DOLAR 18,8116 0.01%
EURO 20,4382 -0.29%
ALTIN 1.164,52-0,15
BIST %
BITCOIN 432712-0,86%
Çankırı

PARÇALI BULUTLU

06:46

İMSAK'A KALAN SÜRE

38 okunma

“Halkın inanmışlığı beni mutlu ediyor”

ABONE OL
7 Eylül 2020 10:05
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çankırı’da Yeni Gün

Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen geçtiğimiz Cuma günü gazetemizi ziyaret etti. Muhabirlerimizin sorularını yanıtlayan Başkan Esen, Yeni Gündem’in konuğuydu oldu.

Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Ömer Karaman ve gazetemiz çalışanları ile kahvaltıda keyifli bir sohbet geçiren Başkan Esen, gördüğü misafirperverlikten dolayı memnuniyetini ifade etti. Yapılan keyifli hoş sohbetin ardından Başkan Esen kendisine yöneltilen soruları yanıtladı.

“Problemli bir belediye devraldık”

Bu şehre hizmet edebilmek için halisane bir yola çıktığını ifade eden Başkan Esen, “Ben nasibe çok inanırım. Hakikaten bu memlekete hizmet edebilmek için halisane bir yola çıktık. Arkamızda çok hayır duaları vardı. Ben bunu çok iyi biliyorum. Cenab-ı Allah nasip etti. Halkımızın da teveccühü ve takdiri ile belediye başkanı seçildik. Ticaretin içerisinden geldiğim için zorluklardan imkansızlıklardan hayatta kaçmadım. Cenab-ı Allah da bugüne kadar hep başarıyı nasip etmiştir. Mutlaka hayatta engebeli, inişli, çıkışlı yollar olmuştur ama yine de başarı nasip oldu. Hep dediğim gibi öncelikle niyet sonra akıl. Bu düstur ile gitmişizdir yolumuza. Üstlendiğimiz görevde zorluğun farkındaydık. Zorluktan kastım şudur: bazen soruyorlar bize ’Yoruluyor musunuz?’ diye. Evet yoruluyorum. Bizi sadece yoran 83 milyonun üzerimizdeki vebali, başka hiçbir şey değil. Onun haricinde idari olarak bir yorgunluğumuz yok. Ekonomik anlamda baya bir sıkıntılarla devraldığımız belediyede yatırımlar yapabilir miyiz? İşçi ve personel maaşlarını ödeyebilir miyiz? Gibi endişelerimiz olmadı. Hakikaten ekonomik anlamda, işleyiş anlamında

problemli bir belediye devraldık. Ama çok şükür rayına oturtturduk” dedi.

Pandeminin yapılan projeleri de etkilediğini söyleyen Başkan Esen, “Daha yapacağımız çok işimiz var. Kalite yönetim sistemini tutturmaya çalıştık. Maalesef 2019 yılında dünyada ve ülkemizde ekonomik krizler vardı. 2020 Mart ayından sonra Ağustos ayında bütün projelerimizi bitirip 2020 yılı sonuna kadar da hedeflediğimiz bütün projeleri bitmek hedefimizdi. Ağustos ayında  5-6 tane büyük projelerimizi bitirip büyük bir açılış yapıp akabinde de büyük bir festival ile Çankırı’nın sesini duyurabilmek hedefimizdi. Dünyada, ülkemizde ve şehrimizde yaşanan pandemi projelerimizi de etkiledi” şeklinde konuştu.

