DOLAR 30,9116 -0.01%
EURO 33,4462 -0.04%
ALTIN 2.011,53-0,01
BIST %
BITCOIN 16064330,38%
Çankırı

AÇIK

06:21

İMSAK'A KALAN SÜRE

97 okunma

Rektör Ayrancı, “ÇAKÜ bu dönemde büyüyen ve gelişen tek üniversitedir”

ABONE OL
3 Eylül 2020 10:27
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“Ek yerleştirmelerle %100 doluluk oranına ulaşacağız”

Çankırı’da Yeni Gün

Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı, YKS 2020 yerleştirme sonuçları ve gündemdeki diğer konularla ilgili ulusal ve yerel basın kuruluş temsilcileri ile bir sohbet toplantısı gerçekleştirdi.

Rektör Ayrancı’nın açıklamaları ve önemli satır başları şu şekilde;

Değerli basın mensupları, bilindiği gibi, yakın zamanda 2020 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yerleştirme sonuçları açıklandı. Bu bakımdan, Üniversitemiz ve diğer üniversitelerin durumunun genel olarak değerlendirilmesinde fayda mütalaa edilmiştir.

Ayrıca, Üniversitemizin temel yaklaşım ve öğretim politikalarının paylaşılması büyük önem arz etmektedir.

2020 YKS İlk yerleştirmede doluluk oranımız %92,5’tir. Ek yerleştirmelerle %99-100 doluluk beklenmektedir.

•2020 YKS ilk yerleştirmelerinde 4.000 kontenjandan 3.640’ı dolmuştur.

•İlk yerleştirmede doluluk oranı %92,5’tir. Ek yerleştirmelerle %99-100 doluluk beklenmektedir.

•Üniversitemiz bakımından Mühendislik Fakültesi hariç lisans bölümlerimiz %100 dolmuştur. Meslek Yüksekokullarımız geçen yıllara göre büyük bir doluluk oranı göstermiştir.

•Mühendislik fakülteleri bölümlerinde tüm Türkiye’de tercih bakımından belirgin bir gerileme olduğu izlenmiştir. Çok büyük üniversitelerin mühendislik fakülteleri bölümlerinde kontenjanlar tamamıyla boş kaldığı gibi, inşaat mühendisliği gibi prestijli bölümlerde bile tam olarak doluluk sağlanamadığı gözlemlenmiştir. Benzer şekilde, Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan bazı üniversitelerin bilgisayar mühendisliği gibi bölümleri bile boş kalmıştır. Üniversitemiz açısından durum değerlendirildiğinde, var olan Kimya Mühendisliği hiç tercih edilmemiş; yeni açılan bölümlerden Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile Makina Mühendisliği beklenen tercih sayısını bulamamıştır. Bilgisayar Mühendisliği ise %100 doludur.

•Ilgaz Turizm Yüksekokulu’nun eski bölümü Turizm İşletmeciliği, öğrenci tercihi olmadığı için YÖK tarafından kapatılmış, yeni açılan Turizm Rehberliği bölümü sayesinde ise Yüksekokul varlığını devam ettirebilmiştir. Çerkeş Meslek Yüksekokulu’nun açık olan tek bölümü öğrenci tercihi olmadığı için YÖK tarafından kapatılmıştır. Bunun dışında, üniversitelerin sayı ve kontenjan kapasiteleri nedeniyle öğrenci sayısı günden güne daralan ikinci öğretim bölümlerinden bir kısmı YÖK tarafından kapatılmıştır.

Yeni açılan iki fakülte ve istihdama yönelik açtığımız tüm yeni bölümler tamamen doldu

•Yeni açılan Hukuk Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, İslami İlimler Fakültesi, Kurşunlu Adalet MYO, Sağlık Bilimleri Fakültesi’nin yeni açılan yedi ayrı bölümü, Eldivan MYO’nun yeni açılan beş bölümü ve Edebiyat Fakültesi’nin yeni Psikoloji Bölümü tam olarak dolmuştur.

