DOLAR 32,4642 0.03%
EURO 34,8119 0.04%
ALTIN 2.478,510,67
BIST %
BITCOIN 2014702-3,19%
Çankırı
15°

AZ BULUTLU

13:09

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

98 okunma

İnsanların geliri yaşam şartlarının çok altında

ABONE OL
24 Aralık 2020 11:15
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çankırı’da Yeni Gün

Çankırı’da Yeni Gün Gazetesi olarak, siyasi partilerin il başkanları ile birlikte 2020 yılı değerlendirmesini yapmak ve güncel konuları ele almak üzere röportajlar yaptık.

Gazetemiz Yazarı Fatih Karamaz tarafından gerçekleştirilen röportajlarda; ülkemizin ekonomik, sosyal ve siyasi durumları siyasi partilerin il başkanlarına soru olarak yöneltilirken 2020 yılında yaşanılanların Çankırı’ya olan etkileri de değerlendirildi.

Yeniden Refah Partisi Çankırı İl Başkanı Muhammed Fatih Müjdeci ile yapılan röportajda; ülkemiz genelinde ve Çankırı’da 2020 yılının nasıl geçtiğine dair konular ele alındı.

“Çankırı teşkilatı olarak memnun değiliz”

Hazine ve Maliye Bakanı’nın Türkiye siyasi tarihinde ilk defa sosyal medya kullanarak istifa ettiğini söyleyen Müjdeci, “Öncelikle 2020 yılında vefat eden şehitlerimize, sel felaketilerine deprem felaketlerinde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet ve kederli ailelerine de başsağlığı temennisinde bulunarak sözlerime başlamak istiyorum. 2020 yılı sağlık açısından, ekonomik açıdan, doğal afetler açısından Dünya için de Türkiye için de çok sıkıntılı bir şekilde geçti. Ülkemizde ekonomik olarak düşünürsek, biliyorsunuz Hazine ve Maliye Bakanı Türkiye siyasi tarihinde ilk defa Instagram gibi sosyal medya kullanarak istifa etti. Halbuki kendisine bu görev sosyal medyadan tevdi edilmemişti. Biz bunu aslında ülkemize ve vatandaşlarımıza yapılmış bir hata olarak görüyoruz. Ekonomi yönetiminde, özellikle yaklaşık dört senedir devam eden faiz ekonomisi; üretimin, istihdamın ve inovasyonun üçüncü plana atılması söz konusu. Yapılan bütçe çalışmalarında özellikle faize yatırım, normal yatırım bütçesinin üçte biri. Örneğin 2021 yılında 180 milyar dolar faiz, 60 milyar dolara yakında bir yartırım bütçesi var. Otomatik olarak 83 milyonun çalışmış olduğu emeklerin hepsi; para baronlarına, siyonizme ve faiz bütçesine ayrılacak. İktidarın yapmış olduğu bu ekonomik hamlelerden dolayı biz bu noktada hem parti olarak hem de Çankırı teşkilatı olarak memnun değiliz” ifadelerine yer verdi.

“İnsanların geliri yaşam şartlarının çok altında”

Mart ayından itibaren Türkiye’de pandemi sürecinin başladığını belirten Müjdeci, “Pandemi şartları Ocak ayı sonundan itibaren dünya gündeminde Mart ayı itibarı ile de Türkiye gündemine tevdi edildi. Bu süreç içerisinde ilk iki ay boyunca Sağlık Bakanlığı ve Fahrettin Koca bey başta olmak üzere başarılı bir yönetim sergiledi. Ama akabinde hem Sağlık Bakanlığı hem de hazine ve maliyede yapılan yanlışla aylık ortalama Türkiye’de 20 bine yakın esnafın icralık olduğu, elektrik faturalarını dahi ödeyemediği, kiralarını ödeyemediği, her ay, her gün gazetelerde haberlerde manşetlerde intihar vakalarının arttığı bir döneme girdik. İnsanların bütçesi yaşam şartlarının çok altında gerçekleşiyor. O sebepten Hazine ve Maliye Bakanlığı da istenilen başarıyı sağlayamadı” şeklinde konuştu.