“Yeraltı Tuz Şehri şu anda bizim önceliğimiz”

Başkan Esen, Yeraltı Tuz Şehri Projesi’ne öncelik verdiklerini belirterek, “Projelerimizi birinci etap ikinci etap olarak ayırırsak eğer, ilk etapta Tuz Mağarası, dış mekan park alanları, sosyal tesis ve rekreasyon alanları, ağaçlandırma gibi ayırabiliriz. Tuz Mağarası şu anda bizim önceliğimiz. Dışarıdan gelen birisi Tuz Mağarası’na geldiği zaman ilk etapta görsel olarak şaşkınlık uyandırsın istedik. Tepenin arkasında böyle bir yer diyerek şaşkınlık uyandırsın içerisine girmeden merak uyandırsın istedik. Bununla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Yüzde 75-80 civarında tamamlanmış durumda. Ufak tefek eksik ve rötuşlar kaldı. İkinci etap olarak da Tuz Mağarası’nın içerisindeki alan. Bununla ilgili de KUZKA’dan destek alarak bir proje gerçekleştirdik. Şu anda KUZKA ile görüşmelerimiz sürüyor ve altyapı projesi de tamamlandı. Bunu da İnşallah gerçekleştireceğiz.

Orası biliyorsunuz 18 bin metrekare, çok büyük bir alan. Dünyanın en büyük üç tuz mağarasından birisi. Biz oraya artık Tuz Mağarası demiyoruz. Yer Altı Tuz Şehri diyoruz. Tamamlandığında orada aktiviteler gerçekleşecek. İkinci aşamada yapılabilecek şeyler bunlar. Bunları şu anda hedeflesek dahi içerisinde bulunduğumuz pandemi şartlarından dolayı gerçekleştiremiyoruz. Ancak ilk etap projelerimiz bitme aşamasında. Hedefimiz Ağustos ayında projelerimizi bitirmekti ancak şartlar maalesef el vermedi” dedi.

“Bütün zorluklara rağmen projelerimizin bazılarında sona geldik”

Tüm zorluklara rağmen yapılan projelerin bazılarında sona gelindiğini söyleyen Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, “Önceden bana değil kime sorarsanız sorun ‘Pandemi nedir?’ diye, bir marka derlerdi sanırım. Pandeminin ne olduğunu bugün öğrendik. Hıfzıssıha kurulunun ne anlama geldiğini yeni kavradık. Aktivitesinin ne olduğunu ne iş yaptığını yeni kavrayabildik. İşlevi belki ilk kez gerçekleşti. Bunlar belki de yüz yılda bir gerçekleşen olaylar. Buna da bizim şanssızlığımız diyelim. Veya sonradan gelecek bir felaketin önleyicisi diyebiliriz. Ben hep buna inanırım. Her şey nasiptir, bu da öyle. Pandemi bizim işlerimizi çok etkiledi. Personel anlamında, işleyiş anlamında, ekonomik anlamda, bürokratik anlamda çok etkiledi. Çünkü; Ankara ile, Genel Müdürlükle, bölge ile, Bakanlık ile işiniz var, kısa çalışma nedeni ile sürekli iş uzuyor. Personel anlamında çok eksiğimiz var. Maalesef TYP yok. Ama bütün bu zorluklara rağmen projelerimizin bazılarında sona geldik” ifadelerine yer verdi.

“Yarın kazmayı vurabilecek durumdayız”

Pandemiden dolayı ‘Akıllı Kavşak’ projesine başlayamadıklarını belirten Esen, “Akıllı kavşak projemiz vardı. Projesi bitti, yarın kazmayı vurabilecek durumdayız. Ancak pandemi sürecinde, Allah korusun, suda ve altyapıda zayiat verebiliriz diye düşünüyoruz. Şu anda da herkes bir can derdinde iken biz şehrin göbeğinde bunu yapmayalım dedik. Biraz daha öteledik projemizi. Ancak her an kazmayı vurabilecek durumdayız. Biliyorsunuz orası, Ahmet Talat Onay Bulvarı, karayollarına ait bir yer. Gerekli izinler alındı, projeleri çizildi, yapım aşamasına kadar geldi” dedi.