Bu bölümler, sadece öğrenci sayısını artırmamış, yüksek puanlı olması nedeniyle öğrenci niteliğinde de değişmelere yol açmıştır. Buna örnek olarak, Türkiye 3.112’ncisi öğrenci adayımız, Hukuk Fakültesi için 16.000-32.000’inci sıradaki öğrencilerimiz, Diş Hekimliği Fakültesi için 28.000-32.000’inci sıradaki öğrencilerin yerleştirilmeleri gösterilebilir.

•Mevcut fakülte ve bölümler esas alındığında; Edebiyat Fakültesi, İktisadi İdari Bilimler Fakültesi, Orman Fakültesi, Fen Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi ve Ilgaz Turizm Yüksekokulu tam olarak dolmuştur. Meslek Yüksekokullarımız bazı istisnai bölümler dışında tama yakın doluluk arz etmiştir.

Son üç senede açılan yeni fakülte ve bölümlerin kontenjanı 1.400 kişidir.

Dört yıllık öğrenci sayısı ortalamasına yeni 5.200 öğrenci eklenmiştir. Ayrıca lisansüstü öğrencileri iki buçuk katına, yabancı öğrenci sayısı bin katına çıkarılmıştır.

•Yerleşen Öğrencilerimizin 1971 kız, 1609 erkektir

•Yerleşen öğrencilerimizin nüfusa kayıt durumları; “Çankırı 563, Ankara 229, Çorum 114, Samsun 107 ve Adana 100…” şeklindedir.

Çankırı üniversitesinin farkına ve kalitesine vakıf olmuştur

Buna göre Çankırı orijinli öğrenci sayımız ve oranımız geçen yıllara göre artmıştır. Bu artışta yeni ve etkin bölümlerin açılmış olması yanında, YKS Tercih Ofisimizin İmaret Medresesi’nde yaptığı başarılı çalışmaların etkisi olduğu düşünülmektedir. Böylece, Çankırı merkezli aday kendi ilinden uzaklaşmadan yükseköğretim görme imkânına kavuşmuş bulunmaktadır. Söz konusu yeni bölümlerin çok büyük ölçüde istihdama açık olması, bu oranın artmasına yol açan sebeplerden birisidir.

•Öğrencilerin tamamının sayısı (yerli/yabancı, lisans/lisansüstü) 23.000 civarındadır. Bunlara yeni kaydolacak yabancı uyruklu ve lisansüstü öğrencilerin sayısı dâhil değildir.

•Ülke içinden lisansüstü eğitim adayları, Fen Bilimleri Enstitüsü, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Sağlık Bilimleri Enstitüsü ve Güzel Sanatlar Enstitülerimize başvuru yapmaya devam etmektedir. Yakında yerleştirmeler yapılacaktır.

Online YÖS Sınavı yapıyoruz

•25-26 Eylül 2020 tarihlerinde tüm dünya ülkeleri uluslararası aday öğrencileri için Yüksek Öğretim Sınavı (YÖS), online olarak yapılacaktır. Bu sınavın dünya çapında tanıtılması için çalışmalar devam etmektedir. Üniversitemiz, bu sınav için gerekli sınav kitleri, yazılım ve donanım gibi konular bakımından tam bir yeterliliğe sahiptir.

•Uluslararası öğrenci sayısının artırılması ve başvuran adaylar arasından temel yeterlilikleri yüksek olanların seçilmesine ilişkin çalışmalar devam etmektedir.

Üniversitemiz YüzyüzeOnlineÖğretim  modelini ilk uygulamaya geçiren üniversitedir

•Üniversitemiz, YüzyüzeOnlineÖğretim©  Modeli üzerinden eğitime başlamayı planlamaktadır.

