DOLAR 32,3607 0.17%
EURO 34,4602 -0.71%
ALTIN 2.437,27-0,95
BIST %
BITCOIN 2180608-4,75%
Çankırı
12°

PARÇALI BULUTLU

16:50

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

sabanci.png
sabanci.png
353 okunma

İlimizde 32. Ahilik Haftası Kutlamaları Gerçekleştirildi

ABONE OL
18 Eylül 2019 19:36
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çankırı’da Yeni Gün
32. Ahilik Haftası Yaran Kültürü kutlamaları 17 Eylül 2019 salı günü sabah namazına müteakip çorba ikramı ile 06:00 Çankırı Sultan Süleyman Camii (Büyük camii) avlusunda başladı.
Çankırı Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanlığı tarafından saat 09:00’da Atatürk Anıtı’na çelenk konulması ile devam eden program saat 10:00’da yüzüncü yıl kültür merkezi’nde sürdü.
Programa Çankırı Valisi Hamdi Bilge AKTAŞ, Çankırı Milletvekilleri Muhammet Emin AKBAŞOĞLU, Salim ÇİVİTCİOĞLU, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Hakan TUNÇ, Belediye Başkan Vekili Muhammet Yavuz İNCİ, Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan AYRANCI, Vali Yardımcısı Abdullah ASLANER, Vali Yardımcısı Vekili Mustafa Emre KILIÇ, İl Emniyet Müdürü Saadettin AKSOY, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hıdır AYÇİÇEK, İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa ÇIBIK, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Hasan YILDIZ, Çankırı Ticaret İl Müdürü Mehmet Ali YARANBAŞI, daire amirleri, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Osman KARADENİZ ile Yönetimi, STK temsilcileri, esnaflar ve vatandaşlar katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından, protokol konuşmaları yapıldı.
Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Osman Karadeniz açılış ve selamlama konuşmasını yaptı, konuşmasında Karadeniz, Dürüstlüğün, sevginin, dostluğun, yardımlaşmanın, hoşgörünün, bilginin ve dayanışmanın sanat ile birleşimi olan Ahiliğin, Anadolu halkının ekonomik ve kültürel hayatında önemli bir yeri bulunmaktadır.
Ahilik, belli bir süre, bir iş basamağında kalmak suretiyle olgunlaştırmayı, yamak-çırak-kalfa-usta şeklinde sıralanan yükselmeyi ve bu basamakların her birinde baba-evlat ilişkisi içerisinde öğreticisine candan bağlanmayı, sanatı, ahlaki ve mesleki temellere oturtmayı amaç edinmiştir.
Ahilik; Arapça ”kardeşim” anlamına gelen “Ahi” kelimesinden gelmektedir. Ahi diye anılan kişi kesin olarak bir sanat, ticaret ya da bir meslek sahibidir. Bununla birlikte Ahiler sanat ve mesleklerini öğrenirken yiğitlik, mertlik, cömertlik gibi unsurları bünyesinde barındıran ve adına fütüvvetçilik denilen kurallar ve ahlaki nitelikleri de öğrenirlerdi.
Ahilik; İşe saygıyı, çalışkanlığı, yardımlaşmayı ve haksızlığın cezalandırılmasını ilke olarak kabul eder. Günlük hayatta hala kullandığımız pabucun dama atılması deyimi de Ahilik kültürünün günümüzdeki uzantısıdır. Esnafı kaliteli mal üretmeye teşvik eder ve yapılan üretimi sürekli olarak denetler. Dama atılan pabuç , standardın altındaki kalitesiz üründür ve bu ürünü yapan ustaya uygulanan cezalandırma işlemidir.
Bu yönüyle ahilik kurumunun, üretici-tüketici çıkar ilişkilerini, birbirleriyle sürtüşmeye düşmeyecek şekilde ayarladığını görürüz.