“Dünyada ekonomik bir savaş veriliyor”

Dünya’nın tamamında ekonomik bir savaş verildiğini dile getiren Başkan Esen, bu savaşla mücadele edebilmek lazım diyerek, “Dünyada ekonomik bir savaş veriliyor. Artık süngü ile top dolmuyor. Dünya liderlerine bakın hep ticaret ve ekonomi ile iç içe olan insanlar. Türkiye ve şehrimiz de yine ona keza aynı şekilde. Böyle bir durumda iken ekonomik savaşın içerisinde bu mücadeleyi verebilmek lazım. Bunun için de üç tane ana unsur var; Ticaret, Sanayi ve Tarım. Bana göre de şehre ekonomik anlamda en önemli katkı sağlayabileceğimiz sektör turizm” şeklinde konuştu.

“Beni halkın inanmışlığı ve esnafımızın da desteği mutlu ediyor”

Yeraltı Tuz Şehri projesi hakkında konuşan Başkan Esen, “Turizmde alternatifi olmayan bir done var elimizde, Yeraltı Tuz Şehri. Biz buradan ilerlemeye karar verdik. Geldiğim günden bugüne bunun üzerinde yoğunlukla duruyorum, arkadaşlarımla birlikte çok mesai harcıyoruz. Bir an evvel hayata geçirilmesini istiyorum bu projenin. Beni halkın inanmışlığı ve esnafımızın da desteği mutlu ediyor. Vatandaş, halk, esnaf ve tüccar buna inanmış durumda. Dışarıdan birisi geldiği zaman orayı görmekle yetinmeyecek. Oradan sonra nereleri görmesi gerekir diyerek bir rota çizdik. Taş Mescitte atıl bir vaziyette duran bir büfe vardı. Orayı çay bahçesine dönüştürdük. Hoş bir görüntü yoktu. Oradaki tarihi dokuya uygun bir yer değildi. İnsanlar geldiği zaman Taş Mescitte yine aynı şekilde aynı gözle görmesi gerekiyor. Orası da bitti ihale aşamasına geldi. Akabinde Uzunyol’daki tarihi binaları iyileştirme ihalesini yaptık. Sarı, kırmızı ve yeşil bantlarla şehirde gezilmesi gereken yerlerde bir rota belirledik ve tesbit ettik. Şimdilerde de Büyük Cami ve çevresinin düzenlemesi yapılacak. Eskiden biz ‘Ebcedin Hamamı’ derdik. Oranın deklerasyonu yapılacak. Turizmle alakalı bu gibi çalışmalarımız var” diyerek Çankırı’daki turizm ile ilgili olarak yapılacak çalışmaları anlattı.

“2020 için 20’de 20”

2020 Yılında 20’de 20 tescil yapmayı hedeflediklerini belirten Esen, “Turizm dışında gastronomi dünya genelinde büyük bir alan oldu. İnsanlar bir şehre gitti zaman ne yiyebileceğinin hesabını yapıyor. Şehirlere sırf yemek kültürü için ziyaret edenler dahi var. Biz de 2020 için 20’de 20 dedik ve 20 tane ürün için tescil başvurusunda bulunduk. Şu anda üç tanesinin coğrafi tescili yapıldı. 17 ürünün de müracatı yapıldı ve bekliyor şu anda. 2020 yılında 20 tane ürünümüz için coğrafi işaret tescil ettirmek istedik” dedi.

Başkan Esen, insanların aklında birşeyler bırakabilmenin çok önemli olduğuna değinerek, “Bunun akabinde, şehre gelenlerin ne götüreceğinin hesabını yaptık. Yani; geldi, gördü ve ne götürecek, bunun hesaplarını yaptık. İnsanların aklında birşeyler bırakabilmek çok önemli. Yani insanların gördükleri, yedikleri ve götürdükleri ile birlikte akıllarında birşeyler bırakmak istiyoruz. Bununla ilgili bir ekip çalışıyor. Bu ekipte çok başarılı arkadaşlarımız var. Çalışmalarımız bu konuda tüm hızıyla devam ediyor. Yani her zaman bir sonraki adımın hesabını yapıyoruz” ifadelerine yer verdi.

