DOLAR 30,9813 -0.09%
EURO 33,6390 0.11%
ALTIN 2.012,14-0,28
BIST %
BITCOIN 15995091,47%
Çankırı

PARÇALI AZ BULUTLU

06:21

İMSAK'A KALAN SÜRE

78 okunma

ŞEHRİN GELİŞİMİ ASLINDA BİR EKOSİSTEM

ABONE OL
24 Ağustos 2020 14:22
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çankırı’da Yeni Gün

Çankırı Valisi Abdullah Ayaz geçtiğimiz Cuma günü gazetemize konuk oldu. Muhabirlerimizin sorularını yanıtlayan Vali Ayaz, Yeni Gündem’in ilk konuğu oldu.

Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Ömer Karaman ve gazetemiz çalışanları ile kahvaltıda keyifli bir sohbet geçiren Vali Ayaz gördüğü misafirperverlikten dolayı memnuniyetini ifade etti.

Yapılan keyifli hoş sohbetin ardından Vali Ayaz kendisine yöneltilen soruları yanıtladı.

Çankırı Valisi olarak atandığını ilk olarak Resmi Gazete’de yayımlanmadan bir kaç saat önce öğrendiğini ifade eden Vali Ayaz, “Çankırı Valisi olarak atandığımı Resmi Gazete yayımlanmadan bir kaç saat önce öğrendim. Kararnamenin Cumhurbaşkanımız tarafından imzalandığı ve Resmi Gazete’ye verildiği haberi bana ulaşmış oldu. Tabii öğrendikten sonra da Çankırı hakkında kısa bir araştırma yaptım. Genel olarak bilgi sahibi oldum. Hatta gelirken de yanımda genel bilgileri içeren bir dosya da vardı. O dosyayı inceleyip Çankırı’daki göreve başladım” dedi.

“Çankırı gençliğini burada tutmamız lazım”

Çankırı’nın tüm ilçelerini gezdiğini ve resmi kurumlardan brifing aldığını belirten Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, geçmiş dönem idarecilerine de emeklerinden dolayı teşekkür ederek, “Çankırı’daki yapılan çalışmalar ile ilgili, verilen kamu hizmetleri ile ilgili olarak bugüne kadar emeği geçen hem önceki Valilerimize hem de görevlilere ve siyasilere sizin aracılığınızla da teşekkür etmek istiyorum. Sonuçta bir gayret ortaya konulmuş, belirli bir aşamaya gelinmiş. Ama tabiiki muhakkak bizim yapacak pek çok işimiz var. Bizden sonra gelecek olanların da muhakkak daha çok yapacak işleri olacaktır. Bütün ilçeleri tek tek dolaştım. Hatta bazı ilçeleri iki üç defa ziyaret ettim. Kamu kurumlarından brifingler aldık. İlin muhakkak ki her alanda bir potansiyeli var; sanayide de, tarımda da, turizmde de. Bu potansiyelin geldiği bir nokta var. Malumunuz sanayi kuruluşları var, belli bir aşamada ve büyük. Türkiye çapında sıralamaya girmiş sanayi kuruluşları da var. Tarım ile ilgili bir potansiyel, büyük tarım işletmelerimiz var. Turizmle ilgili bir potansiyel de var. Bunların geliştirilmesi ile ilgili olarak önümüzdeki dönemde bizler elimizden geleni yapacağız. Gördüğüm en önemli mesele istihdam. Bu aslında sadece Çankırı’nın değil tüm Türkiye’nin meselesi. Genel olarak illerimizde iki tip sorun var. Birincisi genç nüfusun azalması. İkincisi ise kırsaldaki nüfusun ciddi manada azalması. Maalesef köyler boşalmakta. Böyle bir vaka ile karşı karşıyayız. Bunun farklı nedenleri var. Mesela; istihdam, sosyolojinin değişmesi, insanlarımızın beklentilerindeki farklılıklar, şehrin sunduğu imkanlara yakın olma isteği gibi. Ama sonuçta da dediğim gibi istihdam önümüzdeki süreçte de en önemli maddelerden birisi olacak. Yani bizim Çankırı gençliğini burada tutmamız lazım. Bu da bu ilin geleceği adına. Onun içinde; sanayinin gelişmesi, OSB’lerimizde yeni müesseselerin açılması, mevcutların kapasitelerinin genişletilmesi gibi neler yapabiliriz? Bunları özel sektörle beraber değerlendireceğiz ve çalışacağız” şeklinde konuştu.

Köylerin canlı tutulması gerektiğinin altını çizen Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, “Kırsalda neler yapabiliriz? Köylerimize yönelik olarak neler yapılabilir? Oraları nasıl canlı tutabiliriz? Bunlar en önemli meselelerimizden olacak. Yani ben buna ciddi manada bir memleket meselesi olarak da bakıyorum aslında. Çünkü oradaki üretimi canlı tutmamız lazım. Yani şu kesin; tarımsal üretimde ya üreteceğiz, ya üreteceğiz. Başka bir alternatifimiz yok. Çünkü insanımız bu gıda maddelerini tüketecek. Onun için de bu diğer bir gündem maddemiz olacak” diyerek köy hayatının önemini vurguladı.