Bu model sadece Çankırı Karatekin Üniversitesi tarafından geliştirilmiş ve uygulama safhasına getirilmiş bir çalışmadır. Buna göre, derse amfilerde katılmak isteyen öğrenci bizzat katılacak, sağlık endişeleri nedeniyle katılmayı tercih etmeyen öğrenci ise online olarak derse iştirak edecektir. Ancak, derse uzaktan katılan öğrenci de derslikteymişçesine kişileri ve ortamı görebilecek, anlık olarak sesli sorular sorabilecek ve cevabını sesli olarak alabilecektir.

Her derslik kapısına, büyüklüğüne göre hesaplanan sosyal mesafe uyarıları ve içeride bulunabilecek öğrenci sayısı yazılacak; dersliğe bu sayıdan fazla öğrenci alınmayacaktır. Derse bizzat katılan öğrenciler bu nedenle maske, mesafe ve temizlik şartları altında eğitimine devam edecektir.

Böylece, bir yandan öğrencilerimizin öğretim konusunda mevcut farklı istek ve talepleri başarılı şekilde yerine getirilirken; diğer yandan, üniversite kurum ve kuruluşlarının varlığı ve disiplini devam ettirilecektir. Belirli miktarda derse örgün olarak katılacak öğrencilerimizin gerek KYK yurtları, gerek özel yurtlar ve gerekse de konutlarda, sağlık şartları çerçevesinde barınmasına imkân verecek sayıda bulunmaları temin edilmiş olacaktır.

•Pandemi dönemlerinde 15 günden fazla süre için karar üretmek genel olarak sakıncalı bulunmaktadır. Ancak, öğrencilerimizin, öğretim elemanlarımızın ve kamuoyunun belirsizlikten büyük rahatsızlık duymaları, bazı kararların alınarak sizlere açıklanmasını gerekli kılmaktadır. Bu durum, aynı zamanda “beklenti yönetimi” ilkesinin bir gereği olarak düşünülmüştür. Bu yolla, muhatapları uzun süre belirsizlik içinde tutmamak, beklenti aralığını çok geniş tutmamak, yerine getirilemeyecek sözler vermemek, öngörülemeyen durumlarda derhal bilgilendirme yaparak yeni durumun şartlarını paylaşmak, beklentiler makul ve karşılanabilir ise bu isteklere saygı ile yaklaşmak, beklentiden kaynaklanan travmatik etkilerin önüne geçmek, böylece mutsuzluğa sebebiyet vermemek temel amaçlarımız arasındadır. Bu bakımdan, online yaz okulu açılması ve en fazla 20 kişilik dar gruplar halinde öğrencilerimizin aileleriyle katılabildikleri bir mezuniyet töreni organize edilmesi gibi uygulamalarımız dikkat çekici olmuştur. 

•Gerek ön lisans ve lisans, gerekse lisansüstü düzeyde yeni kaydolacak uluslararası öğrencilerimiz, Yükseköğretim Kurulu kararı gereğince derslerine kendi ülkelerinden katılacaktır. Mevcut uluslararası öğrencilerimiz ülkemizde öğretim görmeye devam edecektir.

•Uygulama ve staj dersleri, ilgili bölüm, anabilim dalı ve öğretim üyesinin değerlendirilmesi dikkate alınarak az kişi ile ve kısa dönemli olmak üzere yüz yüze yapılacaktır. Hâlihazırda 2022 yılına kadar uygulama derslerinin yapılması düşünülmemektedir.

Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi ihdas edildi

•Son olarak, Güzel Sanatlar Fakültemiz, girişimlerimiz sonucunda “Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi” olarak yeniden ihdas edilmiştir. Böylece, son zamanların hâkim kavramsallaştırma usulüne uyulmuştur. Ancak, daha da önemlisi, içinde mimarlık, iç mimarlık, şehir ve bölge planlamacılığı gibi bölümlerin açılmasına imkân veren yepyeni bir fakültemiz doğmuştur. Ülkemize ve milletimize hayırlı olsun.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.