiyor. Şimdi çağrıya çıkmadan bir şey diyemiyoruz Kazım gibi çağırıyor çıkacaklarını söylediler yengeç Ekim ve kasım gibi o zaman biz projemizi hazırlayıp vereceğiz ve önümüzdeki yıl sonuçlanacak aynı diğer kalkınma ajansı hibeleri gibi ana proje öyle yapacağız.”dedi.
Proje tamamlandıktan sonra Yeraltı Tuz Şehri Çankırı Tuz Mağarasında ne kadar turist ağırlamayı hedefliyorsunuz?
Esen, “Aylık şu anda 8 bin ile 10 bin arasında ziyaretçi geliyor. Esentepeli bende de buna görüşmüştüm seçimde de hep onu ifade etmiştim, orada inanın trafik lambaları olacak Esentepe halkı da aşağı inerken bekleyecek niye böyle bir iddiam var hala da iddialıyım bu konuda çünkü Romanya’da 500 bin turistin geldiğini ben gitmedim ama Selahattin bey orayı görmüş. Bizim tuz mağaramız oradan kesinlikle daha iyi durumda, Polonya’da da aylık 1 milyon 200 bin turist geldiği söyleniyor. Bizim şu anda yıllık 100 bin civarında geliyor ben inanıyorum yani önümüzdeki yıl festival yapacağız biraz daha hızlandırma mızın nedeni o aslında bu yıl düşünüyorduk ama bizim lokomotif imiz tuz mağarası turizm yönündenbence bir tane etkinliğin orada olması lazım onun içinde bir sosyal donatı uzun olması lazım yani insanlar oraya ziyaret için gittiklerinde orayı görmek için gittiklerinde temel ihtiyaçlarını gidebilecekleri dinlenebilecek leri alışveriş yapabilecekleri yerlerin olması lazım ve orada bunlar olmadığı için bir festivalin yapılması hoş olmazdı ve yakışmazdı. Bir an evvel yapalım biz KUZKA’yı beklemeyelim kendi bünyemizde kendi bütçemizi onun için bir hazırlık yaptık nasip olursa bu ay başlayacağız. Bana göre biz Romanya’dan geri kalmayız diye düşünüyorum. Yani aylık 100bin 200 bin turist gelecek getireceğiz yani bunu niye yapıyoruz hem Çankırı’yı tanıtırken yeterince turizmimizden faydalanamadığımızı biz biliyoruz belki de ülkenin en az turizm’inden faydalanan şehirlerinden bir tanesiyiz. Ve bugün Sinop bizim 33 katımız Kastamonu’yu telaffuz etmeye gerek yok, daha önce de söyledik. Profesyonel bir turla bir anlaşma yapamamış onunla ilgili alt yapımızda yapıyoruz şu anda belki başka ne yapıyor derler hep çalışması yapıyoruz. Temel olmadan direk üstüne çatıyı dikerim bir anlamı yok. Hani göz boyama adına bir şeyler yapmıyoruz bunların temellerini attık nasip olursa önümüzdeki zamanlarda hepsi mısır patlağı gibi tek tek gelecek. Tabii sadece tuz mağarası yetmiyor insanların en az bir gününü burada geçirmeleri lazım bunların hepsini çankırı ekonomisine çok büyük katkıları olacak. Aynı zamanda kaç mescit etrafındaki o deklerasyon alanlarında düzeltiyoruz orada biliyorsunuz Atıl bir büfe vardı çok geçmiş bir zamanda ora ile ilgili çalışmalarımız var projesi çizildi yakın zamanda dolandımda yapım aşamasına geçilecek. Yani birbiriyle entegrasyonu sağlamak lazım bir root çizip işte orayı gezecek burayı gezecek medreseyi gezecek. Geçmişte güzel eserler yapılmış burayı ziyaret edecek. İnsanlar en az 1 gün burada vaktini geçirmeli ve geçirecekte ve bundan en ufak bir endişem ve şüphem yok. Çankırı 120 kilometre Ankara’ya ve Beypazarı çok büyük bir algıyla dilimize dolaştı ama ben gittim gördün mü görmedim kıyaslamak bile istemiyorum ben Çankırı ile öyle söyleyeyim, bizim şehrimiz çok çok daha kültürel mirası olan gezilmesi görülmesi gereken yerleri olan bir şehir.
Yani birde dışarıdan bir şeylerin girdi olması lazım başka türlü olmaz, bunu söyledik, ya sanayi il olacak, ya turizm ne olacak, ya da öğrenci ile olacak. Onlara gecikebiliriz yani uzun süre çalabilir ama turizm elimizdeki patlamaya hazır bir potansiyel bu tarihi açığa çıkartacağız.”dedi.
Turizm açısından bundan sonraki senelerde ne tür tanıtımlar yapılacak? Bununla ilgili çalışmalarınız var mı?
Esen,”Var biraz önce de söylediğim gibi biz bu yıl festival düşünüyorduk, ama altyapımız hazır değildi. Yani tuz mağarası’na götürdünüz insanları çok özür dilerim lavabosu yok tuvaleti yok yani orada bir şeyler atıştırayım dese o yok çok da güvenli değil o giriş kapısı, yani altyapı dediğim bu bunları hazırlamadan insanları getiremeyiz. Park alanı yok mesela, insanlar gittiğinde bir şeyler görmesi lazım o haliyle biz insanların gözünde veya kafasında böyle bir imaj bırakmak istemedik. Bir şeyler yapalım çevre düzeni iç kısımlarında sosyal donatılar ondan sonra festival yapalım dedik bu yıl festivali yapmaktan vazgeçtik. Tanıtımdaki en büyük etken bana göre festivaller, yani adamın çileği yok çilek festivali yapıyor 1 kilo çıkmaz dağ’dan balığı yok balık festivali yapıyor yani bizim elimizde böyle bir tane var Dünyada eşi benzeri olmayan bir mağaramız var.”dedi.
