DOLAR 28,9208 0.08%
EURO 31,4850 -0.1%
ALTIN 1.924,021,84
BIST %
BITCOIN 11424362,07%
Çankırı
10°

KAPALI

06:31

İMSAK'A KALAN SÜRE

Yakup Karaman
Yakup Karaman
Sarıkaya, “Doğru zamanda, doğru dozda al, sağlıklı kal”
94 okunma

Sarıkaya, “Doğru zamanda, doğru dozda al, sağlıklı kal”

ABONE OL
18 Kasım 2023 17:07
Sarıkaya, “Doğru zamanda, doğru dozda al, sağlıklı kal”
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Yakup Karaman

Çankırı’da Yeni Gün
Çankırı İl Sağlık Müdürü Dr. Hüseyin Sarıkaya, antibiyotik direnci problemine karşı hem toplumda hem de hekimler de farkındalık yaratmak amacıyla ilan edilen 18 Kasım Avrupa Antibiyotik Farkındalık Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
Çankırı İl Sağlık Müdürlüğü internet sitesinde yayınlanan ve antibiyotik kullanımına ilişkin önerilerde bulunduğu mesajında Sarıkaya, şu ifadelere yer verdi; “Antibiyotik direnci, toplum sağlığını tehdit eden en önemli unsurlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu problemin kontrolü için, toplumun ve siyasi yetkililerin içinde yer aldığı çok yönlü stratejiler izlemek gereklidir. Bu stratejiler arasında en önemlileri; dirençli patojenlerin prevalansının izlenmesi, toplumdaki antibiyotik tüketiminin saptanması ve gereksiz tüketimin azaltılması, el yıkama ve enfeksiyon kontrol önlemlerine uyulması şeklinde sıralanabilir. Günümüzde yeni antibiyotiklerin geliştirilmesi için yatırımların giderek azalması nedeniyle, elimizdekilerin etkinliğinin korunması son derece önemlidir. Antibiyotik direnci ile antibiyotik tüketimi arasındaki doğrusal ilişki nedeniyle, hem topluma hem de reçete yazan hekimlere yönelik antibiyotiklerin etkinliğinin korunmasındaki sorumlulukların hatırlatıldığı, gereksiz kullanımın kişisel ve toplumsal zararlarını vurgulayan eğitim programları da temel stratejiler arasındadır.
Avrupa Hastalıkların Önlenmesi ve Kontrolü Merkezi (ECDC) bu amaçla, Avrupa Birliği üye ve aday ülkelerle birlikte 18 Kasım tarihini Avrupa Antibiyotik Farkındalık Günü olarak ilan etmiştir. Ülkemiz de bu aktivitelere gözlemci üye olarak katılmaktadır.
Avrupa Antibiyotik Farkındalık Gününün amacı, antibiyotik direnci problemine karşı hem toplumda hem de hekimler de farkındalık yaratmak ve antibiyotiklerin etkinliklerinin korunması yönünden herkesin rolü ve yapabilecekleri katkılar konusunda bilgi vermektir.
Toplumsal farkındalık ve sağlığımız için önerilerimiz: Antibiyotik kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışınız. Antibiyotikleri doktorunuzun söylediği miktar ve sürelerde kullanınız. Antibiyotiklerin yanlış kullanımından kaçınınız. Antibiyotikler soğuk algınlığı, nezle ve gripte işe yaramaz. Antibiyotiklerin ishal gibi yan etkileri olabilir. Antibiyotikleri mutlaka doktorunuzun önerdiği miktarda ve saatlerde kullanınız. Kendinizi iyi hissetseniz bile tedaviniz tamamlanmadan antibiyotiği kesmeyiniz. Tedavi bittiğinde kalan antibiyotikleri saklamayınız. Başkası için yazılmış antibiyotiği asla kullanmayınız. Yararı olmayacağı gibi zarar görebilirsiniz. Hastalık sırasında ellerinizi ve çocuklarınızın ellerini sık sık yıkayınız. Doğru zamanda, doğru dozda al, sağlıklı kal”
Muhabir: Tuğba Çelik

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.