DOLAR 32,1854 0.08%
EURO 34,8717 -0.33%
ALTIN 2.461,50-1,64
BIST 10.899,280,04%
BITCOIN 2239644-0.13111%
Çankırı
20°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

174 okunma

TOBB Fen Lisesi Öğrencilerinden Can Pusat Dinçer uluslararası konferansta sunum yaptı

ABONE OL
11 Aralık 2019 09:26
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çankırı’da Yeni Gün

Afetlere dirençli topluluklar oluşturmak amacıyla her yıl düzenlenen Asya Afet Azaltma Konferansı 25-27 Kasım tarihleri arasında 36 üye ülkenin katılımıyla Ankara’da gerçekleştirildi.

Çankırı TOBB Fen Lisesi öğrencisi Can Pusat Dinçer’in de sunum yaptığı uluslararası konferans bu yıl Türkiye’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Asya Afet Azaltma Konferansı’na, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, Japonya Hükümeti Devlet Bakanı Taira Masaaki, AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu, Asya Afet Azaltma Merkezi Başkanı Prof. Masanori Hamada, ve Japonya Hükümeti Türkiye Büyükelçisi Akio Miyajima da katıldı.

İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu, açılışta yaptığı konuşmada Türkiye’nin, Asya Afet Azaltma Merkezi üyeliğinin geçen yıl gerçekleştiğini hatırlattı.

Eylül ayında 5’i öğrenci  6 kişilik ekiple Japonya’da  Dünya Tsunami Farkındalık Günü Lise Öğrencileri  Zirvesi’ne Türkiye’yi temsilen katılan Çankırı TOBB  Fen Lisesi,  merkezi Japonya’da bulunan Asya Afet Önleme Merkezi’nden Uluslararası  Asya Afet Önleme Konferansı’na davet edildi. Amacı yaşanan afetlerle ilgili ortak bir veri tabanı oluşturmak, afet yönetimi konusunda uzmanlaşmak ve afet risklerinin azaltılması noktasında bölgesel kapasiteleri artırmak için çalışmak olan bu konferansta öğrencimiz Can Pusat Dinçer sunum yaptı.  36 ülkeden katılımcıların olduğu konferansta Dinçer İngilizce olarak yaptığı sunumla katılımcılara, Japonya’da geçirdikleri bir haftalık süreçte yaşadıkları deneyimler, öğrenilen bilgiler ve zirve sırasında genç elçilerin ortaya koyduğu çözüm önerileriyle güvenli bir gelecek için alınabilecek önlemler hakkında bilgi verdi.

Ülkemizi temsilen yaptığı sunumla tüm katılımcıların samimi takdir ve beğenilerini toplayan öğrenci konferansın ortak dili olan İngilizceyi oldukça etkin ve başarılı şekilde kullanması dikkat çekti.

Dünya çapında yapılan bu tür etkinliklerin gençlerin ufkunu açtığını belirten Çankırı TOBB Fen Lisesi öğrencisi Can Pusat Dinçer, “Uluslararası platformlarda geçekleştirilen etkinliklere katılımın bizleri farklı kültür ve bakış açılarıyla tanıştırmakta önemli rol oynamaktadır ayrıca milletlerin bir araya gelerek insan hayatı için ortak çabada buluşabileceğine şahsen tanıklık etmiş olduk. Bu organizasyonlara katılmamıza vesile olan tüm kişi ve kuruluşlara teşekkür ederiz.

Açıkçası okulum ve kendim için bu kadar büyük bir konferansa konuşmacı olarak katılmak benim için inanılmaz bir deneyim oldu. Konferansın ortak dilinin İngilizce olmasından dolayı bir sorun yaşamadım ancak bu organizasyonun genel anlamda konusu benim için “üst düzey” olduğunu söyleyebilirim. Konferansın ana konusu afet önleme ve afetlerde risk azaltma idi. Çeşitli ülke ve kurumlardan katılan pek çok konuşmacı sunumlarını bizlerle paylaştılar.  Bu konuşmacıların çoğunluğu ya elçi veya konusunda uzman olan profesör veya doktorlardı. Bu konferansa gelmeden önce açıkçası bu kadar önemli bir konferansa çağrıldığımın farkında değildim. ADRC’ye bu yıl katılan ülkemiz ilk defa bu toplantıya katıldı ve aynı zamanda ev sahipliği yaptı. Ve bu toplantıya konuşmacı olarak katılmak beni aşırı derecede mutlu etti ve heyecanlandırdı. Sahneye çıkmadan önce kalbimin ne kadar hızlı çarptığını hissettim. Konuşmamın ana metni Japonya’da Dünya Tsunami Günü vasıtasıyla katılmış olduğumuz Lise Öğrencileri Toplantısı hakkındaki deneyimlerimi aktarmaktı. Sahnede sakinleştim, ilk birkaç cümlede sıkıntı çıksa da güzel bir sunum yaptığımı düşünüyorum. Sunumum bittiğinde büyük bir alkış aldım. Programın sunucusu Türk yetkililerine dönerek “Bu çocuğu kullanın, bırakmayın onu” manasına gelen cümleler söyledi. Sunumum açıkçası bekleyebileceğimden bile daha çok ses getirmişti. Daha sonra diğer kurum-ülke yetkililerinden tebrikler aldım. Hatta birkaç tanesi kartlarını vererek onlarla irtibata geçmemi söylediler. Bu onur benim için her şeye değerdi.  Son olarak, projeleriyle bizleri uluslararası etkinliklere taşıyan Okul müdürümüz Nazır Şahin’e, Okulum TOBB Fen Lisesi İdaresine, değerli aileme ve İngilizce öğretmenim Bihter Dinçel Bak başta olmak üzere bütün öğretmenlerime, ayrıca Japonya Devleti ile ADRC(Asian Disaster Reduction Centre)’ye bizlere bu imkânları sağladıkları için teşekkür ederim.” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.