Ahilik, kendi ticari çıkarını diğer meslektaşlarından üstün tutmayan, yani müşterisine : “ben siftah ettim komşum daha siftah etmedi” diyerek, müşterisini komşusuna yönlendiren esnaf tipini oluşturan bir kurumdur.
Çırak-Kalfa-Usta hiyerarşisi bulunan ahilikte liyakat esastır. Belli bir süre, bir iş basamağında kalarak olgunlaştırılan ve ehil oldukları tespit edilenler bir üst basamağa yükselebilir. Kalfalıktan ustalığa geçiş törenle gerçekleştirilir. Ahilere has olan bu törene ŞED KUŞATMA töreni denir. Yüksek rütbeli yöneticiler ile dönemin büyük ahi bilgelerinin katıldığı bu törende kalfanın beline ŞED yani kuşak sarılmak suretiyle ustalığa yükseltilir, böylelikle AHİ unvanını alır.
Ahi olan kişinin üç şeyi hep açık, başka üç şeyide hep kapalı olmalıdır.
Açık Olması Gerekenler
Ahinin eli açık olacak :Yoksullara düşkünlere yardım etmek için
Kapısı açık olacak :Gelen misafiri ağırlamak için
Sofrası açık olacak :Yoksullara, düşkünlere, konuklara yemek ikrem etmek için
Kapalı Olması Gereken Üç Şey
Gözü bağlı olmak : Kimsenin ayıbını görmemek, kimseye kötü gözle bakmamak için Beli bağlı olmak : Kimsenin, ırzına namusuna, haysiyet ve onuruna kötülük etmem için.
Dili bağlı olmak : Kimseye kötü söylememek, kimse hakkında iftira etmemek, kovculuk yapmamak için.
Böyle güzel ilkelerle doğan Ahilik Kurumu, Osmanlı döneminde lonca teşkilatları olarak yaşatılmış, Cumhuriyetimizin kuruluşuyla birlikte esnaf teşkilatlarımız, yasal düzenlemelerle çalışmalarına devam etmiştir. Bugün peştamal kuşanma yerine diploma verilmekte, esnafın ve çalışan kesimlerin sosyal güvenlikleri Devletimizin sosyal güvenlik kurumları aracılığıyla sağlanmaktadır.
Esnafın ve çalışanlarının hakları Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlikleri ve Konfederasyonlarca korunmaktadır. Ahilerin kurduğu esnaf ve sanatkar birliklerinin koyduğu ana ilkeler, daha sonraları bu alanda hazırlanan yasaların ve tüzüklerin temelini oluşturmuştur.
Günümüzde, esnaf ve sanatkarların oluşturduğu, kurumlar; Ahiliğin insana değer veren, dayanışmayı özendiren ve adaleti amaçlayan temel ilkelerinden yararlanmakta, insanlığın ortak erdemleri olan sevgi, bilgi, dostluk, adalet ve dayanışma gibi değerlere önem vermektedir.
İlimizin sosya – kültürel yapısı üzerinde önemli yeri olan Yaran geleneğinin kökeni de Ahilik kültürüne dayanmaktadır.
Bu Kültürün Çankırı’mızda tüm canlılığı ile yaşatılmasını sağlayan yaran derneklerine ve tüm yaranlara şükranlarımı sunarken, Ahiliğin kurucusu, esnaf teşkilatımızın ilk lideri Ahi EVRAN hazretlerini vefatının 758 ‘ci yılında şahsım ve camiam adına minnet, şükran ve rahmetle anıyorum. İlimizde bu yıl 32’ncu kez kutladığımız Ahilik Kültürü Haftasının hayırlara vesile olmasını diler hepinize saygılarımı sunarım.”diyerek sözlerine son verdi.
Karadeniz’in ardından Çankırı Belediye Başkan Vekili Av. Muhammet Yavuz İnci konuşması için kürsüye davet edildi. İnci, “Öncelikle Çankırı Belediye Başkanımız Sayın İsmail Hakkı Esen Bey’in tüm katılımcılara ve özellikle de Çankırı esnafına selam ve sevgilerini ileterek konuşmama başlamak istiyorum.
