DOLAR 32,1896 -0.02%
EURO 34,8960 0%
ALTIN 2.461,870,05
BIST 10.899,280,04%
BITCOIN 2223705-0.85659%
Çankırı
20°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

86 okunma

Gıda ve Beslenme Okuryazarlığı Eğitim Programı Düzenledi

ABONE OL
9 Haziran 2019 08:07
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çankırı?da Yeni Gün

Çankırı Tarım ve Orman İl Müdürlüğü,  Gıda ve Yem Şube Müdürlüğünce hazırlanan “Gıda Ve Beslenme Okuryazarlığı” temalı bir eğitim programı düzenlendi.

Proje kapsamında Çankırı İl Merkezi’nde 13 Ortaöğretim kurumunda (Liselerde) toplam 1340 öğrenciye verilen eğitimde “Gıda Güvenilirliği ve Gıda Okuryazarlığının Temelleri, Gıda Denetim Hizmetleri, Gıdalarda Ambalaj Güvenliği, Etiket Üzerindeki Bilgilerin Günlük Hayatta Kullanımı, Ambalaj Üzerindeki Sembollerin Anlamları Besin ve Enerji Tablosu, Günlük Alınması Gereken Besin Miktarları, Besin İçeriklerinin Güvenilir Dozları, Fonksiyonel, Özel Beslenme Amaçlı ve Takviye Edici Gıdaların Özellikleri” ile ilgili konularının yer verildiği eğitimde Çankırı Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde görev yapan Gıda ve Ziraat Mühendisleri ve Çankırı İl Sağlık Müdürlüğün de görev yapan Diyetisyenler eğitim sunumlarını gerçekleştirmişlerdir.

Eğitim gören öğrenciler arasından 100 öğrenciye eğitim öncesi durumlarının tespiti ve eğitim sonrasında bilgi düzeylerinin belirlenmesi amacıyla 2 kez anket düzenlenmiştir. Anket sorularına verdikleri cevaplara göre eğitim öncesinde gıda güvenilirliği ilkelerine uygun davranışlar sergileyen öğrencilerin oranı %27,3 iken eğitim sonrasında gıda güvenilirliği ilkelerini benimseyen öğrenci oranı %64,4’e yükselmiştir. İlgili sonuç raporunu ve eğitim konularını içeren bir kitapçık hazırlanarak hedef kitlelere ulaştırılarak farkındalık yaratılmaya çalışılmıştır.

Eğitimin kalıcı olması ve bilginin mizahla harmanlanarak öğrencilerin alışveriş kültürleri ile beslenme alışkanlıklarına yön vermesi amacıyla karikatür ve öykü kategorilerinde yarışma düzenlenmiştir. Yarışmaya orta öğretim kurumlarında 9. 10. 11. ve 12. sınıflarda eğitim gören öğrencilerin katılması sağlanmıştır. Yarışmaya katılarak dereceye giren öğrencilere 21 Mayıs Dünya Süt Günü etkinlikleri kapsamında ödülleri takdim edilmiştir. Yarışmada dereceye giren öğrencilerden birincilere Tablet PC, ikincilere bisiklet ve üçüncülere kol saati hediye edilmiştir.

Projeye ilişkin bir değerlendirmede bulunan Tarım ve Orman İl Müdürü Osman Çakır Mart ayı içerisinde il genelinde ortaöğretim 10. Sınıf öğrencilerine eğitim verilerek öğrencilerin Gıda Güvenilirliği ve Beslenme bilinç düzeyinin arttırılmasının hedeflendiğini belirtmiştir.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.