“Ilgaz, tüm Türkiye’nin bildiği bir marka”

Ilgaz’ın tüm Türkiye’nin bildiği bir marka olduğunu dile getiren Vali Ayaz, “Turizm yine diğer bir maddemiz. Yani bilindiği gibi Ilgaz, tüm Türkiye’nin bildiği bir marka. Orası ile ilgili olarak Yıldıztepe’deki kayak sahasını genişletmek adına bir imar planı çalışması var. Büyük oranda tamamlandı. Kurum görüşlerine çıktı. İnşallah kurum görüşleri alındıktan sonra yeni imar planı; oradaki pist uzunluğunun artırılması ve telesiyej hattına ilave edilmesi ile ilgili olarak çalışmalarımız olacak. Böyle olunca da kayak turizmi açısından bölgenin daha cazip bir yer haline geleceğini ümit ediyoruz. Yani piste ciddi manada bir uzunluk ilave edilmiş olacak. Lokasyon olarak iyi bir lokasyonda olduğunu değerlendiriyorum. Yani Ankara’dan da, İstanbul’dan da Ilgaz’a ulaşım gayet rahat. Onun için inşallah bu imar planı, belki önümüzdeki 20 yılın, Ilgaz’daki kayak sahası ile ilgili olarak gelişme alanı olmuş olacak. Kış sezonu dışında da Ilgaz’ın nasıl değerlendirilebileceği çalışmaları da devam etmekte. Kaymakam beyin de bu konu ile ilgili yoğun gayretleri var. Onun için de yaz-kış nasıl canlı tutulabileceği ile ilgili olarak elimizden geleni yapacağız” ifadelerine yer verdi.

“Tuz Mağarası, Türkiye çapında eşi benzeri olmayan bir mağara”

Tuz Mağarası’nın Çankırı turizmi açısından önemli bir potansiyel olduğunu vurgulayan Ayaz, “Malumunuz Tuz Mağarası’da Çankırı turizmi açısından önemli bir potansiyel. Belediyemizin orası ile ilgili olarak ilerleyen bir projesi var. İnşallah orası da en kısa sürede tamamlanır. Türkiye çapında eşi benzeri olmayan bir mağara orası. Aslında mağara niteliğini de aşmış durumda, büyüklüğü itibarıyla. Çünkü mağaralar genellikle kısıtlı alanlardan ibarettir. Burada alan çok geniş. Ben bugüne kadar gelen her misafirimi oraya götürdüm. Şahsen Tuz Mağarası’nı da dört deva dolaşmış oldum. Oradaki potansiyelin de değerlendirilmesi ve özellikle turlara hitap edebilecek durumda olması bizim önceliklerimiz arasında olacak. Mesela radyo müzesinin de Türkiye’de eşi benzeri yok. Gayet ilginç bir yer. Emeği geçenlerden de Allah razı olsun. Sonuçta ilimizde böyle bir güzellik var. Bunların tamamı birleştirilerek. Kültür ve turizm birleştirilerek onun getireceği bir aktiviteyi ilimize kazandırmak da önceliklerimiz arasında olacak” sözlerine değindi.

İlerleyen süreçte Ilgaz için ciddi bir tanıtım kampanyası yapılabileceğini söyleyen Vali Ayaz, “Daha önceden Ilgaz’ı çok duymuştum. Ankara’da çalışırken de Ilgaz’a tatile gelen veya kayak yapmaya gelen arkadaşlarım olmuştu. Turizmle ilgili olarak dediğim gibi bu tesislerin geliştirilmesinden sonra ciddi bir tanıtım kampanyasına inşallah el birliği ile girişeceğiz. Yani bu müesseseleri belirli bir hale getirdikten sonra ciddi bir tanıtım ile hem turlar hem turizm operatörleri hem de vatandaşlarımıza buranın tanıtımı ile ilgili olarak neler yapabilirsek bunları ortaya koyacağız” diyerek Ilgaz’ın Çankırı turizmi açısından önemini belirtti.

“Belediyemize destek olma gayreti içerisinde olacağız”

Çankırı Belediyesi’ne destek olma gayreti içerisinde olacaklarını ifade eden Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, “Bu iki aylık süre içerisinde belediye başkanımızla zaman zaman bir araya geldiğimiz istişare ettiğimiz konular oldu. Başkanımız da malum yeni göreve başlamış durumda. Farklı projeleri, gayretleri var. İnşallah biz de önümüzdeki süreçte Çankırı için yapılabilecek ne varsa, belediyemize destek olmak anlamında yardımcı olma gayreti içerisinde olacağız” dedi.