Bundan 7-8 ay öncesinde Şanlıurfa’nın reklamları bilboardlarda asılıydı televizyonlarda tanıtılıyordu, yani yapılabilecek turizmimizi sesimizi daha çok duyulabileceğimiz çalışmaların yapılmasında öncü olacak mısınız?
Esen,”Olacağız tabii. Yaptığımız bu çalışmaların belediye başkanına ne artısı olur sizce? Belediye başkanına değil şehre şehrin tarihine bir artısı olur. biz de kendimizi düşünmüyoruz yani orayı park yapalım burayı şunu yapalım bunu demesi çok kolay ben bunları yapabilirdim. Ve maliyetleri de düşük bizim birkaç belediyemiz 9 günde 9 dönümlük parkı yaptı bitirdi 9 gün de ben bununla ilgili tenkitte almışımdır açık söylüyorum ya bir görsel bir şey yap ya iş bu değil Bu Benim tarzım değil. 5 yıl sonra 25 yıl sonra Allah razı olsun İsmail Hakkı Esen vardı bir Belediye başkanı kimseye baki değildir zaten 10 dakika sonrasında garantisi olan var mı? Yok. Şehrimize sahip çıkalım cenabı Allah böyle bir görev tebliğ etti. Lâyıkıyla yerine getirelim gelecek nesillere bir şeyler bırakalım. Bizim mesela örneğin başkan yardımcılarımızla trentren üzerine çalışıyoruz 2 tane propaganda filminde kullanılmış emal Sunal’ın propaganda filminde kullanılmış Bir tane de çörçıl İngiliz malı bir tren var İngilizler almak istedim onu almak için uğraşıyoruz. ön kiralayalım istemedim bedeli ne olursa olsun dedim ki çok yüksek bir rakam çıktı alalım Dursun yoksa kiraladık da işte gelecek Belediye başkanı kimseyi waikiki’deki 10 yıl sonra 20 yıl sonra neyse o desin Dursun kirasını diyebilirdim ben demedik biz dedik ki bunu rakamına indirelim gelecek nesillere bir eser kalsın yani 20 yıl sonra 30 yıl sonra gelsin bu treni görsün dedelerimiz bulunan seyahat ediyormuş desin. Bunun bana Bir artısı yok popülist Bir belediye başkanı olmak istemiyorum. TCDD parkın içerisinde koyulacak bu trenler niye gelecek nesillere bir şeyler arttırmamız lazım.”ifadelerini kullandı.
Alparslan Türkeş parkı yapımına başlandığı söylendi. Yönetime siz geçtikten sonra yapım çalışmaları şu an durdu tam olarak bu fark hakkında fikriniz nedir ne olacak bundan sonra?
Esen,”15 yıl söylendi yapılmadı. Biz yapacağız, onunla ilgili 4 proje falan çizildi daha önceki projelerde var yani filanca Belediye başkanı çizmiş ben bunu yapmayacağım demedim. Daha iyisini nasıl olabilir düşündük. Projelerimiz hazır muhtemelen önümüzdeki yıl başlarız diye düşünüyoruz. Aslında kararsızım müdürlüğü’nün oradaki yeri yaşam kompleksi olarak düşündük çünkü büyük bir yer benim gönlümden geçen yer orası.”dedi.
Galericiler sitesinin yeri bölümü nereye yapmasını düşünüyorsunuz?
Esen,”Galericiler sitesi ile de ilgili hazırladığımız projeler var geçmiş dönemde yapılmış bir proje açıkçası Selahattin Bey’in projesi bunu devam ettireceğiz birkaç alternatifimiz vardı ama en mantıklı yer orası geldi bize bana da öyle geldi. Onunla ilgili çalışmamız devam ediyor. Kamyon garajına altında orada şimdi bir ifraz işlemi çıktı onu da pazartesi günü görüşeceğiz arsanın düzenlemesini de yaptıktan sonra arsayı biz belediye olarak takasla alacağız. arsa hazinenin arsası esnaflarımız da 2 defa toplantı yapıldı. Onların görüşleri de alındı ona göre projenin ön çalışmalarına devam ediliyor ama şu anda arsanın çözülmesi kaldı. arsa çözüldüğünde takasla belediyeye alınacak ondan sonra projenin yapımına başlanacak.”şeklinde konuştu.
Altyapıya ne zaman başlayacaksınız?
Esen,” Şu anda altyapı projemiz müşavir firmada yani tahmini olarak 2020’nin 6 ayında altyapıya başlayacağız. sokaklar’daki aksaklıklar kaldırımlar bunun gibi sıkıntıların hepsi baştan yapılacağı için ayrı ayrı masraf etmek istemedik iki iki ayrı iş yapmak istemedik hepsi 2020’nin 6 ayında başlayacak olan altyapı çalışmalarıyla bir arada yapılıp sona erdirecek.”dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.