“Esnaflar iş yapamıyor”

Pandemi sürecinde esnafa destek verilmesi kanaatinde olduğunu ifade eden Müjdeci, “Özellikle biz bu dönemde sosyal devlet anlayışının, eğer ki bir salgın hastalık varsa, bu süreçte esnafa destek verilmesi gerektiği kanaatindeyiz. Eğer dükkanları kapatın diye bir devlet emri varsa tamamı ödenerek kira yardımının yapılması gerekmektedir. Yani 500 lira 1000 lira gibi komik rakamlar değil. Geçen bir basın toplantımızda da ifade ettik. Dedik ki, sizin bu söylediğiniz rakamlar, büyük şehirlerde 750 lira küçük şehirlerde 500 lira komik rakamlar. Sayın Cumhurbaşkanı, zannediyoruz ki ev kiralarının bile 1000 liranın üzerinde olduğundan haberi yok. Bu rakamlarla bir kere dükkan tutmayı bırakın öğrenci evi dahi tutulamayacak vaziyette. Esnafa kira desteği, stopaj desteği verilemedi. Yüzde 18’den yüzde 8’e indirmişsin bunun bir önemi yok. Çünkü insanlar iş yapamıyor. Üçüncüsü şu anda ciro olmadığından dolayı da geçim sıkıntısı çok fazla var. Şartlar şu anda kış ayı ve havalar soğuk. Doğalgazın, elektriğin yanması lazım. Çocukların bir çoğu okula gidemediği için eğitim aksıyor. İnternet desteği verilemedi. EBA’ya 8 GB internet desteği verildi ama 8 GB ile bir gün ders görebilir, 29 gün yine boşa gidiyor. Özellikle ilçelerde, taşralarda ve iç anadolu bölgesinde sıkıntılar büyük. Malumunuz bizim Çankırı’da 370 tane köyümüz var. Örnek verecek olursak, bu köylerde şu anda 3 tane öğrenci yaşasa, taşımacılıkla beraber yaklaşık 1000 öğrenci yapar. Ve bu öğrencilerin bi çoğu şu anda internetteki eğitimden dolayı mağdur vaziyette. Televizyondan verilen bir kısım eğitim var. Ama çekmeyen yerler de var. Bu konuda da maalesef sıkıntı var. Çözüm üretilebilirdi. Maddi bütçe üretilebilirdi” dedi.

“Tabiri caizse ülkemizin kefen parası”

Türkiye’de ihtiyat akçesine dokunulduğunu dile getiren, “2018 ile 2019 yılları arasında normalde Türkiye’nin hazinesinde ihtiyat akçesi var. Yaklaşık 23 milyar dolar gibi bir rakam. Bu, tabiri caizse ülkemizin kefen parası. Savaş esnasında kullanılabilecek bir para. Ama maalesef; faiz, bütçe, beton, çimento ekonomisinden dolayı bu para kullanıldı ve bu paraya dokunuldu. Malum 5’li müteahhite bu para peşkeş çekildi ve ödemeler yapıldı. Bu ödemeler yapıldıktan sonra da, işte bugün yaşanılan pandemide; paramız yok, bütçemiz yok diyerek IBAN numarası verip ‘Biz bize yeteriz Türkiye’m’ kampanyası yapmaya başlanıldı. Biz de seve seve destek verdik ülkemize, devletimize. Ama maalesef aynı samimiyeti iktidar partisinden ve mecliste grubu bulunan 5 tane partiden göremedik” sözlerine yer verdi.

“Eğer gerçekten samimiyseniz, bu paraya dokunmayın”

Mecliste grubu bulunan siyasi partilere seslenen Müjdeci, “2021 yılı bütçesinde 481 milyon 790 bin TL para desteği alacak mecliste grubu bulunan siyasi partiler. Eğer siz gerçekten de samimi iseniz, eğer gerçekten de vatanınızı milletinizi seviyorsanız, bu paraya dokunmayın, hazineye hibe edin. Bu para da havuzda toplansın, vatandaşımıza ve esnafımıza destek olsun. Biz bu görüşteyiz” ifadelerine yer verdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.