DOLAR 19,0513 0.09%
EURO 20,6853 0.87%
ALTIN 1.198,680,97
BIST %
BITCOIN 5468951,52%
Çankırı

KAPALI

05:36

İMSAK'A KALAN SÜRE

İl Genel Meclisi Şubat ayı birleşimleri devam ediyor
159 okunma

İl Genel Meclisi Şubat ayı birleşimleri devam ediyor

ABONE OL
3 Şubat 2023 18:42
İl Genel Meclisi Şubat ayı birleşimleri devam ediyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çankırı’da Yeni Gün

İl Genel Meclisi’nin Şubat ayı birleşimlerinin üçüncüsü dün İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Çıbık başkanlığında gerçekleştirildi.

Gerçekleştirilen birleşim 2 gündem maddesinden oluştu. Açılış ve yoklamanın ardından 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunun 12. Maddesinin 5. Fırkasına dayanılarak hazırlanmış olan Taşınmaz Kültür Varlıklarının Korunmasına ait katkı payına dair yönetmeliğin 7. maddesi uyarınca, 2019-2022 tarihlerini kapsayan kaynak verilen projeler hakkında incelemesini tamamlayan Plan ve Bütçe, İmar ve Bayındırlık, Eğitim, Kültür ve Sosyal Hizmetler, Tarım ve Köylere Yönelik Hizmetler ile Çevre ve Sağlık Komisyonlarınca hazırlanan ortak rapor görüşüldü.

Raporu Bayram Ulusoy sundu. Ulusoy’un sunduğu raporda şu ifadeler yer aldı:

“Belediyelerin, İl Özel İdarelerinin ve Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlıklarının görev alanlarında kalan Kültür Varlıklarının korunması ve değerlendirilmesi amacıyla kullanılmak üzere 1319 Sayılı Emlak Vergisi Kanununun 8. ve 18. maddeleri uyarınca;  mükellef hakkında tahakkuk eden Emlak vergisinin %10 nispetinde, Taşınmaz Kültür Varlıklarının Korunmasına Katkı Payı tahakkuk ettirilmekte ve ilgili Belediyesince, Taşınmaz Kültür Varlıklarının Korunmasına ait Katkı payına dair Yönetmeliğin 6.maddesi uyarınca, tahsil edildiği ayı takip eden ayın 10. gününe kadar İl Özel İdareleri veya Büyükşehirlerde Yatırım İzleme ve Koordinasyon başkanlıklarına bir bildirimle beyan edilerek aynı süre içerisinde Katkı payı hesabına yatırılmaktadır.    Aynı Yönetmeliğin 7. maddesinin 1. bendinde, “Katkı payı hesabında toplanan tutar, taşınmaz kültür varlıklarının korunması ve değerlendirilmesi amacıyla hazırlanan planlama, proje, uygulama ve kamulaştırma işlerinde kullanılmak üzere, proje sahibi il özel idaresine, yatırım izleme ve koordinasyon başkanlığına ve il sınırları içindeki belediyelere vali tarafından aktarılır ve harcamalar Vali tarafından denetlenir.

Yaptığımız incelemede;  Söz konusu kanun ve yönetmelik uyarınca belediyelerden tahsil edilen ve edilemeyen katkı payı tutarları, her yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nce İl Özel İdarelerine yazı yazılarak bilgi istenmekte ve takip edilmektedir. Emlak vergisi gelirlerinden %10 katkı payını İl Özel İdarelerine Yatırmayan belediyelere yazı yazılmakta, yatırmayanların yatırmadıkları tutarları İller Bankası paylarından kesilmekte İl Özel İdaresinde mevcut hesaplara yatırılmakta olduğu görülmüştür.

Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunun 12. maddesinin 5. fıkrasına dayanılarak hazırlanmış olan Taşınmaz Kültür Varlıklarının Korunmasına Ait Katkı Payına Dair Yönetmeliği uyarınca, 2019-2022 tarihlerini kapsayan kaynak verilen projeler hakkında araştırmaya ait hazırlanan 13.01.2023 tarihli komisyon raporu okunarak 03.02.2023 tarihinde meclisin bilgisine sunulmuştur.

Gündeme ek madde olarak. “İlimiz İlçelerine bağlı köylerde katı atıkların toplanması işinin 5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanunu’nun 64. maddesi gereğince Merkez ve İlçe Köylere Hizmet Götürme Birlikleri marifetiyle yaptırılması ve işin yapılabilmesi için Hizmet Birlikleri ile İl Özel İdaresi arasında düzenlenecek protokolü imzalamak üzere İlimiz Valisi’ne yetki verilmesi konusunun incelenip değerlendirilmek üzere; 5302 Sayılı İl Özel İdaresi Kanununun 16. maddesi ile İl Genel Meclisi Çalışma Yönetmeliğinin 20. maddesi gereğince İmar ve Bayındırlık, Plan ve Bütçe, Tarım ve Köye Yönelik Hizmetler, Çevre ve Sağlık, Eğitim Kültür ve Sosyal Hizmetler Komisyonlarına havalesine, komisyonlar çalışmalarını tamamladıktan sonra hazırlanacak raporun İl Genel Meclisine sunulmasına”.

Rapor oy birliğiyle kabul edildi.

Muhabir: Şeyma Nur Duran

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.