Sumitomo Rubber Ako
Parçalı az bulutlu
  • EURO 7.19
  • DOLAR 6.45

İHH Çocuk tarafından Yapraklı’da, ‘Bed-i Besmele’ Etkinliği gerçekleştirildi

Çankırı’da Yeni Gün Çankırı’da Yapraklı ilçesinde Çankırı Genç İHH Çocuk Birimi (Çankırı İHH Çocuk) tarafından Bed-i Besmele şenliği düzenlendi. Bed-i Besleme geleneğini canlandırmak ve çocukların okula alışma sürecini eğlenceli hale getirmek amacıyla ilk Bed-i Besleme şenliğimizi Yapraklı ilçesi ilkokulundaki miniklerle gerçekleştirildi. Çankırı ili Yapraklı İlkokulu’nda düzenlenen ve birinci sınıf öğrencilerine yönelik yapılan etkinlikte İHH Çocuk […]
Çankırı Gündemi - 26 Ekim 2019 09:21 A A

Çankırı’da Yeni Gün

Çankırı’da Yapraklı ilçesinde Çankırı Genç İHH Çocuk Birimi (Çankırı İHH Çocuk) tarafından Bed-i Besmele şenliği düzenlendi.

Bed-i Besleme geleneğini canlandırmak ve çocukların okula alışma sürecini eğlenceli hale getirmek amacıyla ilk Bed-i Besleme şenliğimizi Yapraklı ilçesi ilkokulundaki miniklerle gerçekleştirildi.

Çankırı ili Yapraklı İlkokulu’nda düzenlenen ve birinci sınıf öğrencilerine yönelik yapılan etkinlikte İHH Çocuk Gönüllüleri, öğrencilerle el-yüz boyama, halat çekme gibi oyunlar oynadı ve müzik eşliğinde palyaço ile doyasıya eğlendiler.

Etkinliklerin çok verimli geçtiğini ifade eden Çankırı İHH Çocuk sorumlusu Şeyma Eski, “Bed-i Besmele Osmanlı zamanında çocukların okula alışması için yapılan bir etkinlikti. Biz de bu kültürü günümüze taşımak için bu şekilde bir etkinlik yaptık. Etkinliğimizin içeriğinde el boyama, halat çekme, yüz boyama gibi oyunlar oynuyor müzik eşliğinde palyaço ile çok eğlenceli şekilde güzel vakit geçiriyor.” ifadelerine yer verdi.

Etkinlik sonunda çocuklara içerisinde kalem kutusu, kalem, resim defteri vb. kırtasiye malzemeleri bulunan hediye paketleri verilerek, okula alışmalarına yardımcı olacak bilgiler verdiklerini söyleyen Eski, desteklerinden dolayı İlçe Milli Eğitim Müdürü’ne ve sınıf öğretmenine teşekkür ettiklerini ifade etti.

Bed-i Besmele nedir?

Osmanlı’da çocuklar dört-beş yaşına geldiklerinde ilk mektebe yani ilkokula başlarken düzenlenen merasime “bed-i besmele” veya “âmin alayı” adı verilirdi. Bu törenler sayesinde çocuk, aile içinde olduğu gibi cemiyette de yeni bir statü kazanırdı. Bu merasimlere verilen büyük ehemmiyet, İslâmî terbiye anlayışında mektebe ve öğretmenlere verilen değeri açıkça ortaya koyardı.

Bu haber 2436 kez okundu.
Çankırı Gündemi - 09:21 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by