DOLAR 32,3607 0.17%
EURO 34,4602 -0.71%
ALTIN 2.437,27-0,95
BIST %
BITCOIN 2183780-4,56%
Çankırı
°

16:50

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

sabanci.png
sabanci.png
432 okunma

Köse, “Türkiye Avrupa Birliği’ne girecekti”

ABONE OL
10 Aralık 2019 19:50
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çankırı’da Yeni Gün

CHP Kadın Kolları Başkanı Fatma Köse, Çankırı Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanlığını ziyaret etti.

Çankırı CHP İl Başkanı İlhan Tekin basın açıklaması öncesi bir konuşma gerçekleştirdi. Tekin, “Türkiye genelinde 24 ilde CHP’nin programını açıklamak ve halka, halkın isteklerine daha iyi ulaşabilmek için ülke genelinde bir çalışma başlatıldı. Bundan birkaç gün önce 4 kişilik bir gurup olarak Cumhuriyet Halk Partisi Adana, Balıkesir, Hatay ve Antalya vekillerimiz Çankırı’ya geldi. Birlikte kanaat önderlerini, iş adamlarını ve esnaflarımızı gezdik. Partimizin programını Türkiye genelindeki siyasi duruma ekonomik duruma bir göz attık ve Çankırı halkını bilgilendirdik.

Bu çalışmanın ilerleyen günlerde devam edeceğini ve bu çalışmaların sonunda genel başkanımızı programına uygun olursa Çankırımıza davet edip, kanaat önderleri ile birlikte iş adamları, esnaflar ve halkile birlikte basına kapalı bir programla buluşturmayı düşünüyoruz.” dedi.

CHP Kadın Kolları Başkanı Fatma Köse, yaptığı basın açıklamasında, “Yapmış olduğumuz çalışma 81 ili kapsayacak olan bir proje kapsamında bu çalışmayı yapıyoruz. Demokrasi, adalet ve barış yolculuğu adında bir proje bu, ve 43’üncü il olan Çankırıdayız bu gün, ama 81 ili de kapsayacak bir çalışma. Bu çalışmadaki amaç Türkiye’nin temel sorunlarını gittiğimiz her yerde her bölgede anlatmak anlatabilmek halkımıza ulaşabilmek buradan yarın Kastamonu’ya geçeceğiz Cumhuriyet döneminde ilk kadın mitinginin yapılmış olduğu bir il o nedenle yarın Kastamonu’da bugün buradaki çalışmamızı bitirdikten sonra devam edeceğiz.

5 temel sorun dedik. Ülkemizde 5 temel sorunun anlatıyoruz. Gittiğimiz her yerde ayrıca millet ittifakı bileşenlerinide ziyaret ediyoruz. Çünkü biliyoruz ki millet ittifakı bileşenlerinin de bu ülkenin geleceğine yönelik endişeleri var, o nedenle birlikte yol yürüme adına ziyaretlerimizi gerçekleştiriyoruz.

Çankırı geneline baktığımızda 5 temel sorun dedik ya Çankırı ilini biraz inceledim. Çankırı ilinde 6078 kayıtlı işsiz olduğunu görüyoruz. İşsizlik ödeneğini başvuran kişi sayısı 3765 kişi tarım dışı işsizlik yüksek olduğunu görüyoruz. Doktor ve hasta yatağı sayısının yetersiz olduğunu görülmüş hava kirliliği ve altyapı eksikliği görülüyor. Engelli bireylerin yaşamını zorlaştıran sorunlar çözülmemiş Çankırı’da tarım sektörüne teşvik edilmemiş. Yüksek elektrik maliyetinden kaynaklı tarımsal sulama sorunlarına sürekli elektrik kesintilerinin olduğu görülüyor.

Kırsal kalkınmanın yetersiz olduğu görünüyor. Öğrenci yurtlarında da ciddi bir yetersizlik olduğu görülüyor. İşte tam da Türkiye’nin bu saydığımız 5 temel sorun bir özeti Çankırı’da kendine yer bulmuş. Nedir Türkiye’nin 5 tane sorunu bu ülkede hepimiz tanıklık ediyoruz.