Ahilik, Ahlakın, doğruluğun, kardeşliğin, yardımseverliğin kısacası bütün güzellik ve meziyetlerin birleştiği bir KÜLTÜR’ dür. Türk esnafının hayat anlayışına ve dünya görüşüne uygun olması sebebiyle daha çok esnafarasında gelişmiş olmakla birlikte; esnaf dışında da çeşitli meslek erbabını bünyesinde barındıran Ahi-evran-ı Veli önderliğinde Anadolu da, Anadolu dışında,
Balkanlar, Ortadoğu ve Kafkaslara kadar yayılan sivil bir yapılanmanın adıdır.
Daha geniş bir açıdan bakacak olursak, Ahilik; bir yandan tek tek fertlerin ahlaki erdemleri bakımından donanımları onları iyi birer birey yapmayı amaçlayan, öte yandan da bireylerin oluşturduğu aileden, millete ve hatta topyekûn insanlık âlemine varıncaya kadar bütün toplumsal yapıların huzurlu müreffeh, barış ve esenlik içinde yaşamalarını hedef kılan amaç ve çalışma tarzı açısından topluma hizmet sevdasıve aşkıyla bir tür özel yönetmelik sayılabilecek Ahi şecere ve fiituvvemameleri ile belirlenmiş iş, meslek-ahlak disiplini; şeyh-usta-kalfa-çırak-yamak hiyerarşisi doğrultusunda çalışmayı bir tür ibadet telakki eden sınai, ticari, askeri, ekonomik, toplumsal, eğitsel ve kültürel faaliyetlerde bulunan bir sivil toplum kuruluşudur.
Ahilik; toplumda yaşayan fertleri birbirine yaklaştırmak ve aralarında dayanışma kurulmasını sağlamaktır,
Ahilik; birlik ve dayanışmayı sağlayan en önemli unsurdur. Türklerin Anadolu ‘da bin yıldan beri yaşamaları “ahilik” sayesinde olmuştur.
Ahilik; din, dil, ırk ve cinsiyetfarh gözetmeyen, herkese eşit muamele yapılan bir anlayışın simgesidir.’ dedi.
İnci’nin ardından konuşmalarını yapmak üzere Çankırı AK Parti Milletvekili Salim Çivitvioğlu kürsüye davet edildi. Çivitcioğlu, “iş öğrenmenin ana kaynağı temel unsurlarından olan Ahilik hala Çankırımızda yaşamakta ve yaş atılmakta tabii Küçük şehir olmamızın bir şekilde bize katkısıdır bu, İnşallah bu şekilde devam edecek.
Çünkü küçük şehirlerde insanlar genelde birbirlerini çok iyi tanırlar bilirler esnaflarıyla ticaret yaparlar giderler gelirler ama tabii ki büyüyen ve gelişen Türkiye ile markalaşma her ilimizde olduğu gibi Çankırı’da da yavaş yavaş yer almakta, ama şunu da hepimiz biliyoruz evde örnek veriyorum şeker kalmadığında, tuz kalmadığında, un kalmadığında Hele ki Kredi kartımızda da boşluk yoksa hemen gideriz bakkala sonsuz kredimiz olan bakkaldan onları alırız orayada notunu yazdırırız deriz ki ay başı geldiğinde ve buna ödeyeceğiz.
Onlar bizim başımızın tacı onlar bizim çocukluğumuzun çok büyük hatıraları inşallah onların yaşamasında ve yaşatılmasında hep beraber el birliğiyle devam edeceğiz.
Tabii ki çıraklık kalfalık ustalık bu dönemleri özümseyerek öğrenerek yaşatılan kurumda ahilik kurumu bunu bu dönemde belki okullarımızda diploma anlamında bir farklı oluyor ama amaç burada sadece diploma almak olmamalı işi öğrenmeyi merak etmeyi, insani münasebetleri öğrenmeyi müşteri ilişkilerini öğrenmek, müşteriyi çekebilecek hassasiyetleri nelerdir onun üzerinde durmak bana göre ahiliğin en önemli öğretisi.”dedi.
