DOLAR 31,1309 0.08%
EURO 33,8243 0.05%
ALTIN 2.034,210,12
BIST %
BITCOIN 17500769,35%
Çankırı

PARÇALI AZ BULUTLU

06:14

İMSAK'A KALAN SÜRE

77 okunma

KUZKA’dan Çankırı turizmine yaklaşık 6 Milyonluk hibe

ABONE OL
26 Temmuz 2019 09:38
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çankırı’da Yeni Gün

Çankırı Belediyesi ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün “KUZKA 2019 Yılı Turizm Altyapısını Geliştirme Programı” kapsamında başvuruda bulunarak hibe almaya hak kazandığı projelerin imza töreni gerçekleşti. Protokol kapsamında Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA), her iki proje için yaklaşık 6 milyon TL hibe desteği sağlayacak. Projeler 24 ay içerisinde tamamlanacak.

Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı tarafından 2019 Yılı Turizm Altyapısının Geliştirilmesi Mali Destek Programı kapsamında Çankırı adına yapılan üç başvurudan ikisi başarılı bulunarak desteklenmeye hak kazandı. Çankırı Belediyesi’nin “Çankırı Tarihi Kent Merkezinin Korunması ve Turizme Kazandırılması” ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün “Çankırı Kent Merkezinin Turizm Cazibe Merkezi Haline Getirilmesi” projeleri KUZKA’nın onayladığı projeler arasında yerini aldı. Projelerin imza töreni ise Astarlızade Sabiha Anne Kadın Eğitim Kültür Merkezinde gerçekleşti. Törene Vali Yardımcısı Abdullah Aslaner, Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Kemal Karatatar, KUZKA Genel Sekreteri Dr. Serkan Genç, Belediye Meclis Üyeleri, STK’lar, basın mensupları ve proje ekibi katıldı.

Programda iki proje ile ilgili bilgilendirme sunumu da gerçekleştirildi.

Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı 2019 yılı turizm alt yapısının geliştirilmesi mali deste programı kapsamında başarılı olan projeleri ilgi bilgi verme ve proje sözleşme töreni yapıldı.

* Çankırı tarihi kent merkezinin korunması veturizme kazandırılması.

* Çankırı kanet merkezinim turizm cazibe merkezi alanı haline getirilmesi ve hibe projeleri hakkında bilgi vermek üzere proje kördinatörü Ceyda Çelikoğlu sunum gerçekleştirdi.

Çelikoğlu, “Çankırı turizm açısından değerlendirildiğinde yerli ve yabancı turist sayısının yetersizliği ve turistlerin harcama yapabileceği alanların yetersizliği sebebiyle turizm gelirlerinin düşük olduğu ortaya çıkmıştır. Şehrin turist çekmemesinin en büyük sebebinin turizm alt yapı yetersizliği olduğu aşikardır. Bu sorun şehrin yeterince tanıtılamamasının da sebebi olmaktadır. Bunun farkında olan Çankırı Belediyesi, uzun zamandır yürüttüğü projeler ile ilimize ait tarihi ve kültürel değerlerimize sahip çıkmaya çalışmaktadır. Turizm alt yapısı oluşturma yolunda doğru adımlar atmak için Turizm Master planı hazırlatılarak çeşitli faaliyetleri hayata geçirmeye başlamıştır. Turizm açısından önemi büyük olan bu proje ile de halkın, yerli ve yabancı turistlerin tarihi ve kültürel unsurlar ile ilgili farkındalığının arttırılması ve yeni deneyimler yaşamaları sağlanacaktır. Böylelikle bu proje, kültürel ve tarihsel unsurlarımıza ivme kazandırarak turizm faaliyetlerini geliştirmemiz ve tarihi geçmişimizin canlandırılması konusunda iyi bir uygulama örneği olacaktır.” dedi.

Daha sonra çelikoğlu, “KUZKA Turizm Alt Yapısının Geliştirilmesi Mali Destek Programı kapsamında belediyemiz adına Çankırı Tarihi Kent Merkezinin Korunması ve Turizme Kazandırılması projesi ve  il kültür ve turizm müdürlüğü ile belediyemiz ortaklığında yürütülecek olan Çankırı Kent Merkezinin Turizm Cazibe Alanı Haline Getirilmesi projeleri için 21 Şubat 2019’da başvuruda bulunmuştuk. TR82 bölgesinde toplam 30 proje başvurusu yapılmış olup , 13 proje başarılı bulunmuştur. Başvuru yapmış olduğumuz iki projemizin de başarılı olmasından dolayı onur duymaktayız.” şeklinde konuştu.

Protokol kapsamında KUZKA, iki proje için toplamda yaklaşık 6 milyon TL hibe desteği sağlayacak. Proje bedellerinin kalan miktarı ise Çankırı Belediyesi bütçesinden karşılanacak. Projeler, iki yıl içerisinde tamamlanacak.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Kemal Karatatar, yıllardır anlatılan projelerin ete kemiğe bürünmesinden mutluluk duyduklarını söyleyerek emeği geçen herkese teşekkür etti.

KUZKA Genel Sekreteri Dr. Serkan Genç ise Kalkınma Ajansı olarak paydaşlarının özellikle tanıtım, eğitim ve yatırımlarına destek olmaya çalıştıklarının altını çizerek Çankırı’nın da iki proje ile önemli bir destek alacağını söyledi.

Ardından Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, “Öncelikle yerel ve ulusal basın temsilcilerimizin Gazeteciler ve Basın Bayramını kutluyorum.

Çankırı’yı daha yaşanılır, daha ekonomik, daha tercih edilir, üretken ve mutlu bir şehir yapmak için gösterilen çabalar meyvesini vermeye başladı. Bu yüzden bu haberi sizinle paylaşmaktan ziyadesi ile mutluluk ve heyecan duyuyorum.

Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı tarafından 2019 Yılı Turizm Altyapısının Geliştirilmesi Mali Destek Programı kapsamında Çankırı adına yapılan iki başvurumuz da başarılı bulunarak desteklenmeye hak kazandı. Belediyemizin “Çankırı Tarihi Kent Merkezinin Korunması ve Turizme Kazandırılması” ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüzün “Çankırı Kent Merkezinin Turizm Cazibe Merkezi Haline Getirilmesi” projeleri KUZKA’nın onayladığı projeler arasında yerini aldı.  Çankırı’nın turizm altyapısındaki yetersizlikleri gidermek amacı ile alacağımız hibe desteği sayesinde şehrimizin doğal, kültürel ve tarihi unsurların altyapısının iyileştirilmesini sağlarken ekonomik potansiyelinin değere dönüştürülerek turizm gelirinin de artırılmasına önemli bir değer katacağız. Bizden önceki dönemlerde başlatılan bu projeleri olgunlaştırmak da bize nasip oldu. Dolayısı ile şehrimize emek veren kıymetli başkanlarımıza, projelerimize destek veren Valimiz Sayın Hamdi Bilge Aktaş Beyefendiye ve Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansımıza teşekkür ediyorum.

Bu projelerin, köklü bir tarih ve kültür mirasına sahip şehrimizin dinamiklerini harekete geçirerek özellikle turizm alanında önemli bir sıçrama sağlaması açısından örnek bir uygulama sunacağını düşünüyorum. Çankırımıza hayırlı ve uğurlu olsun.” dedi.

İmza töreni toplu fotoğraf ile sona erdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.