DOLAR 32,2188 0.04%
EURO 34,9649 0.17%
ALTIN 2.461,470,03
BIST 10.899,280,04%
BITCOIN 22396670.09187%
Çankırı
20°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

94 okunma

“Hayal et, Spor Yap, Başarıyı Yakala”

ABONE OL
7 Ekim 2019 09:27
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çankırı’da Yeni Gün

Final Yıldıztepe Koleji’nde “Hayal et, Spor Yap, Başarıyı Yakala” sloganıyla Yıldız Bayan Boks Milli Takım Baş Antrenörü, Çankırı Orta ilçesi Gençlik Spor İlçe Müdürü Ahmet Çınar ve Final Yıldıztepe koleji Beden Eğitimi Öğretmeni Rıza Güneştekin öncülüğünde “Sporun Faydaları ve Öğrenciler Üzerindeki Etkisi” başlığı altında forum programı düzenlendi.

Günümüzde çocuklardaki hareketliliğin azaldığı ve neredeyse sadece bilgisayar, cep telefonları ve teknolojik araçlar üzerinden oyunlara bağımlı kaldığını görüyoruz. Bu durumun özellikle çocuklar açısından psikolojik olarak sıkıntı yaratmakla beraber fiziksel olarakta sağlıklı olmadığı görülmektedir.

İşte tam da bu noktada çocukları ve gençleri sağlıklı gelişimlerini desteklemek adına mutlaka bir spor ve sanat dalına yönlendirmekte fayda var. Spor yapan çocuklarda psikososyal ve biyolojik gelişimlerinin daha sağlıklı olduğu görülmektedir.

Sporun ve sosyal etkinliklerin bir diğer faydası ve az bilinen bir tarafı ise çocuk ve gençlerde odaklanma, aşırı hareketlilik ve dikkat sorununun önüne geçmesidir. Çocuklar doğaları gereği sahip oldukları enerji ve hareketliliği spor yaparak sağlıklı bir biçimde yönlendirip, yönetebildikleri için de okul başarılarında ciddi ve olumlu bir ilerleyiş söz konusu olmaktadır. Hiç spor yapmayan çocuklarda ise ders başında dikkatini toplama ve ödevlerini tamamlama konusunda sorunlar yaşarken, spor yapan çocukların nerdeyse hiç sorun yaşamadan, odaklanabildikleri ve zamanı doğru kullanmayı öğrendikleri görülüyor.

Bütün bunlarda sporun büyük faydası olduğunu biliyoruz. Uğraşılan spor dalı ne olursa olsun kişisel bir yeterlilik kazanması, ekip çalışması içermesi, bir zamana bağlı olması gibi pek çok etken olmasıyla beraber gençlerdeki özgüveni destekleyerek kendine saygı ve güven duyan bireyler olmalarının da önünü açıyor.

Çocuklarınızı spor konusunda destekleyin ki sorumluluk duygusu, başladığı işi bitirme ve bir bütünün parçası olma gibi her insan için çok önemli olan “ait olma” duygularını da doyuran psikolojik değer kazandırılmış olsun.

Final Yıldıztepe Koleji Kurum Müdürü Serkan  Öcal, Sportif  faaliyete düzenli devam eden gençlerin okul başarılarının olumlu etkilendiği, düzenli ve disiplinli oldukları, sorumluluk duygularının arttığı, hırçınlıklarının azaldığı, ailesi ve çevresiyle olumlu iletişim kurduklarını belirtti Sağlıklı, mutlu ve başarılı bir  nesil için  ebeveynlerin çocuklarını, ilgili oldukları spor branşına yönlendirmesi ve çocuklarının düzenli sportif faaliyete katılımını sağlamalarını önerdi.

Öcal, “Öğrencilerimizin üstün başarılar  kazanmaları  adına bu tür forum çalışmalarına devam edeceğiz, sunumun hazırlanmasında öncülük eden Final Yıldıztepe koleji Beden Eğitimi Öğretmeni Rıza Güneştekin’e , programı can kulağıyla dinleyen öğrencilerimize  “Sporun Faydaları ve Öğrenciler Üzerindeki Etkisi”    konulu seminer programını sunan Yıldız Bayan Boks Milli Takım Baş Antrenörü, Çankırı Orta ilçesi  Gençlik Spor İlçe Müdürü Ahmet Çınar‘a çok teşekkür ederim” dedi…

Ahmet  ÇINAR; “Spora katılımın öğrencilerin kişilik özelliklerine pozitif katkı sağladığı bilinmesine rağmen, akademik başarıyı düşüreceği endişesi spora katılımın önündeki en büyük engel.

Araştırmacılar, egzersizin beyne daha fazla kan ve oksijen gitmesini Sağladığını, endorfin artışı sağlayarak stresi azalttığını ve duyguları dengelediğini, böylelikle kişinin bilişsel sisteminde gelişim sağladığını vurguluyor Sporun içinde problemlere çözüm arar, bu da onun ezbere değil, düşünerek hareket etmesini sağlar. Farklı düşünmesini ve taktik geliştirmesini kolaylaştırır, kendini zinde ve sağlıklı hisseder, stresi azaltır, psikolojik rahatlama sağlar.

İnsanın zihinsel performansı ile fiziksel uygunluğu arasında olumlu bir ilişki olup olmadığı yıllardır ilgilenilen bir konu. Buna göre düzenli olarak yapılan fiziksel aktiviteler, stresi azaltırken öğrencilerin dersleri konusunda daha disiplinli davranmasına da katkıda bulunuyor.

Bu bilgilerin ışığında  öğrencilerimizin  herhangi bir spor dalına yönlenmesini ve bu konuda değerli Velilerin desteklemesini bekliyorum ,“Hayal et, Spor Yap, Başarıyı Yakala”  sloganıyla “Sporun Faydaları ve Öğrenciler Üzerindeki Etkisi”  konulu sunduğumuz forum programında öğrencilerle buluşmamızı sağlayan Final Yıldıztepe Koleji Kurum Müdürü Serkan  ÖCAL’a , Beden Eğitimi Öğretmeni Rıza GÜNEŞTEKİN ’e, Okul Müdür yardımcısı Betül EVREN ‘e, Öğretmenlerimize ve en önemlisi büyük bir heyecanla bizleri dinleyen sevgili öğrencilerimize çok teşekkür ederim, farkındalık oluşturup ,spor salonlarına çekebilirsek Ne Mutlu Bize” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.