Bu ülkede demokrasi sorunu var. Bu ülkede ekonomik sorunu var. Bu ülkede dış politika sorunu var. Bu ülkede eğitim sorun var. Bu ülkede toplumsal Barış sorunu var, o nedenle bu saydığımız 5 temel sorun ülkenin 81 ilinde dilimiz döndüğünce anlatıyoruz. Ne demiştik birinci temel soruna bu ülkede demokrasi sorunu var demiştik, değil mi? Hak hukuk adalet sorunu var çünkü otoriter baskıcı hukuksuz ve liyakatın önemsemediği bir ülke haline gelmiştir. Memleketimiz, mevcut iktidarla Türkiye demokrasiden Uygar dünyadan tamamen  uzaklaştı ve güçler ayrılığı ilkesi yok edildi. Medya tek elleşti. Yargının bugün tarafsız olmadığını görüyoruz. Hep birlikte izliyoruz. Düşünce ve ifade özgürlüğü diye bir şey kalmadı. Bu ülkede aslında çözüm var. Nedir? Güçler ayrılığı ilkesinde yeniden temel prensiplerden olmalı yasaklama üzerindeki veraset tamamen kaldırılmalı. Hukukun üstünlüğü ilkesi doğrultusunda yargı bağımsız olmalı diyoruz. İşte bugün hepimiz tanıklık ediyoruz. Yargının ne hale geldiğine basın özgürlüğü ve yurttaşların bilgi edinme hakkı önündeki engeller tamamen kaldırılmalı. Liyakat devlet kurumlarının temel ilkesi olmalı. Diğer iki sorunumuz ne demiştik. Ekonomi büyüyen halkça bölüşen bir Türkiye hayal ettik. Ama bugün baktığımızda üretemeyen bir Türkiye ile karşı karşıyayız. Enflasyon oranı dünya ortalamasının 5 katından daha fazla Türkiye’nin dış borç’u 450 milyon lirayı aştı. işte Çankırı’da da yer bulmuş Çankırı evvel gelirken baktım sokakları bomboş caddeleri bomboş alışveriş şeylerine baktım oralarda bomboş demek ki bu ülkede bir Çankırı Türkiye’nin bir örneğini yaşıyor. Yaklaşık 16 milyon yurttaş yoksulluk gelirinin altında ücrete sahip bu ülkede 8 milyon yurttaşımız işsiz neredeyse 5 gencimizden 3’ü işsiz son yapılan araştırmalara göre Türkiye’deki genç işsizlik oranı %27’yi bulmuştur. Türkiye’de demek ki ülke tamamen işsizlikle karşı karşıya 9,5 milyon kişi de kayıt dışı çalışıyor. Bu ülkede çözüm var aslında çözüm nedir ülkemizde rekabet yüksek katma değer üreten bir ekonomiye ihtiyaç var ekonomik politikaları mızın orta ve uzun vadede 5 temel amacı var nedir ne olmalı ki bu ülkede ekonomi çıksın katma değeri yüksek mal ve hizmet üretiminde Bu ülkenin işgücünün niteliğini yükseltmek ve genel seviyesini arttırmak gerekiyor.

Bu ülkede bölgesel eşitsizlikleri gidermek gerekiyor tüm yoksullara sosyal devletin de bir gereği olan aile sigortasıyla tanıştırmamız gerekiyor diğer bir sorunumuz ne demiştik. Dış politika istikrar ve itibar aldı mı bizim komşu ülkelerimiz de bugün baktığımızda Türkiye tarafsız öngörüsüz ve hayalperest bir dış politika anlayışı ile tarafsızlığını ve inanırlarını aynı zamanda güvenirliğini yitirdi. Bu yüzden uluslararası etkili bir aktör olma özelliğini getirdi iktidarın kavgacı diplomasını ülkeyi tamamen Avrupa Birliği üyeliğinden uzaklaştırdı. Oysaki ramak kalmıştı. Değil mi? Türkiye Avrupa Birliği’ne girecekti. Bugün hiç konuşulmuyor bile tamamen uzaklaştı. Çözüm hep konuşuyoruz, hep dinliyoruz, yurtta barış dünyada barış diyerek yolumuza devam etmemiz gerekiyor. Biz yeniden güvenilir ve işbirliği yapan yapabilir bir ülke konumuna gelmek zorundayız. Getirmek zorundayız. Uluslararası hukuka saygı bir politika izlememiz gerekiyor.”dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.