Çivitcioğlu’nun ardından AK Parti Gurup Başkanvekili Çankırı Milletvekil Av. Muhammed Emin Akbaşoğlu konuşma yaptı, konuşmasında, “Gerçekten güzel bilgiler verilmiş olundu Ahilikle ilgili Ahilik ve Yaranlığın ocağa olan Çankırımızdayız ahilik kardeşlik birlik beraberlik yararlılık, dostluk demek. Bu en güzel örneklerinin yaşandığı illerden bir tanesinde Çankırımızdayız hakikaten muazzam bir kültüre büyük bir medeniyete biz öncülük yapmışız insanlık tarihi çerçevesinde Buhara’dan Semerkand’dan, Selçuklu’ya Selçuklu’dan Osmanlı’ya Osmanlı’dan Cumhuriyete devam edegelen bir önemli kültür ve medeniyetin sancaktarı ve bayrakları olan bir milletin geleceğiz, torunlarıyız ve temsilcileriyiz.
Günü sadece dün de bırakmamak bugüne de yarınları taşımak gerekiyor onun için yeni bir paradivayla yeni bir yaklaşımla bu her şeyin özür ve özeti anlamında bütün medeniyetimizin adeta mayası anlamındaki ahilik ve yaranlığın bütün insanlık için daha güzel yerlere gelmesine vesile kılacak şekilde sistematik bir yapı çerçevesinde Bir nizam-ı alem düşüncesi içerisinde küresel düzen anlamında acaba bize yüklediği sorumluluklar nelerdir bu zaviyeden de meseleyi değerlendirmek sohbetiyle her bir meselenin yerel ulusal bölgesel ve küresel anlamda 4 boyutlu 4 basamaklı yansımalarını hep beraber hem mutlaka gündeme getirmemiz gerekiyor.”dedi.
Akbaşoğlu’nun konuşması sonrasında Çankırı Valisi Hamdi Bilge Aktaş kğnuşma yapmak üzere kürsüye davet edildi. konuşmasında Aktaş,”Ahilik Haftamız münasebetiyle buradayız. Ahilik, Milletimizin temellerinden biridir. Uzun yıllardan beri ülkemizde kutlanmaktadır. Ancak İlimiz ölçeğinde ahiliğin yarenlik olarak tecelli ettiğini görüyoruz. Bu daha hoş bir anlam ifade ediyor. Yarenlik; kardeşlik dostluk demek. İnsan, kendi kardeşini kendi seçemiyor. Kendi dostunu kendi seçiyor. İlimiz böyle bir dost kültürünü yakaladığı için çok şanslı. Dostluğun, kardeşliğin tecelli ettiği yarenlik bir ahlak kültürüdür. Yarenliği sonuna kadar destekliyoruz ve destek olmaya devam edeceğiz. Ahilik haftamızın hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
Vali Aktaş’ın konuşmasının ardından Çankırı Oğuz boyları Yaran Ekibi Yaren gösterisi yaptı, Yaran gösterisinin sonrasında Çakırı Endistüri Meslek Lisesi öğrencilerinin hazırlamış olduğu 3 bölümlük Ahiliğin Temellerine anlatan tiyatro gösterisi yapıldı.
Programda, yılın Ahisi seçilen Sefer TEKMEN’e Çankırı Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Osman KARADENİZ tarafından şed kuşatıldı. Ardından yılın ahisine Valimiz Hamdi Bilge AKTAŞ tarafından plaket verildi. Etkinliklere katkısı olanlara plaketlerinin verilmesinden sonra toplu fotoğraf çekimi ile kutlama etkinlikleri, Esnaf konulu fotoğraf sergisi ve Büyük Cami’de pilav ikramıyla son buldu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.