pet shop Kedi maması Köpek maması
DOLAR 27,4276 0.39%
EURO 29,0873 0.12%
ALTIN 1.635,85-0,39
BIST %
BITCOIN 735351-1,21%
Çankırı
18°

PARÇALI BULUTLU

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

101 okunma

Gençler geçte olsa gelin

ABONE OL
4 Ekim 2021 09:55
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Faaliyetlerini gece 12’ye kadar sürdüren Çankırı Şehit Uhud Kadir Işık Gençlik Merkezi gençleri geçte olsa bekliyor.

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren Çankırı Şehit Uhud Kadir Işık Gençlik Merkezi Çankırı Atatürk Stadı’nın hemen yan tarafında yer alıyor. Gençlik Merkezi’nde her yaştan genç çeşitli aktivitelerle zamanlarını en verimli şekilde değerlendirme imkanı bulabiliyor. Modern şekilde dizayn edilmiş kütüphaneden, yüzme havuzuna, sanat atölyelerinden, Yaran Odası’na kadar daha bir çok alanda gençler bu merkezde kendileri için hazırlanan kurslardan ve etkinlilerden faydalanıyor.

İnovasyon Atölyesi’nde ki çalışmalar hakkında bilgi veren Çankırı Şehit Uhud Kadir Işık Gençlik Merkezi Müdürü Adem Çalman, ”Atölyemizde 5-6-7 ve 8. Sınıftaki öğrencilere burada robotik kodlama ve yazılım eğitimi veriyoruz. Bu eğitim insansız hava aracından, akıllı eve kadar çeşitli yazılım programlarını uygulanması demek.Bakanlık tarafından bu atölyeyi kullanan gençlerimize ardinyo setlerimizde temin ediliyor. Amacımız burada çocukların hayal dünyasını geliştirmek ve onlara yeni ufuklar açmak. Örneğin bu hafta akıllı ev yapıyoruz.Akıllı evimizde ne var; örneğin evinizde bir doğal kaçağı var size haber veriyor vaya eve girerken anahtar kullanmak istemiyorsunuz ona göre uyarlanmış sistem devreye giriyor. İş yerinizden evde ki ışıkları söndürmek istediğinizde de bu uygulamalarla uzaktan yapabiliyorsunuz. Yaptığımız projeleri TEKNOFEST’e gönderen öğrencilerimiz yarışmalara katılıyor. İstanbul’da ilk kez düzenlendiğinde 160 öğrencimizi TEKNOFEST’e giderdik. Son iki yıldır pandemi sebebi ile gidemedik.Gençler orada robotik kodlama ve yazılımının önemini kavradıktan sonra Çankırı’ya geldiklerinde burada da çalışmalara başladılar. Şimdilik orta okul öğrencileri ile başladığımız yazılım eğitimlerine kendimizi geliştirerek lise düzeyinde de katılmayı hedeflemekteyiz. Önümüzde ki sene yapacağımız projelerle TEKNOFEST’e en 5 dalda katılmayı planlıyoruz. ” dedi.

Gençlik Merkezi’nde kurulan bilgisayar atölyesinde önümüzde ki günlerde dez avantajlı gençlerin temel bilgisayar eğitimi almasını sağlayacaklarını belirten Adem Çalman, ”Sevgi evlerinde kalan gençlerin bazı mekanlardan ötürü bilgisayar kullanmayı bilmediklerini veya yetersiz olduklarını gördük. Gençlerle beraber yapacağımız eğitimde onlara bilgisayar eğitimi vereceğiz. Kurslar ile ilgili hocalarımızla da konuşarak en kısa zamanda eğitimlere başlayacağız. Yapraklı İlçesi’nde bulunan dez avantajlı gençleri kendi araçlarımızla Gençlik Merkezi’ne getirerek eğitimlerini verip tekrar evlerine bırakacağız. Amacımız öğrenciler en azından temel bilgisayar eğitimlerini alabilsinler. Bizim gençlerle bir araya gelmemizde ve ortak projeler yürütmekte ki önemli paydaşımız Milli Eğitim Müdürlüğü. Bize bir eğitimcimiz gelip, öğrencilerine yönelik bir eğitim veya aktivite yapılmasını istediğinde kendilerine elimizde bütün imkanlar ile yardımcı olmaya çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Akıl ve zeka oyunları atölyesinde Gençlik Merkezi’ne gelen gençler birbirinden farklı ve eğlenceli oyunlar ile güzel vakitler geçirirken bir taraftanda beyin jimnastiği yapmış oluyorlar. Bu atölye de öğrenciler santranç gibi bilinen zeka oyuları ile beraber bakanlığın kurullarınca onaylanan ve gençlerin dünyaya karşı bakış açılarını geliştirecek mangala gibi Türk zeka oyunlarınıda öğrenip oyunuyorlar. Öğrenciler burada pratik düşünme ve çabuk karar vermeyi de öğrenmiş oluyorlar. Zaman Zaman turnuvalarında yapıldığı Akıl ve Zeka Oyunları Atölyesi’nde dereceye giren öğrencilere de çeşitli hediyeler takdim edilmekte.

