DOLAR 30,9808 -0.09%
EURO 33,6461 0.16%
ALTIN 2.014,13-0,19
BIST %
BITCOIN 15997870,73%
Çankırı

PARÇALI AZ BULUTLU

06:21

İMSAK'A KALAN SÜRE

69 okunma

Korkutan yangın

ABONE OL
18 Kasım 2020 09:23
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çankırı’da Yeni Gün

Dün Çankırı’da çıkan baca yangını korkuttu.

Çankırı Cumhuriyet Mahallesi Namık Kemal Parıltı Caddesinde bulunan Abalı İşhanı’nın kalorifer dairesinin bacasında çıkan yangın sokağı dumana bürüdü.

Vatandaşlar tarafından Çankırı Belediyesi İtfaiye Müdürlüğüne haber verildi. Kısa sürede yangın yerine ulaşan Çankırı Belediyesi itfaiye Müdürlüğü ekipleri yangına müdahale etti.

Saat 14.15 sularında başlayan yangının sebebinin apartman yöneticiliğinin bacayı temizletmemesi olduğu söylendi.

Çankırı Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü Vardiye Amiri Emre Uğur yangın hakkında yaptığı açıklamada, “Binanın kalorifercisi kalorifer kısmını yeni yakmış bu gün bacanın temizlenmemesi nedeniylede baca kurumlarının alevlenmesiyle duman ve yanmaya maruz kalmış. Şu an ekiplerimiz müdahile etti her hangi bir sorun yok. Tahliye işlemleride yapıldı.Yukarı ser kapanı açıldı ve duman tahliyesi yapılıyor. Maddi hasarın dışında can kaybı yok. Apartman yöneticisine ve vatandaşlar uyarıldı. Vatandaşlar tedbir alacak.

Binanın bacası bir yıldır temizlenmiyormuş o yüzden zaten baca kurum bağlamış geçen yılki kurumların temizletilmesi gerekiyor. Belediye tarafından her sene anons ediliyor vatandaşlar uyarılıyor. Her sene katı yakıtla yakılan bacaların 6 ayda bir temizletilmesi gerektiği belirtiliyor. Ama vatandaş bu yapılması gerekene uymamış. Baca kurumlarının temizlenmemeside yangına sebebiyet vermiş. Şu anda maddi hasarın dışında herhangi bir maddi hasar yok. Arkadaşlarımız dairelerde hasar yanma benzeri şeylerin olup olmadığını kontrol ediyor. Şu ana kadar da dairelerde her hangi bir problemle karşılaşılmadı” dedi.

BACA TEMİZLİĞİ NEDEN GEREKLİDİR?

Baca bakımı ve temizliği, yangından korunma tedbirleri arasında önemli bir yer tutmaktadır. Türkiye’de her yıl bina yangınlarının % 20’si temizlenmeyen bacalardan ileri gelmektedir. Bacalar temizlenmediği ve yakıcılar doğru yere kurulmadığı zaman, yakıtlar eksik ve verimsiz yanmaktadır. Eksik yanma sonucu oluşan kirli gazlar ve partiküller baca tıkanmasına neden olmaktadır. Baca gazının geri tepmesi ve karbonmonoksit gazının ortama yayılmasından dolayı zehirlenmeler oluşmaktadır. Bu nedenle baca temizliği yapılsa dahi lodoslu havalarda soba yakılmamalı ve yanıyorsa söndürülmelidir. Katı (Kömür) ve Sıvı Yakıtlı Baca Temizliği Kalorifer ve soba bacalarının kışa girmeden ve kış ortası olmak üzere yılda 2 defa temizlenmesi gerekmektedir. Yapılan temizlik sonrası yakıt daha randımanlı yanarak tasarruf sağlanır, çevreye atılan karbon monoksit oranı düşer. Özellikle soba bacalarının neden olduğu karbon monoksit zehirlenmeleri önlenmiş olur ve baca yüzeylerinde ziftlenmeler önleneceği için baca tutuşmasının sebep olacağı yangınlar da önlenmiş olur. Kalorifer bacalarının yanı sıra kazan alev borularının temizlenmesi, kazanla baca arasındaki yatay duman kanallarının da temizletilmesi ihmal edilmemelidir. Gerek kalorifer gerekse soba bacalarının periyodik olarak temizletilmesiyle % 15- 30 oranlarında yakıt tasarrufu sağlar. Sobalarla İlgili Önemli Hususlar Kışın gelmesiyle birlikte özellikle soba kullanılan evlerde yangın ve zehirlenme riski bir miktar daha artmaktadır. Sobaların içinde en risklisi kömür sobalarıdır. Ayrıca birde kalitesiz kömür kullanılırsa bu risk daha da artar. Usulüne göre yakılmazsa verimli yanma sağlanamayacaktır. Boru ve bacalar tekniğine uygun değilse iyi çekiş yapamayacak; gerekli temizlik yapılmazsa bacanın çekmesi, sobanın yanması problem olacaktır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.