pet shop Kedi maması Köpek maması
DOLAR 27,4183 0.37%
EURO 29,1373 0.34%
ALTIN 1.650,650,52
BIST %
BITCOIN 7418881,91%
Çankırı
21°

AZ BULUTLU

16:23

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

136 okunma

“Kudüs Şairi Nuri Pakdil`in Ardından” söyleşisi gerçekleştirildi

ABONE OL
28 Şubat 2020 09:39
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çankırı’da Yeni Gün

AKÜ Genç Tebessüm Topluluğu tarafından düzenlenen ve konuşmacı olarak Yazar ve Yayıncı Necip Evlice’nin yer aldığı Kudüs Şairi Nuri Pakdil`in Ardından Söyleşisi,  İslami İlimler Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Akademisyen ve öğrencilerin katıldığı söyleşinin açılış konuşmasını Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı yaptı.

Rektör Ayrancı konuşmasında; “Bugün bizim için önemli bir gün. Çünkü Yedi Güzel Adam’ın ağabeyi Nuri Pakdil’i konuşacağız.  Öncelikle, Yedi Güzel Adam’ın birçoğu ile yüz yüze tanışma fırsatı bulmuş bir akademisyen olmaktan çok mutlu olduğumu ifade etmek isterim. Fikirleri ve eserleri bir yana, onlara Yedi Güzel Adam denmesinin sebeplerinden biri de bu isimlerin toplumun her kesimi tarafından çok sevilen isimler olmasıdır.  Medeniyetler belirli kilometre taşlarından oluşur. Herkesin çok yüksek fikrî ve edebî yüce manevi değere sahip olamayacağı gibi herkes alelade de değildir.  İşte bu iki uç arasında çeşitli kutuplar ve kilometre taşları olur. Biz onlara bakarak yerimizi, ahlâkımızı, samimiyetimizi, dostluğumuzu sınarız, yönümüzü buluruz. Bugün bu yön bulmada bizim için en iyi örneklerden biri olan Kudüs Şairi Nuri Pakdil’i konuşacağız. Bu söyleşinin hepimize fayda sağlamasını diliyor, organizasyonu düzenleyen öğrencilerimizi tebrik ediyorum.” dedi.

Nuri Pakdil’in hayatını anlatan kısa sinevizyon gösteriminin ardından ÇAKÜ İslami İlimler Fakültesi öğrencisi Kadir Ateş Yedi Güzel Adamdan biri olan Mehmet Akif İnan’ın “Mescid-i Aksa” adlı şiirini seslendirdi.

Daha sonra Necip Evlice, Kudüs Şairi Nuri Pakdil’i öğrencilere anlattı.

Evlice, “Pakdil’in yaşamının her anının uzun bir söyleşi konusu olduğunu söyledi.

Günümüzde gençlerin, Yedi Güzel Adam dizisi nedeniyle Nuri Pakdil’in yalnızca Hamle dergisinde yazdığını zannettiklerini söyleyen Evlice, bunun yalnızca bir lise dergisi olduğunu ancak Pakdil’in edebiyat ilgisinin yeşermesini sağladığını aktardı.

Kudüs Şairi’nin üniversite yıllarını da anlatan Evlice, “Üstat İstanbul’a gittiğinde, üniversite yıllarını “yazamadığı yıllar” olarak adlandırır. Derslerde öğretilenlerle kendi inandıkları arasında epeyce bir bocalar. Üniversitede okuduğu yıllar, 27 Mayıs öncesinde, Türkiye’nin zor ve çalkantılı günler geçirdiği dönemlerdir.” şeklinde konuştu.

Evlice, Pakdil’in öğrenci olayları içinde bulunmadığını ve bu sebepten dolayı okulunun uzadığını belirterek şöyle devam etti:

“Üstat, üniversite yıllarında kaldığı yurtlarda, okullarda arkadaşlarıyla birlikte bir düşünce etrafında kümelenmiş ve 1923’ten beri Türkiye’de yanlış kurgulanan bir şeylerin olduğunu keşfederek bir duruş sergilemek için hazırlıklar yapmıştı. Rasim Özdenören, Erdem Bayazıt, Mehmet Akif İnan’la ilişkilerini kesmemiştir. İstanbul’da bulundukları dönemde Sezai Karakoç ile çok güzel ilişkileri vardır. Onunla birçok konuyu tartışmış, konuşmuştur.”

Nuri Pakdil ile yaşadığı anılardan da örnekler anlatan Evlice, daha sonra öğrencilerin sorularını cevaplandırdı.

Söyleşi sonunda, İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmet Üzen, Necip Evlice’ye günün anısına plaket ve hediye takdim etti. Ardından Genç Tebessüm Topluluğu Başkanı Hasan Çiftçi’nin teşekkür konuşması ile söyleşi sona erdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.