DOLAR 31,1357 0.09%
EURO 33,8445 0.08%
ALTIN 2.034,260,12
BIST %
BITCOIN 17306917,93%
Çankırı

PARÇALI AZ BULUTLU

13:22

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

84 okunma

Rektör Ayrancı “Sosyal Çalışma Programı” Öğrencileri ile Buluştu

ABONE OL
2 Ağustos 2019 09:52
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çankırı’da Yeni Gün

Çankırı Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından, üniversite öğrencilerinin kamu kurumlarında toplumsal faydası olan işlerde çalışabilmeleri ve mesleki niteliklerini geliştirebilmeleri amacıyla başlatılmış olan “Sosyal Çalışma Programı” kapsamında, üniversiteye gelerek işbaşı yapan 70 öğrenci ile bir araya geldi.

Konuşmasının ilk kısmında; üniversiteye açılan yeni bölümler, Uluyazı Kampüsü ve yapılan bilimsel çalışmalar hakkında öğrencilere bilgi veren Rektör Ayrancı, ÇAKÜ’nün TÜBİTAK projelerinde ilk yedi üniversite içerisinde yer alan ve pek çok bilimsel faaliyetin yürütüldüğü bir üniversite olduğunu belirterek “Mütevazı bir üniversite gibi görünsek de akademik derinliği çok yüksek olan, uluslararasılaşmış ve projeci bir üniversiteyiz. Şuan lisans,  yüksek lisans ve doktora programlarımızı da iki katına çıkarmış bambaşka bir üniversite durumdayız.” dedi.

Öğrencilere, bu süreç içerisinde edinecekleri iş deneyimleri ile ilgili önemli bilgiler ve detaylar veren Rektör Ayrancı, konuşmasının devamında şu sözleri söyledi:

“Her bir arkadaşı çok doğru ve isabetli birimlere yönlendirmişler. Listeye baktım ve aranızda baya bir hukukçu olduğunu da gördüm. Kendim de bir hukuk profesörüyüm. Hukukçuları, hukuk müşavirliğine; elektrik-elektronik mühendislerini, bilgi işlem daire başkanlığına ve diğer arkadaşları da yine kendi bölümlerine uygun yerlere yönlendirmişler. Bizim İŞKUR ile yapmış olduğumuz çalışmayı hayata, geçirenler, gerçekten olağanüstü düşünmüşler. Bu program Cumhurbaşkanlığımızın birinci yüz günlük eylem planında vardı. Program ile öğrencilerimizin çalışma hayatını tanımaları, kendilerini hem mesleki hem de insani olarak geliştirmeleri düşünülmüştür. Şuan burada 70 öğrencimiz var. Bu, gerçekten gurur verici bir tablo. Hukuk Fakültesi’nden Mühendislik Fakültesi’ne ve Güzel Sanatlar Fakültesi’ne kadar birçok farklı alandan burada bulunan arkadaşımız var. Haftada 3 gün olmak üzere, 3 ay boyunca çalışarak gerçek hayatla temas edecekler. Bu çalışma sürecinde, her bir öğrencimiz kendi alanındaki görünenin arka planında işlerin nasıl yürüdüğünü görecek. Bu projenin çok olağanüstü ve yararlı bir proje olduğunun bir kez daha altını çizerek belirtmek istiyorum. Hem sizi hem de bu projenin geliştirilmesinde il müdürlüğümüzden genel müdürlüğümüze kadar emeği geçen ve katkısı olan herkesi tebrik ediyorum. Sizlere bu süreçte uygun çalışma ortamları temin edebilmek için bazı planlamalar yapılarak bizlere de yazılı olarak bildirildi. Mesela doğanın korunması, kültürel mirasın korunması, kütüphanelerin bakımı ve düzeni, kamu kurumlarının kültürel ve sosyal hizmetlerinin desteklenmesi gibi amaçlar doğrultusunda sizler burada görevlendirildiniz.  Umarım huzurlu ve rahat bir ortamınız vardır.  Sorunlarınız olursa da ben dâhil tüm çalışma arkadaşlarımızla sorun çözücü olarak buradayız. Öğrenci odaklı bir üniversiteyiz. Bizim ilk önceliğimiz; öğrencilerimiz, sonra akademik personelimiz, daha sonra idari personelimiz ve en son ise yönetim kadromuzdur. Nerede sorun var ise elimizden geldiği ölçüde çözmeye çalışıyoruz. Daha iyi ne yapabiliriz diyerek kendimizi geliştiriyoruz. Aramızda olduğunuz ve buraya katıldığınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyor, bu 3 aylık sürecin geri kalan kısmında hepinize başarılar diliyorum.”

Konuşmasından sonra, öğrencilere söz vererek onların taleplerini, önerilerini ve isteklerini dinleyen Rektör Ayrancı, öğrencilerin yöneltmiş olduğu soruları cevaplandırarak iş hayatlarında karşılaşabilecekleri durumlara yönelik tavsiyelerde bulundu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.