“Üniversite bu şehir için çok önemli”

Çankırı Karatekin Üniversitesi’nin şehrin sosyokültürel gelişiminde büyük katkısı olduğunu dile getiren Vali Ayaz, “Çankırı Karatekin Üniversitesi gelişen bir üniversite sonuçta. Malum Hukuk Fakültesi bu yıl ilk defa öğrenci alacak inşallah, Diş Hekimliği Fakültesi açıldı. Sonuçta Rektör Hocamızın bu konuda büyük gayreti var. İlerleye süreçte inşallah, hem fiziki kapasite hem de öğrenci kapasitesinde daha iyi bir noktalara ulaşır üniversitemiz. Bu süreçte dediğim gibi üniversitemiz için de elimizden gelen ne varsa yapmaya çalışacağız. Ama üniversite bu şehir için çok önemli. Anadoludaki şehirlerin tamamında aslında bu vardır. Üniversitenin malum anadoludaki tabiri bir bacasız fabrikadır, şehir ekonomisi açısından. Şehrin sosyokültürel gelişiminde büyük katkısı olduğu kanaatindeyim ben ayrıca. Üniversitenin şehre getirdiği yenilikler de var. Üniversite muhakkak şehre önemli katkılar da sunuyor. Onun için muhakkak ki bizim için büyük bir kıymet. İnşallah üniversitemizi daha iyi noktalarda daha fazla öğrenci ile görürüz” şeklinde konuştu.

“Çankırı’yı Ankara ile mukayese yapmak bu şehre büyük haksızlık olur”

“Şehrin gelişimi aslında bir ekosistem” diyerek sözlerine başlayan Vali Ayaz, “Şehrin gelişimi aslında bir ekosistem. Benim bugüne kadarki tecrübemle de şehir yalnızca bir şey yaptığınızda gelişmez. Bir sürü parça olması lazım. Yani insanları buraya çekebilmek, burada kalmalarını sağlayabilmek vs gibi. Onun için bu ekosistemin el birliğiyle oluşması lazım. Bu da herhangi bir kurumun; valiliğin, belediyenin, üniversitenin tek başına yapacağı bir şey değil. Yani herkes el birliği içerisinde bir şeyler yapması lazım ki insanların daha iyi yaşam sürmesi için, şehrin gelişimi için bir ekosistem oluşsun. Bir taraftan istihdamı artıracaksınız, bir taraftan sosyokültürel imkanları artıracaksınız. Yoksa istihdamı artırıyorsunuz belki ama çalışacak kimseyi bulamıyorsunuz gibi. Çalışacak kişiler burada kalamayabiliyorlar, yeterli konut alanının o kişilere sağlanması gerekiyor. Hafta sonu sosyokültürel aktiviteler için imkanların sunulması gerekiyor. İşte bunların hepsi birbiri ile bütünleşik olarak yapılması gereken şeyler. Ben ve ailem yaklaşık iki aydır burada yaşıyoruz. Burada çok büyük bir eksiklik gördüğümü söyleyemem. Tabiiki bu şehri de Ankara ile mukayese yapmak da bu şehre büyük haksızlık olur. Neticede beş milyonluk bir şehirle mukayeseyi tabikide yapamazsınız. Beş milyonluk bir şehrin ortaya çıkardığı potansiyel ile buradaki potansiyel aynı olmaz. Ama önümüzdeki dönemde vatandaşımıza hem sosyokültürel açıdan hem sportif aktiviteler açısından hem de kültür turizm açısından neler sunabilirsek bunları yapma gayreti içerisinde olacağız. Ancak şimdiden şunlar eksik demek benim için biraz erken olabilir” ifadelerine yer verdi.

“Halka biz sizler aracılığı ile ulaşıyoruz”

Çankırı basınına da çarpıcı manşetlerinden ve pandemi sürecindeki desteklerinden dolayı teşekkür eden Vali Ayaz, “Sizlere gerçekten çok teşekkür ediyorum. Özellikle pandemi sürecinin yönetiminde ve diğer konularda destekçilerimiz sizlersiniz. Çünkü halka biz sizler aracılığı ile ulaşıyoruz. Habercilik de kabuk değiştiriyor belki ama sağ olsunlar tüm arkadaşlarımız da gayet ilgili. Yani geçen gün bilgilendirmemizden sonra atılan manşetler için de çok teşekkür ediyorum. Manşetler gayet vurucu ve çarpıcı. Benim de aslında istediğim toplumda bir farkındalık, bir silkinme, riayet konusunda ciddi bir uyarı. Size de desteğiniz için çok teşekkür ederim. İnşallah önümüzdeki süreçte sizlerden yine aynı şekilde destek bekliyoruz. Basın potansiyeli ilimiz için gayet iyi, gördüğüm kadarıyla arkadaşların performansı da iyi. İnşallah vatandaşımız önümüzdeki günlerde sizlere güzel haberler yapma imkanını sunar” diyerek Çankırı basınından desteklerinin devam etmesini istedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.