pet shop Kedi maması Köpek maması
DOLAR 27,4219 0.38%
EURO 29,0819 0.14%
ALTIN 1.634,29-0,48
BIST %
BITCOIN 736665-1,10%
Çankırı
18°

PARÇALI BULUTLU

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

232 okunma

Şimdi gardaşlık zamanı

ABONE OL
20 Ekim 2020 10:24
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çankırı 18 Vites Bisiklet ve Doğa Sporları Derneği Azerbaycan’a destek için pedal çevirdi.

Çankırı’da Yeni Gün

Çankırı 18 Vites Bisiklet ve Doğa Sporları Derneği Azerbaycan’a destek için pedal çevirdi.

Çankırı 18 Vites Bisiklet ve Doğa Spor Derneği, Gençlik Spor İl Müdürlüğü ve İHH İl Temsilciliği tarafından Ermenistan’ın Azerbaycan’a saldırısını kınamak, Azerbaycan’ın işgal altındaki topraklarını kurtarma mücadelesini desteklemek ve farkındalık oluşturmak için bisiklet turu düzenlendi.

Anıt alanında başlayan etkinlikte sporcular, yağmurlu hava şartlarına rağmen Kucaklama Kavşağı’na kadar pedal çevirdi. Vatandaşlar ise ellerinde Türk ve Azerbaycan bayrakları ile etkinliğe destek verdi.

Karatekin Parkı’nda son bulan bisiklet turunun ardından basın açıklaması yapan İHH İl Başkanı Hasan Kale, Azerbaycan’a yönelik saldırgan tutumunu ve Azerbaycan topraklarının işgalini yıllardır sürdüren Ermenistan’ın, yeniden sivillere yönelik saldırılara başladığını söyledi.

“Yıllardır  Ermenistan’ın saldırganlığı karşısında gerekli ve yeterli tepkiyi ortaya koymayan uluslararası toplum, eşitliğe aykırı davranışları bir kez daha gösteriyor” diyen Kale,

“Azerbaycan’a yönelik saldırgan tutumunu ve Azerbaycan topraklarını işgalini yıllardır sürdüren Ermenistan, yeniden sivillere yönelik saldırılara başladı. Ermenistan, son saldırılarıyla bölgede barışın ve huzurun önündeki en büyük tehdit olduğunu bir kere daha tüm dünyaya gösterdi. Bizler, her zaman olduğu gibi bugün de tüm imkanlarımızla Azerbaycanlı kardeşlerimizin yanındayız.

Yıllardır Ermenistan’ın saldırganlığı karşısında gerekli ve yeterli tepkiyi ortaya koymayan uluslararası toplum, çifte standardını bir kez daha gösteriyor. Yaklaşık 30 yıldır ihmalkâr tutumunu sürdüren Minsk Üçlüsü de çözüm odaklı davranmaktan maalesef çok uzakta” ifadelerine yer verdi.

Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki çatışmanın kökeninin bir asır öncesine dayandığını belirten Kale, “Azerbaycan-Ermenistan çatışmasının kökeni bir asır öncesine dayanıyor. Sovyetler Birliği döneminde Stalin, Azerbaycan sınırları içinde bulunan Dağlık Karabağ’da bir Ermeni özerk bölgesi oluşturma kararı verdi ve farklı bölgelerden çok sayıda Ermeni’yi buraya yerleştirdi. Sovyet Rusya’nın birçok yerde uyguladığı bu politika, Azerbaycan ve Ermenistan arasında 1980’li yıllardan sonra pek çok soruna ve çatışmaya yol açtı. Azerbaycan’a ait Dağlık Karabağ toprakları Ermenistan güçleri tarafından hukuksuz bir şekilde işgal edildi” şeklinde konuştu.

Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından Azerbaycan’ın bağımsızlığını kazandığını söyleyen Kale, “Sovyetler’in dağılmasının akabinde bağımsızlıklarını kazanan iki devlet arasında Dağlık Karabağ sorunu sıcak çatışmaya dönüştü. Ermenistan uyuşmaz tavrı ve anlaşmadan uzak talepleriyle bir sonuca ve çözüme ulaşılmasını bugüne kadar engelledi. Azerbaycanlı kardeşlerimiz işe sorunun çözümüne her zaman yapıcı yaklaştı, fakat zarar gören  taraf hep onlar oldu” dedi.

Ermenistan’ın yaklaşık 30 yıldır hiç bir anlaşmaya uymadığını söyleyen Kale, “1991 yılından bu yana bölgede yapılan hiçbir anlaşmaya uymayan ve her görüşme sürecinde Azerbaycan’a ait topraklara saldırmaya ve hukuksuz işgaline devam eden Ermenistan, 26 Şubat 1992’de Hocalı’da yakın tarihin en kanlı soykırımlardan birini gerçekleştirdi. Başlarında sonradan Ermenistan Devlet Başkanı seçilecek olan Serj Sarkisyan’ın bulunduğu Ermeni ordusu, çoluk çocuk demeden en az 613 kişiyi katletti. O dönem yaptığı bir açıklamada, ‘Azerbaycan sivilleri vuramayacağımızı düşünüyordu. Onlara bunun böyle olmadığını gösterdik!’ diyen Sarkisyan, sivilleri hedef aldıklarını açıkça itiraf etti. Ermenistan bugün de bu tavrını sürdürüyor ve sivillere yönelik çok sayıda füzeli saldırı gerçekleştiriyor. Bu saldırılar karşısında uluslararası toplumdan ise yine hiçbir ses çıkmıyor” ifadelerine yer verdi.

Birleşmiş Milletler’in Ermenistan’ı kınayan pek çok karar aldığını belirten Kale, “Birleşmiş Milletler, 1993 yılı sonuna kadar Ermenistan’ın işgallerini kınayan 822, 853, 874 ve 884 sayılı kararları aldı, ancak Ermenistan bu kararların hiçbirine uymadı. 12 Temmuz 2020 tarihinde ise Ermenistan bu defa Azerbaycan’ın Tovuz bölgesine saldırdı. Saldırılarda biri general, üçü üst düzey rütbeli asker olmak üzere toplam 11 kişi şehit oldu. Azerbaycan bu saldırılar sonrasında topraklarını savunmak için Ermenistan’ın işgalci güçlerine karşı operasyon başlattı” dedi.

“Azarbaycanlı kardeşlerimize destek olmaya devam edeceğiz” diyen Hasan Kale, “Bizler dünyanın sessiz kaldığı Ermenistanın bu haksız ve hukuksuz saldırıları karşısında Azerbaycanlı kardeşlerimize destek olmaya devam edeceğiz” sözlerine yer verdi.

Kale, “Dünya kamuoyunun tepkisizliğinden cesaret bulan Ermenistan, hukuk tanımazlığını daha da arttırarak tüm uluslararası teamülleri hiçe sayan saldırılarına sivil yerleşim yerlerini vurarak devam ediyor” diyerek, “Bu saldırılar karşısında Azerbaycan Devleti ve milletinin haklı davasında yanlarında olduğumuzu, Azerbaycan’ın uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarının her platformda destekçisi ve savunucusu ocağımızı buradan bildirmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

Kale, “Tüm dünya ülkelerini, vicdan sahibi tüm insanları ve ülkemizdeki herkesi işgale ve zulme karşı verdikleri mücadelede kardeş Azerbaycan’ın yanında yer almaya çağırıyoruz ve diyoruz ki! Şimdi gardaşlık zamanı.” ifadelerini kullandı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.