7 atölye ile hizmet veriyor

Gençlik Merkezi Müdürü Adem Çalman,”Müzik atölyelerimizde keman, bağlama, gitar gibi enstrümanlara ait eğitimler verilirken, resim atölyemizde öğrencilere malzemeleri bizden olacak şekilde resim yapmayı öğretiyoruz. Yıl sonunda yaptıkları resimlerin bazıları Gençlik Merkezimizde kalırken bazılarını da kendilerine veriyoruz. Bizde kal eserleri ise bakanlık ziyaretlerimizde bürokratlarımıza hediye ediyoruz. Dil atölyemizde öğrencilerimize yabancı dillerde eğitimler vererek kendilerini geliştirmelerini sağlıyoruz. İngilizce, Arapça, Osmanlıca verdiğimiz dil eğitimleri arasında. Öğrencilerimizin sanatsal becerilerini geliştirmek adına açtığımız ebru sanatını öğrettiğimiz atölyemizde de öğrencilerimiz geleneksel sanatları da öğrenmiş oluyor. Önümüzde ki günlerde fiziksel olarak alanlarımız açıldığı takdirde farklı atölyelerle de gençlere hizmet vereceğiz. Resim atölyemizde eğitim gören 44, bağlama atölyesinde 30, gitarda 32, piyano 15, keman 15, kodlama 15, akıl zeka oyunlarında bir ayda 50 civarı öğrenci sirkülasyonu oluyor. ” diyerek fiziksel şartlardan dolayı sayı sınırlamalarının olduğunu dile getirdi.

Öğrenciler her yıl Türkiye’nin farklı noktalarında bulunan Gençlik Kamplarına giderek oralarda eğitim alıyor ve gittikleri bölgelerin kültürünü, ekonomisini, yaşam biçimini öğrenerek kendi yaşadıkları şehirlere ufukları gelişmiş bir şekilde dönüyor. Yapılan projelerle Türkiye’nin her bölgesinden öğrenciler kendi bölgesi ve farklı bölgelere giderek kültürel birimlerini arttırıyor ve ülkenin insan zenginliğinin farkına vararak ufuklarında geniş bir bilgi birikimleri ile geleceğe daha aydınlık bir şekilde planlar kuruyor.

Gençlik Merkezleri sadece kendi bünyelerinde eğitimler vermiyor, yaptıkları yarışmalarla da Türkiye gneli bir sinerji oluşturuyor. Düzenlene yarışmalar ile önce kendi şehirlerinde, sonra bölgede ve son olarakta yurt çıkında yeteneklerini sergiliyor. Çankırı Gençlik Merkezi Tiyatro ekibi geçtiğimiz yıllarda düzenlenen yarışmalarda Türkiye birincisi olmuş ve adından sıkça söz ettirmeyi başarmıştı.

Bu merkezlere gelen öğrenciler kendilerini güvende hissederken aileleri de huzur içinde oluyor. Öğrenciler merkeze girdikleri andan itibaren telefonlarında ki karekod uygulaması ile giriş yapıyor ve burada ki faaliyetlerden yararlanıyor. Yaptıkları faaliyetlere katılım oranlarına göre öğrenciler sistem tarafından puanlamaya tabi tutulurken toplanan puanlar yine öğrencilere hediye olarak geri dönüyor Faaliyetlere yoğun olarak katılım gösteren yüksek öğrenim öğrencileri arasından bazı yurtlarda ücretsiz kalabilirken, bazılarının aldıkları krediler bursa çevrilebiliyor. Amaç öğrencilerin faaliyetlere katılımını arttırırken onları aynı zamanda teşvik edecek imkanları onlara sunmak.

Öğrenciler Gençlik Merkezinde 7 gün boyunca açık bulunan kütüphane ile istedikleri zaman gelip ders çalışabiliyorlar. Öğrencilere burada ücretsiz internet hizmeti de verilmekte. Bu kütüphane  aynı zamanda gece 12’ye kadar açık bir şekilde hizmet vermekte.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.