pet shop Kedi maması Köpek maması
DOLAR 27,2227 0.05%
EURO 28,8626 0.01%
ALTIN 1.676,950,05
BIST %
BITCOIN 7159190,39%
Çankırı
21°

PARÇALI BULUTLU

05:22

İMSAK'A KALAN SÜRE

101 okunma

İGM Performans Planı değerlendirmesini gerçekleştirdi

ABONE OL
8 Ekim 2021 12:26
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İl Genel Meclisi (İGM) Ekim ayı birleşimleri Meclis Başkanı Mustafa Çıbık’ın Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısına katılımından ötürü Başkanvekili Ruhi Şeker Başkanlığında açılış ve yoklamanın ardından devam etti.

İl Özel İdaresinin 2020-2024 yıllarını kapsayan 5 yıllık yatırım ve hizmetlerine ilişkin Stratejik Plâna uygun olarak hazırlanan 2022 Yılı Performans Plânı konusunun incelenip değerlendirilmesi istenilmişti.

İmar ve Bayındırlık, Plan ve Bütçe, Eğitim, Kültür ve Sosyal Hizmetler, Çevre ve Sağlık ile Tarım ve Köylere Yönelik Hizmetler komisyonları olarak mahallinde yapılan incelemelerin değerlendirmesini yapan Ademe Tüysüz, ”5302 Sayılı İl Özel İdare Kanununun 31. maddesinde en yalın tanımıyla stratejik planı; kuruluşun bulunduğu nokta ile ulaşmayı arzu ettiği durum arasındaki yolu tarif eder. Performans planı; bir mali yılda kamu idaresinin stratejik planı doğrultusunda yürütülmesi gereken faaliyetleri, bu faaliyetlerin kaynak ihtiyacını, performans hedef ve göstergelerini içeren, bütçesi ve faaliyet raporunun hazırlanmasına esas teşkil eden programdır.  5302 Sayılı İl Özel İdaresinin amacı, İl halkının yol, su, eğitim, kültür, çevre, sosyal hizmetler, tarım, spor, sağlık gibi ortak ve mahalli ihtiyaçlarını karşılamak, İl halkının refahına ve kalkınmasına katkıda bulunmak ve kalkınma planının İl düzeyinde başarısını sağlamaktır. İl Özel İdaresinin sunduğu hizmetler İlimizin çağdaş ve saygın bir yer edinmesine önemli katkılar sağlamaya yönelik olacaktır.” dedi.

Kamu yönetiminde yeniden yapılanma, mahalli idarelerde de bir dönüşüm ve değişim gerekliliğini beraberinde getirmiştir ifadelerini kullanan Tüysüz, ”Bu kapsamda geleneksel kamu yönetimi anlayışının aksine yerelleşme eğilimleri büyük önem kazanmakta ve mahalli idarelerin teşkilat yapıları, görev ve yetkileri çalışma yöntem ve süreçleri ile amaçları da değişimin konularından birini oluşturmaktadır. 5302 Sayılı İl Özel İdare Kanununun 31. maddesine istinaden 2020-2024  yıllarını kapsayan 5 yıllık yatırım ve hizmetlerine ilişkin hazırlanan Stratejik Plana uygun olarak  2022 Yılı Performans Planı Çankırı İl Özel İdaresi tarafından hazırlanmıştır. Buna göre önerilerilerimiz ise;

1- İlin ihtiyaçlarının belirlenmesinde ve kaynak kullanımında diğer Resmi ve Özel Kurumlarla işbirliği ve koordinasyon içerisinde toplumun görüş ve katkılarına açık katılımcı, saydam ve hesap verebilir bir anlayışla hizmet sunmayı özümsemiş, işlevsel, rasyonel ve  çağdaş bir yönetsel yapı oluşturmak,

2- Kırsalda ekonomik, ekolojik kalkınmanın sağlanabilmesi için, kırsal altyapı sorunlarının giderilmesi, doğal kaynakların korunması, gelir getirici ürün ve imkanların çeşitlendirilmesi, kır-kent arasındaki yaşam standartlarının en aza indirilmesi, kırsal kültürün korunması ve  geliştirilmesini sağlamak,

3- Yeniden yapılanma çerçevesinde bakım-onarım ve işletme Yönetmelikleri, içme suyu, yol, köprü, kanalizasyon, gölet, tarımsal sulama faaliyetleri ile ilgili Yönetmelikler ile teknik ve İdari şartnameleri  hazırlamaktır” ifadelerini kullandı.

Adem Tüysüz, ”Bu öneriler doğrultusunda;  İGM Plan ve Bütçe Komisyonu, İmar ve Bayındırlık Komisyonu, Tarım ve Köylere Yönelik Hizmetler Komisyonu, Eğitim, Kültür ve Sosyal Hizmetler Komisyonu ile Çevre ve Sağlık komisyonlarımızla 2022 Mali yılı Performans Planının incelenmesi sonucunda; 2022 yılı tahmini bütçesinin 75.000.000-TL olduğu, 2022 yılı Performans Planı bir mali yılı kapsadığı,  2022 Yılı Performans Planında belirtilen Yatırımların Bütçe kalemlerinde yer aldığı, 2022 Mali Yılı Bütçesin de belirtilen rakamlarla uyuştuğu, bütçe dışı hiç bir harcamanın yapılmayacağı, Performans planının 2022 mali yılı bütçesine esas teşkil edecek şekilde hazırlandığı, 2022 Performans Planının amaç ve hedeflere uygun olarak  hazırlandığı, Stratejik Plan doğrultusunda yürütülmesi gereken faaliyetleri için gerekli kaynakların sağlandığı görülmüştür.” dedi.

İGM’nin bir diğer gündem maddesinde ise Çerkeş İlçesi Kaymakamlık lojmanının bakım ve onarımının yapılabilmesi için 2021 Mali Yılı Bütçesinin Vali, Vali Yrd. Kaymakam Lojmanı Onarımı harcama kaleminde bulunan 8.000,00-TL ödeneğin alınarak Çerkeş Kaymakamlık Lojman Bakım ve Onarımı harcama kalemlerine aktarılması ve İlçeye gönderilmesi vardı. Maddenin görüşülmesinin ardından üyelerin oy birliği ile ilgiyi bütçeyi istenilen harcama kalemine aktarıldı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.