DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
ALTIN 2.496,260,50
BIST %
BITCOIN 20810192,44%
Çankırı
12°

PARÇALI BULUTLU

13:08

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

67 okunma

İGM 5 yıllık Stratejik Plan Raporu’nu yayınladı

ABONE OL
3 Ekim 2019 09:50
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çankırı’da Yeni Gün

İl Genel Meclisi Ekim ayı birleşimlerinin ikincisi dün gerçekleştirildi.

Gündemin ilk maddesi olan açılış ve yoklamanın ardından 2. madde olan “5302 sayılı İl özel İdaresi Kanunun’nun 31. Maddesine istinaden 2020-2024 yıllarını kapsayan 5 yıllık yatırım ve hizmetlerine ilişkin İl Özel İdaresinin hazırlanan stratejik Plan konusunu ile ilğili incelemesini tamamlayan İmar Yönelik Hizmetler ile Çevre ve Sağlık Komisyonlarına ait ortak raporu.” görüşüldü.

Akabinde üçüncü gündem maddesi olarak Bayındırlık Komisyon Başkanı Ruhi Şeker’in yaptığı konuşmanın ardından, “İl Genel Meclis Başkanlığı’na 5302 sayılı İl özel İdaresi Kanunun’nun 31. Maddesine istinaden 2020-2024 yıllarını kapsayan 5 yıllık yatırım ve hizmetlerine ilişkin İl Özel İdaresinin hazırlanan stratejik plan konusu ile ilğili incelemesini tamamlayan İmar Yönelik Hizmetler ile Çevre ve Sağlık Komisyonlarına ait ortak raporun İl Özel İdarecisince hazırlanan stratejik plan konusu” görüşüldü.

İl Genel Meclisi tarafından yayınlanan 2020-2024 yıllarını kapsayan 5 yıllık yatırım ve hizmetlerine ilişkin Stratejik Plân şu şekildedir:

“2020-2024 yıllarını kapsayan 5 yıllık yatırım ve hizmetlerine ilişkin Stratejik Plân konusunun incelenip değerlendirilmesi istenilmektedir.

İmar ve Bayındırlık, Plan ve Bütçe, Eğitim, Kültür ve Sosyal Hizmetler, Çevre ve Sağlık ile Tarım ve Köylere Yönelik Hizmetler komisyonları olarak mahallinde yapılan incelemelerde;

5302 Sayılı İl Özel İdaresi Kanunu’nun 31. maddesine istinaden İl Özel İdaresince hazırlanan, 2020-2024 yıllarını kapsayan 5 yıllık yatırım ve hizmetlerine ilişkin 5 yıllık Stratejik Planda 6 stratejik amaç, 14 hedef ve 25 gösterge belirlenmiş olup;  bunlar;

İMAR

Stratejik Amaç 1 : İl Özel İdaresinin yetkili olduğu alanlarda kırsal alanda yaşam kalitesini yükseltecek imar planları yapılması. Çevrenin korunması iyileştirilmesine yönelik tedbirler almak ve uygulamak suretiyle ilin çevre ve yaşam standartlarının yükseltilmesi.

•Hedef 1.1: Mekansal gelişmeye yön verilmesi ve desteklenmesi gereken yerlerde planı, düzenli ve yaşanabilir alanlar oluşturulması

•Hedef 2.: Maden ocaklarının ruhsatlandırılması ve denetimlerinin yapılması.

•Hedef 3.: Jeotermal enerji kaynaklarının enerji, ısınma, seracılık, sağlık turizmi, CO2 üretimi gibi alanlarda, çevreyle uyumlu ve sürdürülebilir entegre işletme yönetimi ilkesi çerçevesinde kullanılması

YOL VE ULAŞIM

Stratejik Amaç 2 : Köylerin bağlı olduğu ilçelere ve komşu köylere olan bağlantı yollarının çağdaş standartlara kavuşturularak ulaşımın rahat ve güvenli sağlanması.

•Hedef 2.1: Hizmet alanımız içerisinde yer alan yolağı standardının yükseltilmesi.

•Hedef 2.2: Yatırım programında yer alan hizmetlerin yerine getirilebilmesi için ihtiyaç duyulan araç, gereç, makine ve ekipmanlar temin edilerek bunların bakım – onarım ve ikmallerinin yapılması.

•Hedef 2.3: Kırsal alanda çevre ve halk sağlığının korunması amacıyla katı atıkların toplanmasına ilişkin çalışmaların yürütülmesi

KIRSAL KALKINMA

Stratejik Amaç 3 : İnsan sağlığını ön planda tutan, dengeli, çevre ile uyumlu, sürdürülebilir bir kırsal kalkınma amacıyla Kır – Kent arasındaki refah düzeyinin en aza indirilerek köylerimizdeki içmesuyu eksikliklerinin giderilmesi.

•Hedef 3.1: İlimiz tüm köy ve ünitelerinde sağlıklı, temiz, içilebilir suyu kullanımına sunmak için gerekli alt yapı çalışmalarının yapılması.

•Hedef 3.2: Köy ve bağlılarında bulunan içmesuyu hattı ve su depolarının bakım – onarımının yapılması.

Stratejik Amaç 4 : İl Özel İdaresi hizmet alanları içerisinde bulunan kırsal yerleşim alanlarının çağdaş standartlarda kanalizasyon tesislerine kavuşturulması.

•Hedef 4.1: Kanalizasyon ve katı atık tesisi yaparak kırsal kesimde yaşayan insanların çevre temizliğinin sağlanması.

Stratejik Amaç 5 : Tarımsal verimliliği ve ürün çeşitliliğinin artırılması amacıyla sulama suyu bulunan bölgelerde sulanabilir arazilerin sulamaya açılmasının sağlanması.

•Hedef 5.1: Tarım alanlarının verimliliğini artırmak amacıyla yeni sulama kanallarının açılması.

•Hedef 5.2: Tarım alanlarının verimliliğini artırmak amacıyla projelerin desteklenmesi.

KURUMSAL KAPASİTE

Stratejik Amaç 6 : Kurumsallaşma alanında çalışmalar yaparak sürdürülebilir, hızlı ve güvenilir bir yönetim anlayışı oluşturmak.

•Hedef 6.1: Personel verimliliğini artırmak adına planlama dönemi içinde tüm birimlerde çalışma ortamlarının iyileştirilmesini sağlamak.

•Hedef 6.2: Kurumsal gelişime katkı sağlamak ve niteliklerin artırılması adına plan dönemi içerisinde personeli eğitim programlarına göndermek.

•Hedef 6.3: Kamu İç kontrol Sistemi ve Kurumsal Risk Yönetim Sistemi oluşturulması ve uygulanması oldukları ,

– İl Özel İdaresinin her kademesindeki görevlinin katılımı ve kurum yöneticisinin tam desteğini içerdiği,

– Sivil toplum örgütler, Çankırı Karatekin Üniversitesi ile karşılıklı görüş alışverişi ve işbirliği yapılmak suretiyle hazırlandığı,

– Stratejik Plan Hazırlama Kılavuzuna uygun olarak hazırlanmış olup,

2020-2024 yıllarını kapsayan 5 yıllık yatırım ve hizmetlerine ilişkin Stratejik Plâna ait komisyonlarımızca hazırlanan ortak rapor.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.