pet shop Kedi maması Köpek maması
DOLAR 27,4193 0.37%
EURO 29,1402 0.36%
ALTIN 1.650,400,51
BIST %
BITCOIN 7412352,38%
Çankırı
21°

AZ BULUTLU

16:23

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

224 okunma

Rektör Çiftçi, ”Karabağ’da olduğu gibi gönül birliğine, ülkü birliğine ihtiyaç var”

ABONE OL
16 Kasım 2021 08:39
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kardeş ülke Azerbaycan’ın Karabağ zaferinin 1. Yıl dönümü Çankırı Karatekin Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Kültür Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen etkinlikle kutlandı.

Etkinliğe Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, Genel Sekreter Yardımcısı Ünal Hendek, İletişim Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Salih Sarıcaoğlu, akademisyenler, yöneticiler ile ulusal ve uluslararası öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve iki ülke milli marşlarının okunması sonrası, Kutlama programının açılışında konuşan Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, iki devlet tek millet olan Azerbaycan ve Türkiye arasında mevcut olan manevi, kültürel ve soy bağına vurgu yaptı. Karabağ’ın zafere giden yolda yaşadığı esaret günlerinde bahseden Rektör Çiftçi, kazanılan zaferin zorluklarını ve Türk dünyası bakımından ehemmiyetini dile getirdi. Karabağ’ın, Azerbaycan ve Türk dünyasının 30 yıllık kanayan yarası olduğunu ve  bu yaranın tıpkı 1918’de olduğu gibi iki kardeş ülkenin bir araya gelmesiyle adeta dünyaya meydan okurcasına, eşine az rastlanır bir kahramanlıkla sarıldığı ifade etti.  Tarihin bir kez daha lehimize tekerrür etmesinin ve Karabağ’ın düşman işgalinden kurtulmasının haklı sevincini yaşadıklarını söyledi.

Rektör Çiftçi, “ Diliyor ve bekliyoruz ki; dünyanın birçok yerinde ve gönül coğrafyamızda esaret altında olan başta  gönüldaşlarımız ve Müslümanlar olmak üzere tüm mazlumlar bulundukları esaretten kurtularak özgürlüklerine kavuşsun ve Allah bizi de buna vesile kılsın.  Bunun için Karabağ’da olduğu gibi gönül birliğine, ülkü birliğine ve bir zihniyet birlikteliğine ihtiyaç var.  “Bu birlikteliğin devamı var mı?” derseniz; elbette var. Bunun en güzel örneğini bugün burada görüyor ve yaşıyoruz.  Tüm Türk Cumhuriyetleri’nden, gönül coğrafyamızdan öğrencilerimiz burada; bu gönül ve ülkü birliğini oluşturmuş durumdalar. Bu çok güzel bir manzara, ortaya koyduğunuz bu birliktelik için sizleri tebrik ediyorum” dedi.

1918’de Rusların Azerbaycan’ı işgali sırasında Azerbaycan’ın yardım çağrısı karşısında en zor zamanlarını yaşayan ama çağrıya kayıtsız kalmayıp Kafkas İslam Ordusu ile yardıma koşan bir Osmanlı İmparatorluğu varsa bugün de bölgesinde ve dünyada daha etkin ve daha güçlü bir Türkiye’nin var olduğunu ve tarihin bu vesile ile bir kez daha tekerrür ettiğini belirten Rektör Çiftçi,  1992 yılında Azerbaycan’ın bağımsızlığını kazandığını ama büyük millet olmanın bedellerinin de büyük olduğunu ifade etti.  Bazı devletlerin kışkırtmasıyla  Azerbaycan topraklarına saldıran Ermenistan ile yaşanan mücadelede verilen şehitlerimizin, bu topakları vatan eylemenin bir bedeli olduğunu söyleyen Rektör Çiftçi; Karabağ şehitlerimize ve canlarıyla yurtlarımızı bize vatan eyleyen tüm şehitlerimize rahmet diledi.

Rektör Çiftçi konuşmasını, “1 yıl önce sorunun odağı olan milletlerin kışkırtmasıyla Karabağ’a saldıran Ermenistan’ın işgaline karşı 1918’de yapılan ve gök kubbede yankılanan yardım çağrısına; bugün de daha güçlü olan ve “Dünya beşten büyüktür.” diyerek yaşanan tüm haksızlıkların karşısında olan Türkiye Cumhuriyeti kayıtsız kalamazdı ve kalmadı. Büyük fedakarlıklar, verilen şehitler ve toprağa düşen kanlar ve canlar ile Karabağ özgürlüğüne kavuştu.  Hep söylediğimiz Azerbaycan Karabağ’dır, Karabağ Azerbaycan’ındır ülküsü gerçek oldu elhamdülillah.  Karabağ’ın zaferi bütün Türk dünyasının zaferidir.  Karabağ; Adriyatik’ten Çin Seddi’ne büyük bir medeniyet inşa etmiş bir milletin zaferidir.  Azerbaycan bizim için kardeşlik bağlarımızın yanında Türk dünyasına açılan bir kapı ve kavşak noktası olarak da çok önemlidir. Karabağ zaferi aynı zamanda bizim için bir özgüven kaynağı ve Türk’ün gücünü anlatan simgesel zaferlerden biridir.  Zafere giden yol bu kadar zor ve çileliyken bu zaferlerin daha da anlam kazanması için sizlerin yani  geleceğimizin teminatı olan neslimizin bu zaferleri iyi anlayıp, iyi okuması lazım. Bizim sizden isteğimiz şudur ki, gelecekte hiçbir Türk yurdunun esaret altına girmemesi, gönül coğrafyamızda ki hiçbir milletin zulüm yaşamaması için, çok çalışmanız. Çok çalışmanın yanında sağlanan bu gönül, ülkü ve manevi birlikteliğin nesillerden nesillere daha da güçlenerek aktarılmasını sağlamanız. Bu birlikteliği sağlayalım ki, zalimlere karşı her zaman aynı cesareti ve duruşu gösterebilelim. Karşımda ki genç topluluğa baktığımda da gözlerinizde bu birlikteliği, kararlılığı ve cesareti görüyorum. Karabağ’a asılan Türk’ün şanlı bayrağı gururla dalgalansın,  zaferimiz kutlu olsun.” İfadeleriyle tamamladı.

Rektör Çiftçi’nin konuşmasının ardından Karabağ Zaferi’nin 1. Yıl dönümü Azerbaycanlı ve tüm Türki Cumhuriyetlerden üniversitemize gelmiş olan öğrencilerin zafer türküleri, zaferi anlatan şiirleri ve folklor gösterileri ile devam etti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.