DOLAR 30,9397 0.03%
EURO 33,4749 -0.04%
ALTIN 2.010,30-0,06
BIST %
BITCOIN 16137850,43%
Çankırı

AÇIK

06:21

İMSAK'A KALAN SÜRE

109 okunma

“İnternet ortamında cinsel istismardan korunma” konusunda eğitim verildi

ABONE OL
2 Nisan 2021 14:15
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çankırı’da Yeni Gün

Korunma ve bakım altındaki çocukların internet ortamında cinsel istismara uğramasının önlenmesi eğitimi verildi.

Çankırı Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ) tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada, ÇAKÜ Sağlık Kültür Spor Daire Başkanlığı Sağlık Şube Müdürlüğü Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Polikliniği yetkilisi Uzm. Psikolog Elif Ayten tarafından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne bağlı Çankırı Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezi Müdürlüğünde korunma ve bakım altında bulunan 12-18 yaş kız ve erkek çocuklara “İnternet Ortamında Cinsel İstismardan Korunma” konusunda çevrim içi eğitim verildi.

Eğitimde; istismar ve türleri, cinsel istismar, internet ortamında cinsel istismar, çocuk istismarı, çocuk pornografisi, istismarın sonuçları, internette güvenlik ve gençleri bekleyen riskler, internet ortamında riskleri önleme yolları, istismarın ve internet ortamında cinsel istismarın kanunen suçu, sosyal medyada mahremiyet ve başvurulabilecek kurumlar hakkında bilgi verildi” ifadelerine yer verildi.

Çocukların internet ortamında cinsel istismara uğramasının önlenmesi adına koruyucu, önleyici çalışmaların önemini vurgulayan Uzm. Psikolog Elif Ayten, “Şiddet ve cinsellik içeren sitelere kolay erişim, tehlikeli insanlarla iletişim, oyunlara aşırı bağımlılık, çocukların gelişim yaşına uygun olmayan görüntülerle karşılaşıyor olması, kimliği belirsiz ve tehlikeli kişilerce kandırılma ya da taciz edilme ihtimali, her türlü cinsel içerikli konuşma, şaka, teşhir ve röntgencilik, çocuğun cinsel organlarına dokunma gibi tüm davranışlar ve eylemlerin çocuklar açısından riskli olduğu, bedensel veya psikolojik olarak sağlıklarına zarar vererek fiziksel, duygusal, cinsel ya da zihinsel gelişimlerini engelleyerek tüm yaşantılarını etkileyecek ve kalıcı izler bırakacak sonuçlar doğurabileceği üzerinde durdu” ifadelerini kullandı.

Çankırı Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ) tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada, Ayten, güvenli internet kullanımını sağlayabilmek için kimliğinizi ve kişiliğinizi koruyarak TC Kimlik numarası, adres, telefon numarası, okulumuzun adı gibi özel bilgilerimizi ve kendimizin ve yakınlarımızın resimlerini, video görüntülerini yabancılarla paylaşmamamız gerektiği, yabancılarla web kamera kullanarak konuşmamamız gerektiğini de anlattı.

Eğitimin sonunda Ayten, çevremizde kendimizin veya herhangi bir çocuğun ihmal ya da istismara maruz kaldığını düşünüyorsak Rehberlik Servisine, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu İl Müdürlüklerine, Baroların Çocuk Hakları Merkezlerine, Emniyet Müdürlüğü Çocuk Polisi Şubelerine, Hastaneler bünyesindeki Çocuk Koruma Merkezi/ Birimlerine, İnsan Hakları ve Çocuk Hakları örgütlerine başvurabileceğimiz bilgilerini verdi” ifadelerine yer verildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.