DOLAR 32,2610 0.12%
EURO 34,9336 0.18%
ALTIN 2.419,40-0,07
BIST 10.479,16-1,86%
BITCOIN 2193069-0.9576%
Çankırı
17°

HAFİF YAĞMUR

12:48

ÖĞLEYE KALAN SÜRE

163 okunma

“Kitap okumak zekayı kibarlaştırır”

ABONE OL
17 Mart 2021 14:46
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çankırı’da Yeni Gün

“Yarenler Okuyor Projesi” tanıtım toplantısı dün  Çankırı Valiliği Sosyal tesislerinde düzenlenen tanıtım programı ile kamuoyu ile paylaşıldı. Toplantıya Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, Çankırı Vali Yardımcısı Abdullah Aslaner , Çankırı İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk, Milli Eğitim Müdürlüğü Yöneticileri, okul müdürleri ve basın mensupları katıldı.

Milli Eğitim Müdürlüğü kurum yöneticileri ile yapılan değerlendirme toplantısında, kurumca yapılan ve yapılacak bir çok çalışmanın yanı sıra,  2021 yılında Çankırı  genelinde, okuma alışkanlıklarının arttırılmasına yönelik çalışmalar yürütülmesi ana tema olarak belirlendiği vurgulandı. Bu hedef doğrultusunda, hayatın her safhasında kitap okuyan, okuma kültürüne sahip, düşünen, üreten, eleştiren, öğrenmekten ve bilgiden kaynaklanan “huzur” ortamına ulaşmış, duyarlı bireylerden oluşan bir toplum oluşturulması amaçlandığı belirtildi.

Çankırı İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından “Yarenler Okuyor Projesi” özellikle aile içerisinde kitap okuma alışkanlığının, bir kültür haline dönüşmesine  yönelik uzun soluklu bir proje olarak açıklandı.

“Toplumda okumaya, yazmaya ve düşünmeye olan ilgiyi artırmayı hedefliyoruz”

Çankırı İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada, “Proje kapsamında; öğrencilerin yaş seviyelerine uygun kitap seçimi, okullardaki kütüphane sayılarının arttırılması, mevcut kütüphane içeriklerinin zenginleştirilmesi, okullarda bulunan 130 bin  kitaba ilave olarak  2.329 adet kitap desteği, yazar ve şairlerle okurların buluşturulması, şiir seslendirmeleri, engelli bireyler için sesli kitap çalışmaları, farklı mekanlarda kitap okuma etkinlikleri, okullarda 20 dakikalık  kitap okuma saatlerinin planlanması, şiir, öykü ve deneme yazma yarışmalarının düzenlenmesi, tanıtım videoları, kitap ayraçları, görsel materyallerin hazırlanması, sosyal medyada farkındalık çalışmalarının yürütülmesi  gibi bir çok başlık yer almaktadır” ifadelerine yer verildi.

Çankırı İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada, “İlimiz genelinde her akşam 20.00 -20.30 saatleri arasında, evlerde kitap okunmasını bir kültür haline getirebilmek, projenin hedefleri arasındadır. Proje kapsamında; toplumda okumaya, yazmaya ve düşünmeye olan ilgiyi artırmayı hedefliyoruz. İl merkezi ve ilçelerimizde bulunan tüm kurum ve  kuruluşlarımızın yöneticilerinin, velilerimizin, evlatlarımıza kitap okuma alışkanlığının kazandırılması yönünde sözü olan her bir bireyin “Yarenler Okuyor” projesine destek vermesini ve evlatlarımıza rol model olmalarını bekliyoruz” ifadelerine yer verildi.

Çankırı İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk’ün konuşmasının ardından Çankırı Valisi kürsüye çıkarak okuma alışkanlığının ne kadar değerli olduğunu ve Çankırı’nın bu alışkanlığı benimsemesi gerektiğini vurguladı.

“Okuma alışkanlığının yetersizliği günümüz dünyasının kanayan yarası”

Çankırı Valisi Abdullah Ayaz tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada, “Çok önemli bir projenin başlangıcını yapmak için bir aradayız. Okuma alışkanlığının yetersizliği günümüz dünyasının kanayan yarası. Bu projede elimizden gelen desteği sunmaya hazırız. Her talepte yanınızda olduğumuzu bilmenizi isterim. Ülke genelinde kişi başına günlük 3 saat televizyon izlenme oranına karşılık kişi başı 1 dakika kitap okuma süresi yeterli değil. İnsanlarımız sosyal medya ve internet ile çok vakit geçiriyor, bu durum bizleri kitaplardan uzaklaştırıyor. Küçük yaşlarda okuma alışkanlığının çocuklarımıza kazandırılabileceğine inanıyorum. Bu sebeple çocuklarımıza örnek teşkil etmesi bakımından “Yarenler Okuyor Projesi”ne fazlasıyla kıymet veriyorum. Bu projeyi başlayıp bırakılacak bir proje olarak görmüyorum, projeyi sürekli canlı tutmak amacındayız. Görev sürem boyunca en çok önem verdiğim konu çocuklarımıza okuma alışkanlığının kazandırılması olacaktır. Okullarımızda yapılacak olan etkinliklere bizzat gelip destek vermek istiyorum. Projenin hayata geçmesinde emek veren başta İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz idarecileri olmak üzere bütün kurumlarımıza teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verildi.

Çankırı İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada, “Proje kapsamında temin edilen kitaplar öğrencilerimize ulaştırılmak üzere okul müdürlerine teslim edildi.  Sosyal medyada farkındalık oluşturması için hazırlanan ilk Twitter görseli ” İlimize #yarenlerokuyor projesinin hayırlı olması dileğiyle. Kitap okumak zekâyı kibarlaştırır (Cemil Meriç)”notu ile  Sayın Valimiz Abdullah Ayaz tarafından paylaşıldı.

Sayın Valilimizin önderliğinde başlatılan ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünce yürütülecek  “Yarenler Okuyor” isimli projenin,  şehrimize, eğitim ailemize hayırlı olmasını diliyor, Yarenleri projeye sahip çıkmaya davet diyoruz. Destek amaçlı okuma etkinliği görsellerinizi  #yarenlerokuyor etiketi ile paylaşabilirsiniz” ifadelerine yer verildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.