DOLAR 30,9811 -0.09%
EURO 33,6488 0.18%
ALTIN 2.015,93-0,10
BIST %
BITCOIN 15999031,15%
Çankırı

PARÇALI AZ BULUTLU

06:21

İMSAK'A KALAN SÜRE

58 okunma

KARA bir yıl oldu

ABONE OL
24 Aralık 2020 09:44
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çankırı’da Yeni Gün

Çankırı’da Yeni Gün Gazetesi olarak, siyasi partilerin il başkanları ile birlikte 2020 yılı değerlendirmesini yapmak ve güncel konuları ele almak üzere yaptığımız röportajda Milliyetçi Hareket Partisi Çankırı İl Başkanı Ahmet Kurt yer aldı.

Gazetemiz Yazarı Fatih Karamaz tarafından gerçekleştirilen röportajda Kurt, 2020 yılında yaşanılan olayların ve pandemi sürecinin Çankırı’ya olan etkilerini ele aldı.

“Tabiri caiz ise KARA bir yıl oldu”

2020 yılının sabır ve imtihan yılı olduğunu söyleyen Kurt, “2020 yılı ülkemiz ve dünya için bir sabır, bir imtihan yılı oldu. Geneli itibariyle doğal afetlerin, talihsiz vahim olayların sıklıkla yaşandığı tabiri caiz ise KARA bir yıl oldu. Elbette dünyada ve ülkemizde yaşanan gerek güzel gerekse kötü olan olaylar ilimizde de hissedildi ve hep beraber gelişmeleri takip ettik. Örneğin farklı illerimizde meydana gelen depremlerde zarar gören insanlarımızın acılarını hafifletmek, yaralarına merhem sürüp onların acı ve kederini paylaşmak adına Belediye Başkanımız Sayın İsmail Hakkı Esen öncülüğünde şehrimizin hayırsever vatandaşlarınca toplanan yardım ve ihtiyaç malzemeleri ilgili yerlere ulaştırıldı. Bu akılda kalan ve bizleri gururlandıran bir durumdur. Zaten millet olmanın gereği de kederde ve kıvançta bir olmak değil midir?” şeklinde konuştu.

“Belediyemizin aldığı tedbirleri de göz ardı etmemek gerekir”

Çankırı’nın koronavirüsten etkilendiğini dile getiren Kurt, “İlimiz de dünya genelinde hâsıl olan bu virüs illetinden etkilendi. Bunu günlük aile içi yaşantımıza, sosyal ilişkilerimize, kamu ile olan iş ve işleyişe, toplumumuzun her alanında etkisini hissettik. Gerek devletin aldığı zaruri tedbirler gerekse ferdi olarak bireylerin hassasiyetleri doğrultusunda aldıkları tedbirler günlük ve sosyal hayatı derinden etkilemiş, sosyal bir varlık olan insanın bu sosyalliğini en aza indirgemiştir. Bu salgın sürecinin olağan etkisi olmakla beraber, maalesef bunu kabullenmek ve alınan tedbirlere riayet etmekten başka yapacak bir şey kalmamıştır.  Fakat çok şükür ki Müslüman Türk toplumunun genetik kodlarında yer alan yardımlaşma, büyüğe saygı, vefa gibi diğer toplumlarda olmayan hasletlerimizin gereği olarak; aile büyüklerimizin, yaşlılarımızın, kimsesi olmayan vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamak üzere valilik bünyesinde kurulan Vefa Destek Masası ve sivil toplum kuruluşlarımızın konu ile ilgili gönüllü çalışmaları ve devletimiz tarafından görevlendirilen kamu görevlileri marifetiyle yardıma ihtiyacı olan insanlarımızın mağduriyetleri giderilmeye çalışılmıştır. Bunların yanı sıra Çankırı Belediyemizin aldığı tedbirleri de göz ardı etmemek gerekir. Örneğin vatandaşlarımızın toplu halde kullandıkları parklar, banklar, pazar yerleri, banka ATM’leri belediyemiz ekiplerince periyodik olarak dezenfekte edilmektedir. Bu işlemler kamu kurum ve kuruluşları, ibadethanelere de yine belediyemizin ilgili ekiplerince yapılmaktadır. Malum salgın sürecinde ve soğuyan havalarla birlikte sokakta yaşayan hayvanların ihtiyaçları da yine belediyemiz tarafından karşılanmakta, onlar da unutulmamaktadır” ifadelerine yer verdi.

“Sağlık çalışanlarının özverili çalışmaları takdire şayan”

Alınan tedbirlerin harfiyen yerine getirilme çabası içerisinde olunduğunu söyleyen Kurt, “İlimiz genelinde salgın ile mücadele durumuna baktığımızda, kamu kurum ve kuruluşları devletin ve il hıfzıssıhha kurulunun aldığı tedbirleri harfiyen yerine getirme çabası içerisindedirler. Özellikle sağlık çalışanı arkadaşlarımızın özverili çalışmaları takdire şayan olup; ben şahsım ve tüm teşkilatım adına hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Kurumlarımızın yanı sıra esnaf ve vatandaşlarımız da bu virüsle ilgili olarak Maske-Mesafe-Hijyen kurallarına mümkün mertebe özen göstermektedir. Tabi salgının ilk zamanlarında biraz hafife alınsa da zaman içerisinde sevdiklerimizin, tanıdıklarımızın vefat haberleri sıklaştıkça bu işin vahameti ve ciddiyeti daha anlaşılır hale geldi. Bu anlayışla beraber bireysel olarak vatandaşlarımızın hassasiyetleri de arttı. Bu vesile ile tekrar hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.