pet shop Kedi maması Köpek maması
DOLAR 27,4168 0.36%
EURO 29,1489 0.38%
ALTIN 1.651,050,54
BIST %
BITCOIN 7407462,30%
Çankırı
21°

AZ BULUTLU

16:23

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

148 okunma

İstiklâl Marşı-İstiklal Yolu Paneli gerçekleştirildi

ABONE OL
18 Ekim 2021 09:40
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çankırı Karatekin Üniversitesi 2021-2022 Akademik Açılış yılı dolayısıyla “İstiklâl Marşı ve İstiklâl Yolu” konulu bir panel düzenlendi.

Panelin yöneticiliğini Çankırı Karatekin Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Doç. Dr. İbrahim Akyol yaptı. “Panelin ilk konuşmacısı Kırşehir Âhi Evran Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Doğan “Kabulünün 100. Yılında İstiklal Marşı ve Mehmet Âkif” başlıklı bir konuşma yaptı. Prof. Dr. Ahmet Doğan konuşmasında özetle şunları söyledi:İstiklâl Marşı bağımsızlığın sembolü olduğu gibi Mehmet Âkif de İstiklal mücadelemizin manevi kumandanıdır. İstiklâl Marşı, dünyadaki milli marşlar içerisinde müstesna bir yere sahiptir.

İstiklal Marşı’nı metinlerarası bir okuma ile incelediğimizde “Korkma” ifadesini, tâ Hz. Peygamberimizin Sevr mağarasında Hz. Ebubekir’e “Korkma; Allah bizimle beraberdir” sözüyle beraber okumak gerekir. İstiklal Marşı’nın her bir dizesi bu bağlamda ayrı ayrı incelendiği zaman dönemin hangi ruh halinin yansıması olduğu ortaya çıkmaktadır. Hatta “korkma” sözcüğünü her bir mısraın başına koyarak okuyabiliriz. Böylece şiirin bütünlüğü daha iyi kavranmış olur.” Prof. Dr. Ahmet Doğan, İstiklal Marşı’nın yazılış ve Meclis’te kabul ediliş sürecini de anlatarak konuşmasını tamamladı.

Panelin diğer konuşmacısı Emekli Jandarma Kurmay Albay Dr. Âgah Dolay, “Milli Mücadele Yıllarında Çankırı ve İstiklal Yolu” başlıklı bir konuşma yaptı.  Dr. Âgah dolay konuşmasında özetle şunları söyledi: “Çankırı, Kurtuluş Mücadelesinde lojistik destek sağlama noktasında çok önemli bir yere sahip olmuştur.  Özellikle İnebolu’ya gelen cephanelerin kağnılar vasıtasıyla, İnebolu’dan Küre Dağlarını aşarak Kastamonu’ya oradan da Ilgaz Dağlarını aşarak Çankırı gelmiştir. Çankırı’da toplanan bu cephane yine kağnılarla Kalecik üzerinden Ankara’ya ulaştırılmıştır. Toplam 344 km. olan bu yola İstiklâl Yolu denmektedir. “dedi.

Çankırı’da Milli Mücadele yıllarında yaşanan olayları slayt eşliğinde göstererek anlatan Dr. Âgah Dolay, İstiklal mahkemelerinin Çankırı’da da kurulduğunu ancak yargılayacak bir-iki olay dışında herhangi olaya rastlanmadığını, bunun Çankırı halkının İstiklal Mücadelesine desteğinin tam olduğu anlamına geldiğini söyledi. Refet Paşa’nın Çankırı’ya gelişini, Eskipazar yöresinde Eğri Ahmet isyanını, Çankırı müftüsü Ataullah Efendi’nin Ankara fetvasını destekleyen beyannamesini, Derbent şehitlerini, Çankırı’da sancak-ı şerif huzurunda yapılan yemin merasimi, Çankırı’da kurulan matbaayı ve İstiklâl Yolu çalışmalarını anlattı.

Panelin son konuşmacısı ÇAKÜ Türk Dili ve Edebiyatı bölüm başkanı Doç. Dr. İbrahim Akyol “Milli Mücadele Yıllarında Mehmet Âkif’in Çankırıya Gelişi ve Çankırı Vaazı”nı anlattı. Doç. Dr. İbdrahim Akyol özetle şunları söyledi: Mehmet Âkif Bey, 7 Ekim’de TBMM tarafından Kastamonu ve havalisinde –bugün İstiklal Yolu olarak adlandırılan bölgede- irşad çalışması yapmak, halkın Milli Mücadele’ye destek vermesini sağlamak amacıyla görevlendirilmiştir. Mehmet Âkif, Çankırı mebusu Hacı Tevfik Bey ile birlikte Çankırı’ya gelmiş ve şehirde çeşitli mahfillerle görüşmüştür.  Çankırı Ulu Camiinde 15 Ekim 1920 tarihinde bir vaaz vermiştir. Bugün bu vaazın 101. yıldönümü de güzel bir tesadüf eseri olarak Cuma gününe denk gelmiştir.

Doç. Dr. İbrahim Akyol Mehmet Âkif’in Çankırı vaazının tamamını okudu. İbrahim Akyol konuşmasının sonunda bu vaazın Çankırı Mebusu Hacı Tevfik Bey’in hatıralarından derlendiğini belirterek konuşmasını tamamladı. Panelin sonunda TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop tarafından panelistlere plaket verildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.