“Bana göre bu proje öncelikli bir proje değildi”

TCDD Parkı hakkında da açıklama yapan Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, “TCDD Parkı ile ilgili olarak da, biz görevi devraldığımızda yüzde 11,2 seviyelerindeydi proje. Bana göre bu proje öncelikli bir proje değildi açıkçası söylemek gerekirse. Ancak bir proje başlatılmış ve başında iken biz de tamamlayalım dedik. Şu anda proje yüzde 87 seviyelerine geldi. Fatih Sultan Mehmet Çocuk Akademisi projesi vardı. Bunun yüzde yüz tamamlanmamasının nedenleri var. Bunun asıl nedeni bu parkın tamamlanmamasından kaynaklıydı. Şimdi bu park tamamlanınca orada kendi bünyemizde ‘hangar’ olarak tabir ettiğimiz bir yer ver, FSM Çocuk Akademisini oraya taşıyacağız. Alan büyük olduğu için daha aktif, daha farklı sosyal faaliyetler yürütebiliriz. Hem de kira derdinden kurtulacağız” diyerek FSM Çocuk Akademisi’nin de bu parkın içerisine alınacağını söyledi.

Sona yaklaşılan bir kaç tane büyük projelerinin olduğunu ve açıklamak istemediğini ifade eden Esen, “Bir kaç tane çok büyük tabanca projelerimizin de sonuna yaklaştık. Şu anda bunları açıklamak istemiyorum. Uzamasının sebebi pandemidir. Pandemi sürecinde bu durumlar beni yoruyor. Bürokrasi çok uzuyor. Bazen soruyorlar ‘Yoruluyor musun?’ diye. Evet bu durumlar beni yoruyor. Bu iş ticaret gibi değil. Ticarette söz ağzınızdan çıkar ve biter ve uygulamaya geçersiniz. Ancak burada bu durum yok” dedi.

“Güzel bir tesis olacağına inanıyorum”

Belediye sosyal tesisi hakkında konuşan Belediye Başkanı Esen, “Seçimden önce beyanatlarımızdan birisi de sosyal tesisti. Sosyal tesisimizin ihalesini yaptık. Allah nasip ederse Ekim ayı sonuna doğru bitecek. Orada konaklama olacak, engelliler için ayrı bir bina olacak. Hakikaten bazı engellilerimiz için durum çok zor. Çok zor durumda olan aileler var. Bu durumlar onlar için takdiri ilahi, bunun için yapacak birşey yok. Nihayetinde onlar da bizim insanımız. Bazen görüp üzülüyorum onlar için çok zor. Bu vatandaşlarımız için ciddi manada faaliyetler düzenleyeceğiz. Engelli çocuklarımız için eğitim, sosyal faaliyet imkanları da olacak. Engelliler için ayrılmış binamızı da engellilere uygun olarak yaptık. Eskiden alt katta çok düğünler olurdu. Orada mini bir amfi salonu gibi, nikah salonu gibi düzenleme yapacağız. Toplamda 7 tane odamız var. Dışarıdan gelen misafirlerimiz orada konaklayabilecek. Hakikaten ihtiyaç sahiplerini de bu 7 odamızda da misafir edebileceğiz. Güzel bir tesis olacağına inanıyorum” şeklinde konuştu.

“İnşallah Kent Meydanı projemize başlayacağız”

“Kent Meydanı projemize yakın zamanda başlayacağız” diyen Esen, “Kent meydanı projesi için bir önceki valimizle görüşmüştük. Yıkıma başlayacaktık. Ancak şu anda biliyorsunuz ki müzenin tabanında bir kayma söz konusu ve tadilatta. Yıkım titreşiminden dolayı zarar verir düşüncesi ile başlayamadık. Şimdi orada tadilat yapılıyor. O tamamlandıktan sonra inşallah Kent Meydanı projemize başlayacağız. Bizim elimizde olmayan nedenlerden dolayı uzuyor. Projelerimizde uzamaların nedenlerinden birisi de budur mesela. Müzenin tabanının kayacağı önceden tahmin edilemiyordu” ifadelerine yer verdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.